
Absorpční ledničky - princip
Ahoj všem, je tady někdo kdo chápe na jakém principu fungují absorpční ledničky? Ten základ je mi jasný, chladivo se ohřívá, čímž se vypařuje, a pak zase zkapalňuje. Ale není mi jasné, jaktože chladivo pořád proudí a pořád jedním směrem. Přece když nějakou uzavřenou soustavu s kapalinou budu konstantně ohřívat, tak se zvýší celková teplota, ale chladivo nebude samo pořád dokola proudit. U kompresorových ledniček ho žene kompresor pořád jedním směrem, ale u absorpčních ho nic nežene. Tak jaktože se to chladivo nezastaví a proudí?
Absorpční lednice má hermeticky uzavřený, nízkotlaký systém a pohon chladiva v něm zabezpečuje rozdělování a slučování (absorbování) dvou rozdílných chemikálií, které se snadno oddělí zahřátím a samovolně spojují (při nižší teplotě). Dál potom putují rozdílnými částmi potrubního rozvodu a rozdílný tlak v něm je způsoben jak plynnou a kapalnou fází chemikálie, tak průřezem trubkového vedení a váhy roztoku (rozdělený - absorbovaný):
Chladicí médium se zde rozpouští ve vodě (je absorbováno čili pohlcováno v pohlcovači čili absorbéru). Čpavková voda pak proudí (vytlačována těžší vodou bez čpavku) do absorbéru, kde je ohřívána topným tělesem a čpavek z ní odpaří. Zatímco se voda vrací (vlastní vahou) do pohlcovače, proudí (plynný) čpavek do kondenzátoru (zkapalňovače) tvořeného meandrovitě vedenou trubkou s chladicími žebry na zadní vnější straně chladničky. Při postupném ochlazování čpavek zkapalní a nateče do výparníku uvnitř chladničky. Ve výparníku se čpavek vypařuje a odebírá teplo.
Při chlazení je odnímáno teplo. Toho lze dosáhnout odpařováním chladicí kapaliny.
Absorpcí plynného čpavku vodou v absorbéru vzniká podtlak, který odsává páry z výparníku. Odpařování kapalného čpavku je urychlováno pomocným plynem, např. vodíkem.
Jo tohle je dobré schéma teď už je mi to jasné díky:)
Tak mně napadá, co by se stalo, kdyby se ta lednice na chvíli položila dveřma nahoru? To by se tam ty látky pomíchaly a už by nefungovala?
Oni su tie latky promichane furt, oddeluju sa predsa tym varicom.
Ale aj tak ma nenapada moc dovodov stavat ju dvermi nahoru, jedine ze by niekto hladal nejake stratene pivo a myslel si ze zapadlo niekde do skary v chladnicke, tak ju otoci hore nohami
Tak ono když se lednice kvůli transportu musí položit (což se obecně nedoporučuje), tak se doporučuje ji pak nechat jeden den v normální poloze, aby všechno steklo tam kam patří a pak teprve zapnout.
U absorbční, pokud po přepravě v nestandartní poloze po zapnutí nefungovala, dali ledničku na chvíli vzhůru "nohama" a potom nazpátek. Voda se čpavkem se znovu spojila a ohřátím téhle kapaliny se celý koloběh rozpohyboval...