Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Spoj dřeva vrutem - předvrtat/nepředvrtat

Hola,
na pergole bych chtěl spojit trámy 6x10cm vruty a jelikož se mi nechce už moc jezdit do železářství (nemám tak malý vrták), tak se zeptám.
Je potřeba převrtat díru, nebo můžu zajet vrutem přímo do dřeva a roztáhne se? Nebudou pak trámy praskat?

Vruty 6x160mm, částečnej závit. Trámy na sobě položené na výšku. Vrut projede 10cm prvním trámem a 6cm druhým.

Pokud bude potřeba předvrtat (tipuju, že jo), jak hlubokou díru? a jakým vrtákem?

Předem díky

Budes se divit, ale i hrebikovy spoje supr cupr hrebikama do lodni klinkerovy obsivky se predvrtavaj. A co se tyka vrutu - treba nerezovej vrut 6mm bez predvrtani clovek spis pretrhne, nez zavrta(historky na tema odstranovani pretrhnutyho vrutu mam jen pro zlobivy deti). Kus od kusu, spoj od spoje...

Někteří zkušení machři do horního dřeva udělají průchozí díru, aby vrut prošel i bez otáčení a do druhého dřeva si díru předvrtají vrtáčkem samozřejmě s menším průměrem než je závit vrutu, aby vrut zabíral a závity se měly do čeho zakousnout.

A navíc, pokud se používají vruty se zapuštěnou hlavou si díru pod hlavou zahloubí tak, aby hlava vrutu měla kam zapadnout a nervala se tam. Bez zahloubíní si sice důlek vymáčkne, vypadá to pevně, ale dřevo se podélně podle let tlakem zmáčkne a rozštípne a tudy pak do dřeva vniká vlhkost a tím díra časem vyhnívá, pokud je vrut železný tak rezne, a za pár let spoj vůbec nedrží.

Zápustnou hlavu mají, jsou pozinkovaný, takže by nemusela být potřeba je patlat vazelínou, mýdlem, či něčím podobným, co sem se dočetl.
Bude to spíš pergoloaltán, takže zastřešeno. Voda by to neměla zničit tak rychle.

Najít dostatečně dlouhej vrták bude sranda:) Takhle malej průměr určitě netrefím ve všech případech z obou stran.

Zdravím, dvě rychlosvěrky (nebo i zamečnické či stolařské) a vrtat pomocí nich. Či provrtat první na obou stranách, připasovat rychlosvěrkou, pomocí delšího hřebíku udělat značku, sundat a dovrtat. Je to sice piplačka, ale velice profesionální práce bude odměnou.:-)

Pakliže se použijí konstrukční vruty do dřeva, není třeba předvrtávat. Vruty jsou na to konstruované. Mají velmi ostrou frézovací špičku, frézovací segment na konci závitu, frézovací drážky pod hlavou pro snadné zapuštění, bývají voskované nebo opatřené kluzným lakem, některé mají dvojitý závit... Jednoduchá, rychlá a čistá práce. Jen doporučuji místo obyčejného aku utahováku použít rázový.

[3577-2015-09-11-11-41-40-jpg]

[3579-2015-09-11-11-41-11-jpg]

Použít se dají určitě ale na tyhle bych asi raději předvrtal. My používáme výhradně konstrukční, na dřevostavbách po tisících, bez předvrtání ale jak jsem psal, jsou na to konstruované. Vaše jsou obyčejné a proto bych volil sice větší pracnost, ale jistotu. Ono na pergolu jich čerta nebude.

Vrtáky do dřeva na otvory pro vruty doporučuji tzv. "kopinaté". Na 4 mm díru svářecí drát( jakoukoli kulatinu) 3 mm požadované délky ,jeden konec kladivem trochu rozklepat, bruskou vytvořit tvar kopí, náběžné hrany "kopí" nabrousit a neznám lepší vrták do dřeva na předvrtání děr. Kdo nezkusil, neuvěří.