Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Spoj dřeva vrutem - předvrtat/nepředvrtat

Hola,
na pergole bych chtěl spojit trámy 6x10cm vruty a jelikož se mi nechce už moc jezdit do železářství (nemám tak malý vrták), tak se zeptám.
Je potřeba převrtat díru, nebo můžu zajet vrutem přímo do dřeva a roztáhne se? Nebudou pak trámy praskat?

Vruty 6x160mm, částečnej závit. Trámy na sobě položené na výšku. Vrut projede 10cm prvním trámem a 6cm druhým.

Pokud bude potřeba předvrtat (tipuju, že jo), jak hlubokou díru? a jakým vrtákem?

Předem díky

Budes se divit, ale i hrebikovy spoje supr cupr hrebikama do lodni klinkerovy obsivky se predvrtavaj. A co se tyka vrutu - treba nerezovej vrut 6mm bez predvrtani clovek spis pretrhne, nez zavrta(historky na tema odstranovani pretrhnutyho vrutu mam jen pro zlobivy deti). Kus od kusu, spoj od spoje...

Vrtáky do dřeva na otvory pro vruty doporučuji tzv. "kopinaté". Na 4 mm díru svářecí drát( jakoukoli kulatinu) 3 mm požadované délky ,jeden konec kladivem trochu rozklepat, bruskou vytvořit tvar kopí, náběžné hrany "kopí" nabrousit a neznám lepší vrták do dřeva na předvrtání děr. Kdo nezkusil, neuvěří.