Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Spoj dřeva vrutem - předvrtat/nepředvrtat

Hola,
na pergole bych chtěl spojit trámy 6x10cm vruty a jelikož se mi nechce už moc jezdit do železářství (nemám tak malý vrták), tak se zeptám.
Je potřeba převrtat díru, nebo můžu zajet vrutem přímo do dřeva a roztáhne se? Nebudou pak trámy praskat?

Vruty 6x160mm, částečnej závit. Trámy na sobě položené na výšku. Vrut projede 10cm prvním trámem a 6cm druhým.

Pokud bude potřeba předvrtat (tipuju, že jo), jak hlubokou díru? a jakým vrtákem?

Předem díky

Vrtáky do dřeva na otvory pro vruty doporučuji tzv. "kopinaté". Na 4 mm díru svářecí drát( jakoukoli kulatinu) 3 mm požadované délky ,jeden konec kladivem trochu rozklepat, bruskou vytvořit tvar kopí, náběžné hrany "kopí" nabrousit a neznám lepší vrták do dřeva na předvrtání děr. Kdo nezkusil, neuvěří.