Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem čerpadlo ve studni(darling)

zdravím, mám dotaz k hlučnosti čerpadla co je na vodu ve studni. To moje nějak divně drnčí. Je to drnkot na celé kolo. Slyším to až 30m daleko. Voda ve studni je(čerpadlo je zanořeno viditelně celé i při sání vody).
Zkoušel jsem, jestli nerezonuje drát na kterém visí, popř.hadice či kabel. Ani jiné části studny vyloženě nevytváří onen drnkot. Voda z něho valí i po těch 30m z 3/4palcovky nějakých 6m. Na chatě mám taky ve studni čerpadlo, to je ale celkem tiché. Lehce znatelné na povrchu. To problémové drnčí ve stejné frekvenci, ale mnohem hlasitěji - až nezdravě.

Šrouby čerpadla jsou celkem přirezle(ale asi by to rozdělat šlo). Gumové těsnění, co je okolo mezi půlkami je asi trochu poškozené již.
Stáří je dobrých 15let.

Máte někdo alespoň z takového popisu trochu tušení, co se s čerpadlem děje? Něco možná bude vychozené. Co by to mohlo být? Ložisko?(asi by šlo vyměnit). Nebo jiná část?

děkuji
Patrik

Darlingem jsem vždycky rozuměl povrchové čerpadlo, to co je ve vodě je ponorné. Po 15 letech ho mohl poškodil vodní kámen, takže spíš počítat se smrtí čerpadla a výměnou. Nautila přijde tak kolem 7 tis., ale výběr je dnes širší.

tak nová skutečnost
předevčírem čerpadlo začlo silně ztrácet tlak a včera přestalo emitovat vodu z hadice nadobro.

Tak jsem ho rozdělal, lehce pročistil, ale většina gum, co jsou uvnitř, jsou styřelé, rozpraskané, trochu ztvrdlé, trochu rozmočené.

Mám 3 otázky.
1.Pozná někdo, o jakou značku a typ se jedná?

2.Dá se nějak svépomoci ještě zachránit? Nechce se mi věřit, že by to nešlo opravit.

3.Na jakém principu funguje? Předpokládám, že dno čerpadla je jedna půlka elektromagnetu. Druhá, stajná část je to co kmitá v rytmu 50Hz nahoru a dolu. A ten gumový kroužek je zpětná klapka, která kmitá spolu s tou druhou části?

Přikládám fotky

obr.P1280655 a P1280656 jsou spodky(dna) čerpadla a zároveň vnitřky.
obrP1280643 je vnitřek. Zprava to je to, co patří směrem dolů(tedy druhá část elektromagnetu).
obr.P1280644 je pohled na spodek pohyblivé vnitřní části
obr.P1280642 je vnitřek, ale víceméně shora.
obr.P1280648 je vnitřek horní půlky. Šroub dotahuje sání(horní)
obr.P1280649 je celkový pohled na přírubu horní půlky
obr.P1280650(+51,+54) jsou jakési kolečko(asi zpětná klapka, která se pohybuje mezi pístem a tím sacím otvorem)

Je to vibrační čerpadlo, takže musí drnčet. Třeba máte na chatě motorové. Ale hlavně to vypadá, že tekla voda i do cívek. Voda s elektrikou nejsou dobrý kamarádi. Pokud jste zajel šroubovákem do vinutí (vypadá to tak), může tam být závitový zkrat a potom to stejně vyhoří. Vyhodil bych to celé.

při dalším pátrání po tomto čerpadle jsem zjistil, že je to opravdu vibrační.

do vinutí jsem nezajel nijak zvlášť zhurta. Bylo v tom nános bahna, který šel dobře odloupnout. Oškrabával jsem to lehce. Pravdou je, že bych očekával, že ta plocha bude tak nějak simetricky urovnaná. Jenže ono to vypadá, jako by tam bylo něco polámaného, nebo pozohybaného a připláclé k sobě. viz.obr.P1280655

Na chatě čerpadlo taky drnčí, ale "100x" tišeji.

Toto, než jsem ho rozdělal, tak při zapnutí pořád drnčelo, ale žádný výtlak.

Mám takovou hmotu. Tekutá lepenka to je(Hydrosil). Pokud není závitový skrat vyloženě už nyní, tak jak to zacancám, tak to už nepropustí roky nic.

Ahoj je to klasický ještě ruský Mališ , hluk se zvyšoval proto ,že změkla guma ve které knitá pístek a tím došlo k nárazům kotvy ( části elektromagnetu ) a třmenu s vinutím , postupně se poškodily magnetické poly a pak došlo k utržení čepu který prochází vibrační gumou ( ta největší mezi hliníkovími půlkami )a je na něm gumový pístek , oprava již není rentabilní doporučuji koupit nové a zavěsit přes tlumič ( např kus gumového lana , nebo tři velké Okroužky ) čimž se změnší hluk přenášený do okolí. nebo koupit rotační ponorné ,ale v přijatelné ceně nikdy nedá stejný tlak jako Mališ ,ten je do malých vrtů a co se výtlaku týče nepřekonatelný

děkuji za věcný příspěvek.
Mám však ještě trochu otázek.

Jestli tomu dobře rozumím, tak voda by se neměla dostat do prostoru kotvy a třmenu. Ona tam ale roky očividně byla. Čerpadlo je přes proudový chránič, takže pokud by se oběvil zkrat, tak by mi to vyhazovalo chránič.

Je ta vibrační guma, která odděluje 2 hlinikové půlky, jen jeden kus, který je napojen na tu kmitajicí část, co je uvnitř toho hliníkového těla? A je napojena tak, aby nepropustila vodu z horní části k tomu třmenu a kotvě? Pakliže ano, pak je ovšem jasné, že to kmitá na této přepážkové gumě. Guma je sice hodně pružný materiál, ale je taky jasné, že spíše dříve než později musí popraskat opotřebením. A pak přestat těsnit(což se asi stalo) a voda vnikne do toho spodního prostoru(což zjevně nastalo taky- přítomnost bláta).

Ty ulomené části co patří k sobě z fotek 642 a 654, to bude asi to, co dělalo hluk na celé kolo - jak to o sebe pleskalo(nebo o sebe pleskaly kotva s třmenem). A k ulomení asi došlo předevčírem, jak to přestalo tlačit vodu úplně.

Napadá mne nějaké dočasné řešení, než budu moci koupit jiné čerpadlo.
Zacancám vinutí tím hydrosilem(tekutá lepenka, co jak vytvrdne, tak by měla být vodotěsná). Vložit mezi kotvu a třmen tenkou gumu(třeba z duše kola), aby to o sebe nenaráželo. A takovou tenkou gumu vložit i mezi hliníkové půlky jako těsnění(ale asi zbytečné). A případně vypodložit tou duší(tenkou gumou) i celý vnitřek, kde by mohl kmitající pistek narážet do toho hliníkového obalu(aby nehlučelo).
Jak spojit 2 ulomené části? Asi nějak navařit? Nebo zešroubovat?

Ještě jednou moc děkuji

Takhle to neopravíte.Podložením hlavní "gumy" se změní vzdálenost velké membrány na konci pístu,která mysí doléhat na těleso čerpadla a tím vlastně saje.Funguje to na principu vibrací,kdy ta membrána kmitá 50x za sekundu,čímž nasaje přes sací otvor s gumovou klapkou nepatrné množství body a pak ho vytlačí nahoru na výtok.Jde to sice dolaďovat podložkami na pístu,ale tak jak to máte zhuntované a zrezlé,tak to asi ani nerozeberete.A musí to být dost přesně.Já to zkoušel,utrhl se mi hlavní píst ,nechal jsem udělat nový,ale je hrozná práce to pak seštelovat na správný odtrh.Ono to sice dává vodu při zkoušce třeba v sudu,ale po spuštění do studny není skoro žádný výstupní tlak a voda skoro neteče.Pokud chcete přesto zkoušet,dělá se to malou kuličkou z těsta nebo plastelíny o průměru cca 6mm,kterou dáte mezi kotvu a elektromagnet,smontujete,pustíte a pak po rozebrání musí být kulička jen mírně zploštělá,tj.mezera při kmitání cca 5 mm.Když je menší nebo žádná,tak se vám těleso kotvy roztluče o plochu cívky.Je to hrozná práce to seřídit,aby byl optimální tlak na výstupu.Kupte si nové přes internet,když nebude vyhovovat a viditelně ho nepoškodíte,můžete ho případně do 14 dnů vrátit.

to čerpadlo je přes proudový chránič. Kdyby mělo docházet ke zkratu, tak to vyhodí ten chránič. Ale nic takové nenastalo a to i přes zjevnou přítomnost vody v této části.
Nemám teď 2 litry na nové čerpadlo, a zalívat potřebuju, jak tak furt neprší. Tak spekuluju vyloženě nad tím, jak ho opravit a ještě chvíli používat(řekněme měsíc dva, než budu moci koupit nové)....

Na fotce to poškození vinutí vypadá nově. Rozhodně to nevypadá jako něco co se stalo za provozu, muselo tedy dojít k poškození po rozebrání při čištění. Navíc náhradní díly jen tak neseženete a rozhýbat to nebude tak lehké. Stejně vám nakonec nezbyde než koupit nové protože tohle asi už nepojede.

byl jsem se na to podívat a je to asi při čištění opravdu obnažené. Po snídani(snad to nebude moje "Poslední snídaně" to půjdu zkusit zapnout a proměřit).

Díval jsem se zatím zběžně na náhradní díly a je k sehnání kde co. Ovšem těžko říct, jestli jsou díly zaměnitelné od různých výrobců.
TAky jsem se díval na toho ROB2. Cena cca 2500kč. To je ok(akorát ne v těchto týdnech).
Jaký tady panuje názor na RUCHE2/1 tuším že od firmy Sigma? Je srovnatelný s tím ROBem?

Mám ještě jeden dotaz. Všiml jsem si, že pojmem "Malyš" označuje jakýkoliv výrobce toto čerpadlo(často se uvádí "Typ Malyš"). Jak to tedy s tím pojmem Malyš je? Je to něco jako pojem "walkman", který přešel na všechny kazetové přenosné přehrávače? Je to tedy tak, že je to jeden vzor(konstrukčně) a vžil se ruský název Malyš, ale drobné odchylky v konstukcích různých výrobců mohou být?

děkuji

Malyš bude jen označení čerpadla s tímto principem fungování. Podle fotky bych si tipnul že je vinutí přerušené. Dá se říci že neopravitelně. Nedrbal bych do toho, je to celkem nebezpečné pro "amatéry".

Když už tak to nezapínejte do zásuvky, k proměření neni třeba tam pouštět šťávu.

Jak píše Peru,je to klasický typ Malyš.Tedy novější typ s horním sáním,což je lepší.Je ale tak zhuntované i mechanicky,že oprava je skoro nemožná.Náhradní díly lze sehnat celkem bez problémů,ale nevyplatí se to.Kupte si nové.Klasický malyš cca 1800 Kč,podobné z Číny třeba v Tescu za 600,lepší ale dražší je třeba české ROB2 s nerezovým pístem.Hlavně si při koupi dejte pozor na délku přívodního kabelu,někde je jen 10m a musíte to nastavovat pro použití pod vodou.Ruské Malyše měly běžně 30 nebo i 50 m.

Asi jsem to napsal blbě,nerezové jsou asi všude,ROB2 má nějaký lepší kalený.Ale píst se mi zničil jen jednou.Většinou spálená cívka,když došla voda ve vrtu.Proto je lepší typ s horním sáním,při nedostatku vody zůstane těleso pod vodou a neshoří(na suchu vám shoří za minutu).A taky nebere kaly ode dna.Místo ROB je i značka Ruche.

Ne,to určitě ne,dává to max.20l/min a na to 1/2´ hadice stačí.A dává až 6 atmosfér(60m výtlak).Mám to taky tak.Z vrtu to tlačí 1/2 hadicí z hloubky asi 18m a teče asi 10 l/min.Když to nebylo seřízené,tak tekly 2-3 litry a to nemělo ani cenu a škoda proudu.Tak jsem dal jiné čerpadlo a je klid.
Já to teď řeším tak,že koupím obyčejné v Tescu za 600,v akci za 500 a při výprodeji i za 300,když odejde do 2 let,vrátí mi peníze a koupím další.Minulý podzim měli za 300,tak mám teď ještě 2 rezervní.Používám je už přes 30 let,proto taková spotřeba(těch čerpadel).:-)Mám tu i nějaké vraky,většinou spálené vinutí,mohl bych vám něco i poslat,ale jsou tam různé typy a hlavně různé rozměry a délky pístu,nejde to použít na jiný typ.A převinutí cívky a zalití epoxidem,seřízení a nová membrána přijde u nás v elektroservisu asi na 1000 korun,to jsem zkusil jen jednou.

zjistil jsem ještě jednu věc. A to bude asi příčina selháni čerpadla.
To čerpadlo je napojeno na 2 hadice(přes "T" kus). Jedna větev je ta 1/2 hadice na konci je stříkací pistol - žlutá a plastová. Na druhé hadici 3/4 je proudnice na zalévání, ale taky se zavírá po použití.

Když se ovládá hadice s pistolí, tak ta hadice je natažena daleko od spínače čerpadla. Čili se dycky zaplo čerpadlo a šlo se k pistoli. Čerpadlo jelo "naslepo" nějakou dobu. Takto to bylo 2 měsíce.

Abyste mi rozuměli. To čerpadlo je tak nějak moje, ale užívá ho hodně lidí. Já taky(ale jen tu stranu, kde je proudnice). Tady je ovšem vypínač hned po ruce a na 99% se proudnice nejprve povolí a pak pustí voda. Na té druhé straně je to vyloučeno.

Koupím nové čerpadlo a musím vymyslet jiné zapojení čerpadla a postřikovacích hlavic.

odpovím úplně nahoru svou reakci.

Přesvědčili jste mě o nutnosti koupit nové. Děkuji za věcnou diskuzi.

Díval jsem se na ROB2 a mnoho lidí na síti píše, že nevyřizují reklamace a špatná komunikace s nimi. Kazová jsou asi jako všechna ostatní...(Hecht či Ruche aj.)

Karel04 nadhodil myšlenku vytrestat výrobce a prodejce levných šmejdů a kupovat jen tyto. Pokud se něco používá často, tak to odejde během záruky... Takže skočím pro nějaké takové za 700kč. A to budu točit dokola za nové.