Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak si usnadnit omítání stropu

Ahojte,
přečetl jsem zde na poradně několik příspěvků (dokonce i moje vlastní:-?), které by se daly shrnout v podstatě do jednoho: omítat strop je makačka a kdo to nikdy nedělal, ten to napoprvé určitě zkazí.

I přesto jako správně nepoučitelný Čech do toho chci jít. Strop v chodbičce (nudle 3 x 1 metr) je stejně příliš malý na to, aby to vzal jakýkoliv zedník jako fušku.
Je to strop s otlučenou původní omítkou, jsou tam hurdisky a držící zbytky staré omítky (není těch zbytků moc, z hurdisek to šlo podezřele snadno).

No a tak já teď hledám způsob, jak to omítnout, aniž bych si na zemi vyrobil půl metru vyšší podlahu. Samozřejmě počítám s tím, že se bude bordelit a budu muset zakrývat o 106.

Co takhle na omítnutí stropu použít lepidlo na obklady? Nebude to držet líp, než ta omítka? Případně není na trhu nějaká ektrémně lepivá omítka pro nepoučitelné amatéry? I kdyby stála víc peněz tak na té ploše mě to nezruinuje...

Díky.

Předmět Autor Datum
Nahodit lze všechno, já dělal nejdřív cementový špric (už tím se zadělá široké daleké okolí) a až po…
Uroboros 08.06.2015 07:34
Uroboros
Sádroš tam byl a hospodařily za ním myši. Nemám nejmenšího tucha, kde se tam vzaly (nikdeo v obvodov…
Moas 08.06.2015 08:49
Moas
Taky nych dal sádroš, ale nalepit. To by snad mohlo být myšovzdorné.
sHpy00n 08.06.2015 08:58
sHpy00n
On tam právěže byl nalepený. Ale vzhledem k tomu, že je to starý barák, je ten strop mírně křivý, ta…
Moas 08.06.2015 09:05
Moas
myšky jsou neuveritelne pracovité a vytrvalé, jsem zaregistroval myší populací vydlabanou díru/malý…
Joseph 08.06.2015 09:08
Joseph
Ad "nějaká extrémně lepivá omítka pro nepoučitelné amatéry" - pokud by to mela byt klasicka mokra ce…
Al2 08.06.2015 10:54
Al2
nez klasika michana jen z vápna, pisku a cementu drobná pripomínka, ten moderní vynález, cement, u…
Joseph 08.06.2015 11:51
Joseph
Zdravim, resil jsem podobny problem, pri rekonstrukci koupelny jsem sundal starou vapennou omitku kt…
Petr.S.O 20.09.2015 04:15
Petr.S.O
Co sádrokarton?
Dale Cooper 20.09.2015 10:13
Dale Cooper
Dělal jsem doma několim místností, nahazoval strop na heraklit, na hurdisky. Jestli někdo ještě bude…
Rce 20.09.2015 21:15
Rce
Takže pro usnadnění doporučuji na hlavu helmu na motocykl....
Rce 20.09.2015 23:51
Rce
No, já jsem dělal jenom strop hurdiskový. Nenahazoval jsem, ale natahoval. Šlo to celkem dobře.
krok 22.09.2015 08:35
krok
Zkuste se podívat na "zednický talíř" nebo "omítací talíř". Je to plechový mírné kónický plechový ta…
náhodný 23.09.2015 16:32
náhodný
Najlepšie skúsenosti mám z omietky namiešanej z haseného vápna. Viem, je to prežitok, ale udrží sa z…
henry_sk 20.11.2015 20:02
henry_sk
Má ve všem pravdu, té už se dnes člověk málo dočká. Řemeslníci vymřeli a noví už asi nebudou.
Sejk 27.07.2020 16:06
Sejk
Také používám hašené vápno, je s ním sice složitější příprava než s hydrátem, ale samotné nahazování… poslední
Ra20z 28.07.2020 08:39
Ra20z

Nahodit lze všechno, já dělal nejdřív cementový špric (už tím se zadělá široké daleké okolí) a až potom to vůbec zkoušel. Jsem amatér a dělal jsem úplně stejnou chodbu jak ty, strávil jsem s tím dobře dva dny :-D. Vždy když jsem "vyházel" kýbl, tak jsem si ho dole na igelitu zase 1/2 sebral... Nicméně by asi stálo za zvážení, zda tam nenamontovat sádroš a je hotovo za pár hodin, bez bordelu a na peníze to vyjde řekl bych stejně, ale úspěch je tam i při minimální šikovnosti zaručen.

Sádroš tam byl a hospodařily za ním myši. Nemám nejmenšího tucha, kde se tam vzaly (nikdeo v obvodovém zdivu není dirka ale ty svině se dostanou všude.
Variantu, že to všechno hermeticky omažu a dám znovu sádroš, bych si nechal až jako poslední. Omítka je omítka.

Ad "nějaká extrémně lepivá omítka pro nepoučitelné amatéry" - pokud by to mela byt klasicka mokra cesta a amater toho nechce polovinu pri nahazovani stropu zbastit ;-), pak doporucuju juknout na Multibat Plus. Pri nahazovani mlaská a drží jedna radost. Nesrovnatelne lepe, nez klasika michana jen z vápna, pisku a cementu. Da se s tim i spricovat a ten strop i srovnat. A je to levny. Nahazovat na soudrzny, prachu zbaveny povrch, napenetrovat predtim (nejlepe stetkou, da se i strikat fixirkou na kytky ci postrikovacem, ne valeckem).

Toho Multibatu Plus nedavat ve vetsim pomeru, než pisou na pytli, a nedelat najednou silnejsi vrstvy, nez 1,5 cm (to asi u stropu stejne nehrozi :-), neb pak by to mohlo pri vysychani praskat. V interieru to ale bude tak jako tak vysychat a zrat vyrovnaneji, nez venku, kde to od povrchu vysusuje vetrik rychleji).
Kdyz se do toho jeste vmackne sirokou spachtli armovaci tkanina (ne obyc perlinka, ta ma moc mala oka), nebude to mit chybu.
Po zavadnuti v takto male plose strhnout/oskrabat hranou sirokeho plastoveho hladitka do krasne roviny, zkontrolovat a dorovnat lati/vodovahou. Po dukladnem vyzrati napenetrovat a prestukovat (bez lepidla a perlinky) ...

Nebo misto toho Multibatu klasika vapno cement pisek a přidat trochu Duvilaxu. Pak to tez lepe drzi a nepada, ale proc se s tim crcat, kdyz se da dat ten Mutibat...

... ale ten sadros by byl hotov podstatne rychleji (zadny casy na zrani), cistsi a suchou cestou ...

Zdravim,
resil jsem podobny problem, pri rekonstrukci koupelny jsem sundal starou vapennou omitku ktera uz odpadavala. Nakonec jsem strop natahl sadrovou omitkou Kanuf Rotband a vysledek super. Krasne drzi, super se s ni dela a diky prilnavosti k podkladu zadny velky bordel nebyl. Sadrovku jsem si nakonec tak oblibil, ze jsem s ni udelal i steny. Nedam na ni dopustit.
Petr

Dělal jsem doma několim místností, nahazoval strop na heraklit, na hurdisky. Jestli někdo ještě bude říkat, že na tyto materiály se nahazuje dobře, bude toho litovat! Měl jsem džínovou čepici, aby mi nepadala malta na hlavu. Čepice byla záhy nacucaná a tvdla rychleji než strop. Posléze jsem nahazoval v přilbě na motorku a když mě navštívil kamarád, mohl se potrhat smíchy. Ale jedině přilba zajistila suchou hlavu (tenkrát jsem ještě neměl pleš).

Heraklit - hodně v několika vrstvách špricovat. Jinak malta odpadává v celých bublinách.
Hurdisky - Když se namočí, malta odskočí. Když je suchá, je vidět, jak kolem pleskance malty se zvolna nacucává a pak spadne suchý písek. Doporučuji přidat sádru.

Zkuste se podívat na "zednický talíř" nebo "omítací talíř". Je to plechový mírné kónický plechový talíř o průmaru asi 40 cm, drží se dole za rukojeť, kousek pod stropem, ale tak, aby se dalo házet lžící. Co spadne, spadne zpět do talíře a ne všechno na zem.
Na hurdisky jak už tu většina radí nejdříve cementový špric a po zatvrdnutí opatrně nahodit nebo natáhnout v tenké vrstvě omítku. Chce to i ochranné brýle, samozřejmě. A čepici. Placatou, aby při otírání hlavou o strop nepadala z hlavy.

Najlepšie skúsenosti mám z omietky namiešanej z haseného vápna. Viem, je to prežitok, ale udrží sa z neho na stene aj strope pekne veľká hruda. Zavádza ale k nahadzovaniu hrubej vrstvy nad 3 cm, no ale potom pekne "vypraská" (zmrašťovacie trhliny).
Pomer je bežný, podľa jemnosti piesku 6:2:1 (piesok, hasené vápno, cement).
Samozrejmosťou je cementový špric, ale z ostrého piesku 0-4mm. Ten je pekne drapľavý a nechať zrieť pár dní. Cez špric nebudú hurdisky tak ťahať vodu.

Ten murársky tanier je super, len si naň nenaložte veľa, lebo budete mať ľavú ruku namakanú ako Pepek námorník :-)

Také používám hašené vápno, je s ním sice složitější příprava než s hydrátem, ale samotné nahazování omítky jde mnohem lépe.
V zimně jsem omítal klenutý strop v interiéru,
Strop jsem v takové ploše nikdy před tím neomítal a měl jsem s toho trochu obavy aby většina malty neskončila na zemi. Písek mám doma jenom betonářský tak jsem koupil hotovou suchou pytlovanou ruční omítku a tu jsem přidával při míchání malty tak asi z 1/4. Namíchaná malta byla jenější a lepivější a nahazování šlo mnohem lépe. Našpricovaný strop před omítáním jsem navlhčil vodou postřikovačem, na hladítko nabral maltu, naházel a hned hladítkem roztáhl do ztracena. Po vyzrání omítky jsem natáhl fajnovou v jedné vrstvě a mněkým filcem zatočil.
Strop omítat je pěkná makačka, ale výsledek se mne líbí více než kdybych tam dal sádroš.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru