Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Domácí klimatizace - využití mrazáku

Zdravím, jelikož se tu blíží léto a vedra při kterých se nedá spát... tak jsem začal projíždět net a hledat způsob chlazení pokoje v letních vedrech.

Hodně jsem hledal a narazil na pár levných a prý i účinných řešení, například nádoba s ledovou vodou z které s čerpadýlkem vhání ledova voda do spirály z měděné trubky která je přidělaná na větráku a tudíž fouká studený vzduch.

Toto řešení je fajn, ale nevím jak by fungovalo a navíc je unavné pořád dolejvat studenou vodu s ledem...

Tak mě napadlo jiné řešení dát nádobu s vodou do mrazáku který se nachází v kulně hned vedle baráku..
Mrazák je větší (5 šuplíků) .. Takže bych místo spodních dvou supliku dal nadobu (cca 30-40 litrů).

Z boku mrazáku udělal díry na hadice (přivod a odvod vody), a přes zed by to čerpadylko hnalo studenou vodu k větráku s měděnou spirálou (viz obrázek)..

Z mrazáku k větráku to není ani 150cm, takže tepelné ztráty by nemusely být takové.

Pokoj který by byl "chlazený" je velký 4x4 metry a asi 2,2 metru vysoký... Izolace skoro žádná, ale v létě teplota nepřesahuje 27 stupnu.

Čerpadylko by muselo bezet nonstop aby nezamrzla voda, nebo do vody dát sůl či nemrznoucí kapalinu. Při druhém řešení bych musel nádobu vzduchotěsně uzavřít kvůli občasnému vkládání potravin do horních šuplíků..

Je to jen návrh který by podle mě mohl fungovat... Co myslíte vy? O kolik stupnu to zvládne ochladit vzduch? Příjímám všechny názory. Ale neukamenujte mě za mojí neznalost.. :-D

Ten mrazák to neutáhne.Veškerý rady typu mokrej hadr na ventilátoru maximálně ochledí vzduch pocitově po dobu pár minut a to možná bude zázrak.
Investujte pár tisíc do klimošky, ideálně s venkovní jednotkou.Nestojí to majlant a v zimě můžete i vytápět.
Nekupujte ale ty pokojpvé, přenosné, blbě se řeší odtok kondenzátu.

To fungovat moc nebude. Běžný mrazák mívá výkon kompresoru asi
100 až 110W. I kdyby tepelné čerpadlo přetáhlo třikrát větší výkon, než je příkon, tak se získá asi 300W výkonu, což je téměř zanedbatelné. Navíc budou nějaké ztráty a celý výkon větráku, se přemění na teplo, které bude prostor zase vyhřívat.
K tomu, na chladné trubce, se bude srážet voda ze vzduchu. Srážením vody se uvolňuje skupenské teplo, tím se spotřebuje opět část výkonu.

Kdysi jsem také dělal pokusy na stejné téma.
Ve vodovodu u mě je i v létě dost chladná voda, asi 15st.
Napojil jsem hadici a připojl na topné těleso z topení auta.
To má nesrovnatelně větší směnnou plochu, než svinutá trubka. Z topení zpět do odpadu. Za těleso jsem dal větrák. Po spuštění při dání ruky na výstup skutečně byl cítit chlad.
Ale asi po třech hodinách provozu a značné spotřebě vody, se mi v uzavřené místnosti podařilo snížit teplotu asi o dva stupně.
Pravdou je, že pocitově to znát bylo. Ale možná hlavně proto, že se tím podstatně snížila vlhkost, která se vysrážela na tělese a ztekla do kýblu. V létě je vysoká vlhkost, která vytváří dojem dusna a horka. Sušší vzduch také umožní lepší odpařování potu z těla a tím ochlazení. Takže nějaký účinek to mělo, ale nic moc. Ve vodě bych asi brzo protočil cenu klimatizace, i když tenkrát ještě voda tolik nestála. :-):puff:

Díky za rady, ještě že jsem se do toho nepustil a nejdříve zeptal. Pak bych se divil že to nefunguje jak jsem si představoval :-D Tak tohle beru jako uzavřené.. Ale moc díky že jste mi to vysvětlili

Ted trochu jiný dotaz stejného směru

Je místnost 1x3,5 metru.. vysoká 2 metry.. nic moc izolovaná.. při největších vedrech je teplota kolem 31 stupnu..

Jak by to šlo dostat na 25 stupnu? Rád něco kutím doma, tak nejlépe řešení pro me :))
Nějaké šikovné řešení, pořád přemýšlím to nějak vykoumat z lednic (popřípadě více lednic). Nějak je vykuchat nebo tak něco, jen nevím jak. V tomhle jsem uplnej neználek.

Nebo nějak zdokonalit můj nápad nahoře, jen nevím jak. Je i možné využít celý mrazák, tudíž objem 5 šuplíků (Nevím kolik litrů)

Pokud spolu něco vymyslíme tak pak rád všechno zdokumentuju a ukážu výsledek :-)

Zkusím něco vykoumat a počkám jestli ještě někdo něco přihodí do diskuze :-)

Část tepelného čerpadla máme na chatě, nikdy nebylo použito protože nám první část ukradli a nikdy se to nedodělalo. Šlo by něco vymyslet s tím? Ted nevím jistě jestli to je vnitřní jednotka nebo ta venkovní která je zvenku na domu vždy.. Ale myslím že nám zustala právě ta venkovní která je nejspíše k ničemu

Ked je ten mrazak v inej budove apod, tak proste si v nom vytvaraj lad, a nos si ho do tvojej izby, teoreticxky staci aj nasypat ho do misy na stol :) To principialne chladi, problem je len ze o kolko t.j. ci bude stacit vykon toho mrazaku aby robil tolko ladu aby si to pocitil.

P.S> k tomu co mas zbytky klimatizacie - ak ta cast co vam ostala ma v sebe kompresor, tak je to ta hlavna cast. Vnutorna cast je potom len vetrak a vymennik t.j. mriezkovane zelezo s trubkami apod

Ever, musíte si zajistit zařízení, které Vám mimo místnost vyrobí chlad, a nějak ho dopravíte do místnosti. Malým přetlakem je vháněn do místnosti studený vzduch.

Teoreticky, když místo dveří umístíte mražák, okolo vše utěsníte, aby kolem mražáku neutikalo teplo do místnosti, šlo by ochlazovat místnost. Musel byste ještě něčím vyhánět studený vzduch z mražáku, nebo teplý z místnosti vhánět do mražáku.
Zadní stěna mražáku musí být v jiné místnosti, páč tam to bude topit...
Teoreticky to půjde. Ale pak musíte odstraňovat kondenzát a námrazu na stěně mražáku, a ta spotřeba...

1x3,5 m vychladí naprosto bez problém jákakoli přenosná klimatizace za předpokladu, že máte kudy vystrčit hadici. Všichni tady sice budou proti, už jsem tuhle diskuzi tady jednou absolval, ale mám to doma (poslední patro pod střechou) a na těch pár dní v létě, kdy je venku přes třicet to bohatě stačí. A to mám hadici vystrčenou pootevřeným oknem a "utěsněnou" jenom hustým závěsem. Je to hlučné a žere to elektriku. Oboje mi nevadí. Ale chladí to.

Jiří,
utěsněnou hadicí Vám vyfoukne ven teplý vzduch z agregátu. Dejme tomu, že "dva kbelíky" teplého vzhuchu, teplota toho vzduchu je asi 40-45°C?

Když ale ten vzuch jde ven, musí místo něj přijít jiný, to znamená, že do místnosti se dostane někudy "dva kbelíky" studeného vzduch z venku, který má 30°C.

Pochopil jsme to dobře?
Krásný víkend.

Ale mě je přeci fuk kudy tam ten vzduch vleze. Ať se třeba proplazí škvírou pode dveřma ze studeného schodiště, to je jeho problém. Pro mě je podstatné, že v místnosti mám 25°C, zatímco bez klimošky 32°C.
Já nikde nepopírám, že dělená klimatizace je lepší. Ale nebudu říkat, že přenosná nefunguje, když ji osm let používám.

Ja si chcem v lete urobit nieco taketo: Kupim na ebay z ciny 4x peltier nejake 90W (t.j. dokopy 360W). Z ciny je to lacne maju tam nejake aj za 5euro tusim. Nadrbem to na nejaky 400W PC zdroj (12V). Teply koniec s chladicom strcom do velkeho mnozstva studenej vody (vana apod). Studeny koniec bude chladic a vetrak. Ked sa mi to bude chciet zbastlit tak mozno napisem ze jak to dopadlo :-)
P.S. vedlajsi efekt bude ze vecer budem mat zohriatu vodu vo vani na kupel :-D

To si nedovedu představit jak to chceš zbastlit, peltier je destička tlustá cca 1cm, když na něj přiděláš chladič s žebrama 5cm, kterej ponoříš do vany, tak cca 2cm nad hladinou ti budou vykukovat čtyři destičky cca deset na deset, když to budeš ofukovat ventilátorem, tak uděláš možná ve vaně nějaký vetřík, ale jak ten chlad dostaneš do obyváku netuším...

Peltiery sa daju dobre pripevnit na PC chladice (peltier bez chladica je nezmysel. Nutna je aj pasta atd).
P.S. samozrejme nutne tie chladice na teplej a studenej strane od seba tepelne oddelit, ale mechanicky musia byt pevne spojene.
.... t.j. budem na to potrebovat nejake 4PC chladice, alebo 2PC chladice na studenu stranu a na teplu nejake hlinikove profily z conradu apod. Do 50e by som sa mohol vojst dufam.

Tak to je fakt teoreticky :) Regulacia je naprd, chladit treba maximalnym vykonom stejne to je na klimu malicky vykon.
Chladenie vzduchom na teplej strane je hovadina, to sa neda chladit vzduchom, napr. nejakych 600W (300W peltier a 300W tepelna energia) ochladit vzduchom na nejakej normalnej ploche je IMHO nerealne, a ak by na teplej strane bolo 70° tak na studenej bude 30 a teda fungovat to na vzduchu nebude. Preto to proste strcim do studenej vody a uvidim ze co to bude robit :)

Na výkon dosažený těmi peltiery bych moc nevěřil. Jejich přenosový výkon není nijak závratný. Na to, aby to fungovalo jako klimatizace by jich muselo být kupa. A ten příkon. Jeden takový článek sotva vychladí autochladničku o několika litrech. Pravda je že tam chlazení teplé strany je nedostatečné, ve studené vodě by byl výkon podstatně větší. Ale i tak se mi to nezdá. Dej vědět jak to dopadlo, zajímalo by mě to.
Taky, kdyby se mělo jednat o pokusničení, tak existuje tepelné čerpadlo, pracující bez přívodu energie. Pohání to teplo, které se přečerpává. Říká se tomu tepelná trubice, nebo tak nějak.
V principu výparník je níže uložený a srážník výše. Systém musí být vyspádovaný, aby kondenzát stékal gravitací. Systém je jen částečně naplněn chladivem, které se odpařuje už při běžné teplotě, ale za vyššího tlaku je kapalné, třeba propanbutan. Pokud uvedeme chlazením srážník na nižší teplotu, dojde k odpařování ve výparníku, srážení ve srážníku a návrat tekutého chladiva zpět gravitací. Tím dojde k čerpání tepla z výparníku do srážníku. (v přírodě takto vzniká déšť).
Samozřejmě se na danou směnnou plochu výparníku nedosáhne výkonu, jako s kompresorem. Ale bude li chlazení srážníku intenzivní, byl by i přenos tepla dost výkonný. Bylo by potřeba dost velkou plochu výparníku. Můžem se s tím setkat při chlazení procesorů v počítačích. I při malé ploše se přenáší dost velký výkon.

Teď jsem zapátral a našel princip na wikipedii Heatpipe