Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno prud vs napatie

Vie mi niekto pomoct pochopit rozdiel medzi prudom a napatim?
Chapem ze prud je akoby mnozsvo elektriky ktore obvodom prejde a napatie je akoby kolko prace vykona.
Preco napr pri AA baterke je pre nas rozhodujuci udaj napatie, ked vlastne chceme aby obvodom islo viac energie?
Ako funguje to vyvazenie medzi prudom a napatim?
Napr pri rozsvecovani diody svieti viac aj ked zvysim prud aj napatie nie?
Dakujem
Uz pri nadpise sa urcite uz polka fora tesi ako ma zhejtuje, mozte zacat.

loading...

akoby mnozsvo elektriky ktore obvodom prejde a napatie je akoby kolko prace vykona

ani jedno ani druhé. Především je potřeba do úvah zařadit třetí, stejně významnou veličitu a tou je odpor.
Takže aby protékal obvodem proud, je potřeba nějaký rozdíl potenciálů, tedy to napětí. A jak velký proud bude protékat, to závisí právě jak na odporu, tak na napětí. Při čemž platí Ohmův zákon (nebudu rozepisovat, Wikipedie to umí líp). Co se týká práce, tak tam musíme přidat čtvrtou veličinu a tou je čas.
Protože práce je součin napětí a proudu (tedy výkon) za jednotku času. Výklad třeba tady.

je potřeba nějaký rozdíl potenciálů, tedy to napětí

Ano, ale toto platí pouze u stejnosměrného napětí ;-)

Skutečná definice elektrického napětí je :
Elektrické napětí je určeno jako práce vykonaná elektrickými silami při přemísťování elektrického náboje mezi dvěma body prostoru

Napatie je jak tlak napr. vzduchu, prud je prudiaci vzduch. Mozes mat v pneumatike tlak, ale dokial je to izolovane od okolia ventilom, tak ten vzduch prudit nebude. A ked ten ventil otvoris a das tam nejaku diodu (predstav si to jak komplikovanu hadicku s pistalkou :D) tak bude ten vzduch prudit v zavislosti od vlastnosti tej haidce a plus v zavislosti od tlaku v pneumatike.

P.S. Fyzikalne ucebnice robia asi dementi, vsetkych len uplne pometu. Skus si precitat nejaku knizku od feynman, ak mas zaujem fakt pochopit fyziku.

:-x
Dementi píšou akorát bestsellery.
Lidi co psali knihy o fyzice, tak rozhodně nebyli dementi, dement je ten kdo tyto lidi tak nazývá, však bez nich by jsme byli tak někde v jeskyni :!:
Samozřejmně jsem si vědom, že všechny knihy nepíšou přímo fyzici, ale 90% ano. Pokud opravdu chceš chápat fyziku, tak se vyser na nějaký učebnice a kup si středoškolský/vysokoškolský scripta, tam je jistota, že to psali lidi, který vědí o čem píšou ...

Pisal som ucebnice, ne knihy. Cim viac fyzikalne (len vzorce a integraly) je to pisane tym menej to normalny clovek pochopi. Viz dotaz. Ucebnice su pisane uplne dementne, chodil som tiez kedysi do skoly tak snad som to videl.
P.S. a ked si dotazovatel pozre VS scripta, tak nepochopi ani jeden riadok. Neni tam vobec ukazana navaznost na realitu.

Kupodivu já taky chodil do školy, to je co ?!
Taky by bylo dobré podotknout jestli dotyčný chce chápat fyziku anebo jen nějakou bezcenou omáčku okolo, pokud mu stačí omáčka, tak pak ano, pak tu tebou doporučenou učebnici, ale pokud chce chápat fyziku, tak jedině SŠ/VŠ scripta. Pokud si koupí nějaký SŠ scripta, tak tam žádný integrály nebudou /teda pokud si nekoupí gymplácký/ a vzorce ve fyzice je snad základ, nemyslíš ?
Ano, pak jsou z nich takový dementi, kteří si pletou průměr a průřez ...

To co pisal jirka plati pre uplne vsetko. O integrale si uz pocul?
Tvoja definicia je a)uplne matuca(je to specialna technicka definicia) a b) nenapisal si to presne - chyba ti tam jednotkovy naboj a elektricke pole, tym padom je to nezmysle ptz to je jak napisat ze gulicka za rohom vykona pracu. Spravne je gulicka vo vyske x s jednotkovou hmotnostou y vykona pracu v nejakom gravitacnom poli velkosti z. To je rozdiel jak svina.

Ale víže jo, jasně máš pravdu, já se tu nebudu hádat s takovým géniem jako jsi ty. Génius, který si plete veleznámý referenční obvod TL431 s triakem /navíc když TL431 se velmi podobá tyristoru/ a dává do oscilátorů keramické kondenzátory, na to přece nemám ...
Moudřejší ustoupí. Ty tvoje pohádky si povídej někomu jinýmu ...

Ja tu nepisem ziadne pohadky, ty pises nezmysly. Napatie neni definovane tak jak pises, praca zavisi od napatia elektrickeho pola a od naboja ktory sa v tom poli pohybuje, to je to co si chcel napisat, alebo od napatia prudu a casu jak to pisal jirka, akurat si to musis dat do integralu resp. pisat do vsetko diferenciale (dW=UIdt), si to nastuduj.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%A1_pr%C3 %A1ce
A schemu s TL431 som videl na obrazku velkosti 30x30pixelov v googli a napisal som tyristor ptz na 3x3 pixeli to vypada stejne.

Ty jsi komediant, to je hrozný ...

A schemu s TL431 som videl na obrazku velkosti 30x30pixelov v googli a napisal som tyristor ptz na 3x3 pixeli to vypada stejne.

To je zase věta, která dokazuje tvojí bezmeznou inteligenci. A kdyby něco, tehdy jsi napsal triak, nikoliv tyristor, to si zase naštuduj ty, jaký je mezi tím rozdíl, očividně to nevíš ...

Ty už ani snad neumíš po sobě číst, nejdřív je to obrázek 30x30pixelů a o kousek dál je to už obrázek 3x3pixely, tomu se říká dyslexie.
Ano, ono je úplně jedno, jestli ta reference má přesnost 0,5% nebo 10%, to je úplně stejné, že ...

Triak x Tyristor - ty názvy nevymýšleli žádní kokoti, tak co kdyby jsi je začal používat ? Nebo jsi opět něco víc, že si zavedeš vlastní názvosloví ?

Přesně tak, opět máš pravdu, ono je lepší napsat totální blbost než aby jsi na ten obrázek kliknul, zvětšil jsi si ho a kouknul co tam je, že ....
Pak by jsi nemusel být za blbce, který si plete Tl431 a triak :-D:-D:-D:-D:-D:-D

Ja som nic neobjavoval ja som mu napisal jak to urobit s 3 suciastkami ktore ma kazdy v sufliku, a ked pisal ze nevie najst nic na google tak som mu nasiel nieco googlom. Nic nepotrebujem objavovat. Davat do blbosti ktora ma indikovat rozdiel 12V versus 14V presnu referneciu za XY penazi, to je byt fakt zmysel zivota. Pracku mas pozlatenu s diamantami a z materialu ktory nemeni rozmery od 0° az po 150°C?

Ty jsi prostě komediant jako svině ...
To nemáš v šuplíku jeden blbej dvojitej OZ ? Jo a ta strašně drahá přesná reference stojí okolo 5,-kč, u číňanů za kurunu, to je peněz. To potvrzuje, že jsi ten obvod nikdy neviděl a nevíš co to je, alespoň jsi vysvětlil, proč jsi si ho spletl s triakem :!:

PS. OZ = operační zesilovač, kdyby jsi nevěděl ...

Ne, všichni ne, blbec jsi jen ty, protože do oscilátoru prdneš nejnekvalitnější keramiku, která se vyrábí. Do uC nevím co používají, ale pokud používají keramiku, tak určitě né tu šitskou, co používáš ty, vlastně nepoužíváš, ty se o ní jen hádáš, ty jí máš vlastně v uC ...

Pouzival som keramiky u VF oscilatorov, neni s tym ziaden problem. NF oscilatory nerobim nie som debil, na to su uC s krystalom ak to ma byt presne, ak ne tak je v tom oscilator alebo RC vonku. Tvoj problem je ze si myslis ze vo vsetkom su nejake predpotopne suciastky a referencie. Ta jeho vec sa da urobit s OZ navrh asi 5sekund zhlavy, nechcelo sa mi to kreslit, nemam cas vykreslovat ludom schemy. Dal som mu link na prve co som nasiel googlom.
Dal si mu link na vec s OZ ano je dobra. Nevsimol som si to bol si tam az potom ked som tam ja uz nebol.

Ano, teď jsi opět ukázal svojí inteligenci. Takže jsi nedělal VF oscilátory, ale VF rušičky ! Pokud VF oscilátor má být stabilní, jako že musí, tak se udělá krystalový oscilátor na nižší frekvenci a následně se to násobí PLL /vlastně dělí, ale to určitě víš/

Ty už opravdu nevíš co říkáš. Můj příspěvek o Indikátoru stavu baterie je ze dne 27.2.2015 a tvůj poslední komentář je 3.3.2015 a paradoxně hned nad mým Indikátorem, komediante ...

Jo a ty jsi v životě neviděl VF oscilátor ...

Aha, tak to jo, kdyby to bylo přes celou stránku,ale když je to pod tím :-D Prostě meleš sračky, nic víc, komediante ...

PS. Když nemáš ten čas, nechceš to tu spíš ukončit ? Akorát jsi zasral svejma pohádkama jedno vlákno ...

Proč jsi nasranej ? A navíc mi nadáváš ? Tak se chovaj Moderátoři ?
Ano, přátel mám dost, děkuji za optání a k tomu přítelkyní :-p Za to ty jsi 40letý panic, bez manželky, dětí nebo přítelkyně - to jsi sám napsal ...

Jasně, to si teď popsal svůj sexuální život ? Vypadá to tak, já sem nikoho vyrývat nechodím, jen nesnáším namyšlený lidi a ještě víc nesnáším blbý namyšlený lidi - tvůj případ ...

Aha, tak to jo, přesně takto mluví panici, njn internet jim dává určitou možnost si určité věci vymýšlet, že komediante ...
Ano, přiznávám, že jsem se s tou definicí spletl, protože jsem si ji ve škole špatně opsal, ale to nic nemění na tom, že ta moje definice /doplněna tebou/ platí obecně pro definici napětí, ale to co napsal jirka44, platí pouze pro SS napětí, nikoliv pro střídavé ...
Já jsem možná blbec od začátku tohoto vlánka, ale ty jsi blbec už od toho posledního konfliktu s tím TL431 vs triak nebo jak cpeš keramiky do oscilátorů a pak takovou píčovinu radíš lidem ...

OMG ty si fakt magor :-D Keby si zazil to co som zazil ja, tak by si sa citil jak 100rocny vyzity dedo (P.S. a mam uplne na haku ci tomu veris alebo nie :)

To co psal jirka plati vseobecne pre akykolvek priebeh napatia, ptz sa to da integrovat.
Keramiky sa pouzivaju bezne aj v oscilatore tam kde neni podstatna presnost, napr. uC nemusi riadit hodinky alebo raketu, ale kludne nejaku pracku alebo nejaku blbost ktora len kdesi mera napatie alebo cosi ukazuje na display a frekvencia je uplne nepodstatna.
P.S. a ano vysoke hodnoty kapacity maju velku tepelnu zavislost, ja som ti v tom nikdy neodporoval (nizke kapacity u VF nemaju velku zavislost)

Já jsem si myslel, že jste slušná diskuze/poradna a sám Moderátor se tu se mnou baví o šukání, není moc dobré ...

Víš proč si toto pamatuji ? I když mi ta definice trochu vypadla ? Protože když jsem byl na VŠ, tak jsme měli fyziku, kde jsme probírali Elektřinu a měli jsme protivného, nerudného a zakomplexovaného dědka profesora, a když chtěl vědět definici el. napětí, tak jsem mu řekl právě to co napsal jirka, a on mě tam seřval jako malýho kluka, že je to jen na SS napětí, takže od té doby si to pamatuji ...

Ano, nikdy jsem u uC externí RC oscilátor nepoužil, to tam raději dám krystal nebo použiju interní, navíc tím externím RCčkem se zkomplikuje návrh DPS ...

Ja tam tiez externe RC nedavam, ale kedysi ked neboli interne, tak sa davali externe RC bezne (ale nie tam kde bola potrebna presna frekvencia).

Ked to napises bez tych "d" tak je to len pre jednosmerne. A to neni definicia napatia ale prace (=energie). Ucitel to ma vysvetlit tak aby kazdy pochopil vztah k realite, a ne nejake zas poucky (ona ta druha definicia neni zla ale IMHO uplne mimo realitu, pouzitelne skor v rovine filozofovania nad elektronmi, zamoreny vzorcami), preto nadavam na ucebnice resp. skolstvo ako take, v skole som videl okolo seba ze to proste nikto nechape vo vztahu k realite, kazdy mal len nejake naucene vzorce apod. Ja som si veci casto odvodzoval zhlavy z ich realnych vztahov, neucil som sa naspamat poucky. Aj ked teda nie vsetko sa da odvodit, nejake veco som mal na tahaku :-D

P.S. to s tym timerom by som robil vyhradne s uC a krystalom, alebo delickou a krysstalom (som to tam potom dopisal nejake prispevky k tomu) ptz tie rady s 555 a RC oscilatormi to je len proste co poradis ked nevie o uC nic ta knech si daco zlepi frekvencia plusminus autobus. POvodne bolo s elektrolytom to je este horsie jak keramika.

To ti musím dát poprvé za tento večer za pravdu, on nám to komplikoval ještě nějakým obrázkem, mohl bych to naskenovat, ale asi by to bylo k ničemu, protože jsem ti, idiot, dost věcí okolo toho nenapsal, použití tý definice si prostě pamatuji :-D
Jelikož jsem poměrně dobře založený technický typ, tak jsem si taky většinu věcí odvozoval z hlavy a vzorce jsem se učil, teda jen ty základní, nikdy nevíš kdy je budeš potřebovat.

PS na tvoje PS. Ano, já bych to taky řešil jedině uCčkem, když něco dělám, udělám to pořádně. Teď mi psal kámoš, ten dělal s 555kou více než já, kdysi měl 555ku na osvitce z horskýho sluníčka a osvicoval cca 16min a nikdy se časovač netrefil přesně na 16 min, většinou to bylo okolo 22min, to je o 6 minut více než měl nastaveno :-D ... Podle něj se dá 555ka stabilně používat co cca 2min maximálně a jakmile tam prdneš elektrolyt, tak jsi to zabil :-D

Asi tak :) Ja viem ze vies. A ani ja neviem vsetko (50% teoretickych veci som uz stejne zabudol, a prakticky sa nevrtam vo vsetkom, to sa neda stihnut ani za 5zivotov :)

P.S. to s tym napatim bolo asi tak ze 1 volt je vtedy ked nejaky presny naboj vykona v poli 1V nejaku presnu pracu, ale neviem nikde tu definiciu najst, prakticky je volt definovany tusim uplne inac (podla SI je to V=N.m/A.s, riadny gulas :)

Pro zjednodušené vysvětlení laikům používám přirovnání k vodnímu modelu:

Napětí - tlak vody
Proud - průtok vody
Odpor - tloušťka trubky

Z toho si lze snadno představit, že proud (průtok) si sám libovolně nenastavíš, ten je závislý na napětí (tlaku). Čím větší napětí (tlak), tím více je schopno "protlačit" dráty (potrubím). Další zjednodušení - napětí je příčina, velikost proudu je následek.

Este skusim odpovedat na tvoje otazky, mozno to bude poucne (mozno ne :)

Chapem ze prud je akoby mnozsvo elektriky ktore obvodom prejde a napatie je akoby kolko prace vykona.

Prud je mnozstvo naboja za jednotku casu, t.j. jak napr. na dialnici ked prejde 1auto za minutu tak je mensi prud jak ked prejde 100aut za minutu. Samotne mnozstvo naboja (napr. mnozstvo aut ktore kdesi caka na semafore na prejazd dialnicou, alebo kolko preslo celkovo bez udania casu) sa vola naboj, ne prud.
Napatie je rozdiel elektrickych potencialov medzi dvoma bodmi. Co to je "potencial" = je to potencialna energia, v elektrickom poli. Podobne jak ked napr. v gravitacnom poli dvihnem 1k gulu do vysky 1m, tak ta gula v 1m ma nejaku potencialnu energiu = ked ju pustim na zem trebars ceznejaky stroj (vodne koleso apod) tak vykona nejaku pracu (zmeni tu potencialnu energiu na inu energiu napr. pohybovu). Ten rozdiel potencialnych energii medzi zemou a tym 1m, alebo medzi akymikolvek 2 bodmi, si oznacim ako napatie medzi tymi 2 bodmi.

Preco napr pri AA baterke je pre nas rozhodujuci udaj napatie, ked vlastne chceme aby obvodom islo viac energie?
Ako funguje to vyvazenie medzi prudom a napatim?
Napr pri rozsvecovani diody svieti viac aj ked zvysim prud aj napatie nie?

Ked na koncoch nejakej suciastky alebomaterialu (drat apod) vytvoris rozdiel elektrickych potencialov (=napatie), tak rozne suciastkya materialy reaguju inac. Bezny drat alebo rezistor sa sprava linearne, cim vyssie napatie na neho prilozim tym vyssi prud (to je ohmov zakon), ale vsetky ostatne suciastky sa spravaju nelinearne, napr. dioda do urciteho napatia nerobi takmer nic, a od urciteho napatia zacne prepustat prud bez obmedzenia (ked to neobmedzis dalsou suciastkou alebo makkym zdrojom, tak diodu znicis). Preto ma zaujima napatie, lebo suciastky by pri 1V alebo 0.5V vobec nepracovali, ale pracuju tak jak ich navrhovatel navrhol az napr. od napatia povedzme 1V az 2V, a pri vyssom sa zas znicia. To je priklad, su suciastky ktore potrebuju ine napatie kludne aj 5V na to aby menili vlastnosti apod., polovodicove suciastky sa daju vyrobit s roznymi vlastnostami.
Pri rozsvecovani napr. LED diody do urciteho napatia (typicky 1.8V u R,G alebo tusim 2,8V u bielej) sa nedeje vobec nic, a ked zvysis napatie moc tak cez diodu by siel takmer nekonecny prud a znicil by si ju. Preto sa musi dat do serie s LED rezistor, alebo pouzit prudovy zdroj (to je zdroj ktory neustale sam reguluje napatie na vystupe tak aby obvodom siel presne definovany prud)

:) A kukam ze nakoniec som to kvoli snahe o zjednodusenie napisal stejne blbo jak ty na zaciatku :-D

Co to je "potencial" = je to potencialna energia

Spravne tam ma byt ze potencialna energia = potencial * naboj, potencial popisuje akokeby rozdiel 2 miest v poli, napr. v gravitacnom poli velkosti g v 1metri mam potencial P, tak ked z toho potencialu padne 1m gula tak vykova pracu W = potencial *1kg, a ked padne 2kg gula zo stejneho potencialu tak vykona 2x taku pracu (t.j. W = potencial *2kg). Blbo sa to vysvetluje, uz na to serem :)

Doslovná definice je:

El.proud - je uspořádaný tok volných nosičů náboje
Napětí: je rozdíl potenciálu mezi dvěma body (v tomto případě se jedná o potenciál mezi svorkami tedy mezi + a -)

Závislost proudu na napětí lze vyjádřit pomocí Voltmapérové charakteristiky (VACH)

[http://kutilska.poradna.net/file/view/3208-vach-pn g]

Tak si tu pár lidí pěkně vyměnilo názory na věci, které tazatele velmi nezajímaly... složité

když jsem kdysi dávno učil učně základy, uváděl jsem jim příklad podobný těm některým výše, teda podobenství o vodě.

Máš plný močový měchýř, cítíš ten tlak, už musíš! Ten měchýř je zdrojem napětí. Podobá se tomu sudu, kterém je plno vody. Pokud uvolníš svěrač, začneš močit, poteče proud. Zrovna tak, jako když otevřeš kohoutek na vodu. Dokud je měchýř plný, sud plný, proud je velký... když ale moči/vody ubývá,zmenšuje se napětí, zmenšuje se proud. . Při prázdném měchýři, sudě už žádný proud neteče.
Když je svěrač/kohout na vodu zavřený, nic neteče. Je maximální odpor = žádný proud, přestože je měchýř/sud plný. Když otevřeš kohoutek na vodu jen dopoly, proud vody bude malý...pokud ho otevřeš naplno, poteče větší proud. Teda když měníš odpor, mění se i proud. Malý odpor = velký proud, velký odpor = malý proud.Při stejném napětí.
Pokud se ale měchýř vyprázdňuje, cítíš, jak ten tlak/napětí klesá, ta úleva... i proud se časem pomalu začíná zmenšovat, při prázdném měchýři/sudě už nic neteče, i když máš "kohoutek" naplno otevřený... teda bez napětí nemá co téci...velké napětí = velký proud, malé napětí = malý proud, bez napětí = bez proudu.

Tak se dá vysvětlit napětí, které může existovat i bez proudu; proud, který nemůže existovat bez napětí; dále i nepřímá závislost proudu na odporu a přímá závislost proudu na napětí... zdroje napětí už jsou jiná kategorie

Na toto vysvětlení vzpomínali moji učni i při setkání po 40 letech. Použili ho prý i při základním poučení svých dětí... doufám, že i tazateli pomůže pochopit rozdíl, na který se ptá...