Tak si tu pár lidí pěkně vyměnilo názory na věci, které tazatele velmi nezajímaly... složité
když jsem kdysi dávno učil učně základy, uváděl jsem jim příklad podobný těm některým výše, teda podobenství o vodě.
Máš plný močový měchýř, cítíš ten tlak, už musíš! Ten měchýř je zdrojem napětí. Podobá se tomu sudu, kterém je plno vody. Pokud uvolníš svěrač, začneš močit, poteče proud. Zrovna tak, jako když otevřeš kohoutek na vodu. Dokud je měchýř plný, sud plný, proud je velký... když ale moči/vody ubývá,zmenšuje se napětí, zmenšuje se proud. . Při prázdném měchýři, sudě už žádný proud neteče.
Když je svěrač/kohout na vodu zavřený, nic neteče. Je maximální odpor = žádný proud, přestože je měchýř/sud plný. Když otevřeš kohoutek na vodu jen dopoly, proud vody bude malý...pokud ho otevřeš naplno, poteče větší proud. Teda když měníš odpor, mění se i proud. Malý odpor = velký proud, velký odpor = malý proud.Při stejném napětí.
Pokud se ale měchýř vyprázdňuje, cítíš, jak ten tlak/napětí klesá, ta úleva... i proud se časem pomalu začíná zmenšovat, při prázdném měchýři/sudě už nic neteče, i když máš "kohoutek" naplno otevřený... teda bez napětí nemá co téci...velké napětí = velký proud, malé napětí = malý proud, bez napětí = bez proudu.
Tak se dá vysvětlit napětí, které může existovat i bez proudu; proud, který nemůže existovat bez napětí; dále i nepřímá závislost proudu na odporu a přímá závislost proudu na napětí... zdroje napětí už jsou jiná kategorie
Na toto vysvětlení vzpomínali moji učni i při setkání po 40 letech. Použili ho prý i při základním poučení svých dětí... doufám, že i tazateli pomůže pochopit rozdíl, na který se ptá...