aky drot pre 30A?
na dnes taka rychlovka:
bude mi stcit 0.6mm drot pre cca 30A? nebude to staly prud ale maximalny, staly ratam nieco medzi 20-25A, diky
na dnes taka rychlovka:
bude mi stcit 0.6mm drot pre cca 30A? nebude to staly prud ale maximalny, staly ratam nieco medzi 20-25A, diky
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Ne !
pomucky_01.htm
Nebo od odborníka http://elektronika-me-hobby.michal-kolesa.cz/dimen zovani-prurezu-elektrickeho-vodice-a-urceni-typu-e lektrickeho-kabelu.php ,dej mu pánbůh věčnou slávu.
cize az dobre pozeram mal by som pouzit az nieco okolo 3mm? v obchode som hrubsi nedokazal zohnat, asi budem musiet lepsie hladat
Já bych použil 6 mm²,můžeš použít i dva slabší kabely.
som laik aby ste vedeli dopredu radsej :D
pozeram spravnu tabulku "Proudová zatížitelnost kabelů"?
v podstate mozu ist aj 3 pri seba ze?
a nevadi pokial su tie kabel takto pri sebe oddelene gumou?
Může jich být jakýkoliv počet,ale pokud to uvažuješ na použití v motorovém vozidle,tak je jistě nějaká norma,co se týče izolace kabelů,tepelná odolnost a pod.,to by se mělo vzít v úvahu.
momentálne to plánujem len na obhajobu jednej práce čiže si to tam neužije (dúfajme) viac ako 20min. Diky teda za radu
Hochu, hochu, pokud chceš správnou odpověď, musíš správně položit otázku !
Tedy:
1) V elektrikařině se "dráty", tedy VODIČE neměří na milimetry průměru, ale PRŮŘEZU !!!, protože elektrický proud neteče pouze po obvodu, ale celou plochou profilu drátu, který nemusí být kruhový.
2) Předpokládám, že se Tvůj dotaz se týká přívodu k systému pro elektrolýzu vody k provozu auta, který jsme pracně řešili včera.
Tolik pro upřesnění. Zkrátím to - použil bych vodič s PVC izolací o PRŮŘEZU 6mm, protože elektrovodiče se i prodávají na "PRŮŘEZ".
Pokud bude vodič ve svazku s jinými, stejně zatíženými vodiči, budou se vzájemně zahřívat a průřez možná nebude stačit - je nutné přepočítat "oteplení vodičů" i s ohledem na teplotu v motorovém prostoru za nepříznivých podmínek - třeba při zkratu, aby se nepoškodil, ale poskytl rezervu pro "přepálení pojistky" a neroztavil při tom izolaci.
Tebou navržený vodič 0,6mm je pro proud 30A slabý i jako pojistka (jako pojistka by vydržel odhadem tak 6A).
Další dotaz k tomu vodíkovýmu nesmyslu bude až zítra? Vzhledem k Tvým elementárním neznalostem problematiky, o kterou se pokoušíš, nemusíš mlžit nějakou "obhajobou" - je to trochu trapný. Poradíme Ti i bez toho
to s tym prierezom mi vysvetlovat nemusis, ja to chapem...a ako som pisal to zariadenie tam budem mat (zatial) len kvoli skole, potom sa uvidi, cize mi staci ak to par minut pobezi, zajtra to vyskusam cize ano, mozno pride este nejaka otazka ale zrejme posledna lebo v stredu to mam mat hotove...pre mna je dolezite ze z mojej neznalosti je uz skoro znalost, ucime sa predsa cely zivot. A obhajobu nepotrebujem, mam nato pravnika
Jasně, no . "jesus-pd, 10.02.2014 21:31 momentálne to plánujem len na obhajobu jednej práce. " , Průřez Ti vysvětlovat nemusím, pak asi tedy víš, že "rozměry" vodičů i proudové hodnoty pojistek jsou stanoveny v určitých stupních - hodnotách, které jsou vzájemně vázány. Třeba nekoupíš vodič o průřezu 3mm, protože nekoresponduje s žádnou hodnotou pojistky... Pokud máš nějakou prací obhajovat svoje vědomosti, pak věz, že elektrotechnický fakt nemáš, ale přeju Ti, abys "obhájil".
ako píšeš, "obhájil"
díky no....co je vzajomne viazane? boze vy ma vzdy dokazete prekvapit
Pozn.: Existuje zajímavá veličina, která se značí J...
Jouda, znám.
Nenapadlo Tě, proč si nemůžeč koupit jistič, nebo pojistku 5A, 15A, 45A,60A, ale vyrábí se tak "pitomé" rozměry, jako 6A, 16A, 40A, 63A..., a zase na druhou stranu se vyrábí vodiče o "úplně stejně pitomém" průžezu 2,5, nebo 4 a 6mm ? Proč ne 2mm, 5mm, nebo 15mm2 ? Proč se prostě nevyrábí na "obvyklá kulatá" čísla, nebo stejné násobky velikostí ?
A včíl mudruj
pojistky 5,15,45 i 60A se vyrabeji, stejne jak drat ci lanko 1mm2 viz. google
O drátu 1mm nebyla řeč, ani pochyb a ty pojistky? Možná "mimo řadu", tedy speciálně pro nějaký konkrétní účel... A co k otázce ?
o dratu, si po sobe precti co jsi napsal a pak delej pupinky, mam pocit ze se bavime vo autech? a tam je to normalni rada, takze si dopln vzdelani, ja totiz nemohu za to, ze jsi do 55 tahal jen draty k bojleru
Nikdo není neomylný, tak mi připomeň, kde jsem tvrdil, že se vodič o průřezu 1mm nevyrábí, já to nikde nemůžu najít. Nebo je řeč o něčem jiným? Nepříliš Tvému komentu rozumím.
No, o tom bojleru, to přehlédnu, jsemť tolerance sama , ale všimni si, že nehodnotím něčí profesní kvalifikaci podle dvouřádkového komentu tady už proto,že jsme stále ještě na KUTILSKÉ poradně,kde se snadno mohou vyskytovat i mylné, leč dobře míněné rady a je na tazateli, zda je využije ...
To je pokračování "výroby" té bomby...
praveze toto je pokracovanie :D ked sa nad tym tak zamyslim...nechapem preco to sem vlastne posielas, zeby som niekoho az tak zaujimal?
No jen že exoty, kteří fušují do něčeho, o čem nemají ani páru, tu nemáme každej den.
Jedno perpetuum by mělo být jedno téma. Jednak není třeba drobit jeden fyzikální nesmysl do více vláken, jednak naprostá neznalost z elektrotechniky není snad důvodem pro telenovelu. Jo, každý kus drátu má svého Ohma, Henryho a Farada a jsem zvědav na ten "pulsátor".
Jestli je ta perpeťákovina homologovaná, to záměrně opomíjím. Při případné kontrole aspoň bude sranda, pokud to předtím nebouchne.
Jak kde,ve slaboproudu je to v průměrech, na vinutí také v průměrech...na silovou elektriku v průřezech
Jak kdy, čím větší frekvence a čím větší průřez vodiče, tím více teče proud u povrchu vodiče, tzv. skin efekt.
Ale kluci, nebuďte přechytralí a nedělejte mu to složitější, když nestíhá to jednoduchý a já o Vaše školení ani moc nestojím, protože co jsem se nenaučil do 55ti, to už nepotřebuju :-B . Na disertačku tady taky néjni to pravý klíma, stačí, když tady "obhajuje" jeden ... Mluvíme furt vo autě, o dimenzování a o 30ti A ? Pak tedy o DC proudu, který v principu neexistuje a o proudu, který nelze označit za "slabý", ne?
Kdo z Vás se někdy setkal s čistým DC proudem, ať se přihlásí u strýčka Nobela o cenu
Ale ano. Chemický zdroj el. napětí a odporová zátěž v ustáleném obvodu a někde v Africe vzdálené od jakýkoliv st. rozvodných soustav.
Pokud volně cituji "každý drát má svého Henriho, Coulomba a Ohma", pak jen sepnutím a rozepnutím obvodu stvoříš "čistý" střídavý proud a protože všechno má svůj začátek i konec, jednou to zapnout, nebo vypnout musíš . Matematicky to tedy lze snadno dokázat a je jen otázkou, zda máme takové prístroje, které to umí i změřit...
Proto jsem schválně psal: "v ustáleném obvodu".
No, a pokud jsi se s takovým obvodem někdy setkal, cena stýčka Nobella Ti právem náleží
tak to se vrat zpet do skoly a toho usmolenyho egoistu "ms" si vem laskave sebou, protoze proud stridavy se nazyva proto, ze se jeho smer STRIDA v rozsahu +max/-max, oproti tomu stejnosmerny, jak uz nazev sam napovida ma jen jeden smer, a to bud 0/+max, nebo 0/-max, tedy NESTRIDA svuj smer, snazis se tady delat chytraka, ale tvoje rady sou absolutne mimo misu, jen si lestis ego a blbecci ti to zerou
Ma pravdu predsedo - pri zapnuti se vytvori hrana. A kde je hrana, je i pan Fourier. A tim i nejaka stridava slozka. A nemusi byt hrana, staci jakakoliv mala delta.
Takze bych tu ze sebe nedelal...
Narozdíl od Tebe nebudu nikoho urážet ale pouze Tě trochu "dovzdělám" v oblasti elektrotechniky, zejména magnetických účinků průchodu proudu obvodem a věřím, že egoista "ms" mne doplní, protože ví: Uzavřením el. obvodu, jehož součástí je zdroj DC proudu (akumulátor) dojde k průchodu DC proudu obvodem. Rozpojením obvodu se průchod DC proudu přeruší.
Protože KAŽDÝ vodič má svoji kapacitu, indukci i resistanci (výše zmíněný, vyučeným jasný Coulomb, Henri a Ohm), a při průchodu proudu vytváří magnetické pole, dochází PŘI KAŽDÉ změně stavu (zapnutí/vypnutí) k jevu, který je nejlépe patrný při VYPNUTÍ obvodu: Zbytkový magnetismus (kolem vodiče, "zbylý" po předchozím stavu) indukuje ve vodiči elektrický náboj V OPAČNÉ polaritě. Tento jev sluje "autoindukce"-(nezaměňovat s autoerotikou). A kuk, už tu máme ze stejnosměrného proudu střídavý , protže tam, kde při sepnutém obvodu bylo + , naindukuje se po rozepnutí - . Jakpak asi vzniká v indukční cívce motorky jiskra pro svíčku? DC proud přece nelze transformovat a v motorce se ze 6V najednou stane 8 000V ? No, kladívko v zapalování sepne a rozepne a ZMĚNA STAVU v indukční cívce naindukuje vysoké napětí. Jo, pomáháme tomu tím, že vodič navineme do speciální cívky a opatříme jádrem, aby magnetická síla byla dostatečná...
Stačí to takhle laicky a tedy nepřesně? Pokud Tě to opravdu zajímá, čti! I kníhy. A nedělej ukvapené závěry
placas blbosti
Střídavý_proud
Stejnosměrný_proud
radeji mlc, nez si udelas peknou ostudu, ale tady je dost troubelinu, kteri ti uveri
Ani odkaz dát neumíte, "živáčku" jeden.
Řeč tu byla o existenci ustáleného stavu. Ten lze uvažovat pouze s chemickým zdrojem ss. napětí a zátěží, která má výrazně činný odporový charakter. Bohužel nic ideálního není, dokonce i kus drátu má mimo činného odporu svoji indukčnost a kapacitu a chemický zdroj je zdrojem časově proměnného napětí, takže ustálený stav bude v neměřitelném časovém úseku po zapnutí, kdy pominou přechodové jevy, které zapnutí/vypnutí přinášejí - Matka Příroda nerada změny.
O chemickém zdroji jsem psal schválně, protože je jediný, který je schopen dodat "spektrálně" čisté ss. napětí. pokud tedy není v obvodu třeba ss. motor, který to "vylepší" produkty komutace...
Neplácá. Jen píše o věcech, kterýma se v praxi nezabýváme, protože se v DC obvodu prakticky téměř neprojevují, jelikož jsou z praktickýho hlediska zanedbatelný. Zohledňuje se to při návrhu vysokofrekvenčních obvodů, kde se musí počítat s indukčností a vzájemnou kapacitou vodičů, např. při návrhu motherboardů, kdy se paměti umiťují co nejblíže k procesoru, aby zbytečně dlouhý vodiče nezpůsobovaly přeslechy a tím pádem datové chyby.
Avšak domnívám se, že kolegové tímto zbytečně kalí vodu původního tématu.
Chlapci, omlouvám se za nepatrnou poznámku, kterou jsem nechtě nastartoval tuto debatu stranou od tématu. Chtěl jsem tím pouze dát příklad, proč nejsou odborné informace vhodné pro laiky, kteří jsou ve své neznalosti přesvědčeni o jednoduchosti problematiky. Málokdo z Vás možná pamatuje dobu, kdy telefony byly vedeny vrchním drátovým vedením a z důvodu přeslechů byly dráty po 4 sloupech "prohozeny" pravý za levý - tedy i v praxi se vzájemná poloha vodičů musí uvažovat nejen z důvodu vzájemného tepelného působení... (X krát se tu řešilo "prosvěcování" doutnavky...)
Ms, Prasaku a další, kteří evidentně MÁTE základy elektrotechniky v malíčku, ubezpečuji Vás, že jako pouze "s bídou vyučený" elektrikář nemám ambice vysokoškolského profesora a NIKOHO Z VÁS tady nechci doučovat, protože "na to nemám", jenom s povzdechem vzpomínám na SVÉ učitele, v porovnání s úrovní dnešních vyučenců... Děkuji Vám za toleranci a Vaši slušnost v diskusi.
P.S.: Ještě pro "boha jeho" - proto jsem psal, abys více četl I KNIHY. Neomezuj svoje znalosti na to, co někdo napíše na Wiki, nebudeš pak ve svých znalostech OMEZENÝ...
"mirektatra" když už jsi zmínil křižování vodičů na sloupech, dovolím si upřesnit, že krok křižování je 2km, 4km nebo 8km.Nikoliv 4sloupy. Nicméně, toto křižování zavedle Western Electric a přeneslo se do kabelů a dnes se tomu říká twist a klade se na něj důraz u LAN kabelů a při kabelování sítí.
Díky
Já tou praxí myslel praxi běžnýho člověka, kterej si zapojuje dráty v autě, či si tahá káble po domě. Telefonní kabely na vzdálenost kilometrů většina z nás asi netahá.