Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení elektrického sporáku

Dobrý den,
prosím Vás, dneska jsem byl u tchýně na oběd, dovezli ji nový sporák. Nabídl jsem se ji, že jí ho zapojím. Jelikož mám vyhlášku, tak jsem nepředpokládal, že by v tom mohl být nějaký problém. Po zapojení podle návodu. (sporák mora, na svorkovnici zapojení 1 - hnědý fázový, 2 a 3 černý fázový, 4 ochranný, 5 pro střední), ve svazku vodičů pro starý sporák nebyl modrý vodič, tudíž jsem ho nezapojoval. Po zapojení a odzkoušení spotřebiče jsem zjistil že trouba nejde vůbec, a plotýnky se zapnou jen v případě že zapnu jednu z levý strany a jednu z pravý strany. Když jsem prohodil 2. a 3. fázový tak nešli zapnout ani plotny na levý straně. Neměl jsem sebou zkoušečku, tak nevím, jestli není nějaký problém v přívodu( sice bych to vyloučil, protože starý sporák pracuje tak jak má, ale člověk nikdy neví). Nemá někdo nějaký návrh? Děkuji.

Tak, že pracovní vodič v napájecím svazku jsou 4 vodiče, L1,L2,L3 a PE, podle schéma zapojení sporáku by na jeho svorkovnici mělo být zapojeno 5 vodičů v případě 3fázového zapojení. Jak jsem psal vzhledem k tomu, že mám vyhlášku tak jsem nečekal že by se mohl vyskytnout nějaký problém. Vzhledem k tomu jak byl zapojený předchozí sporák, jsem vnímal svorkovnici na novém spíš jako předpoklad připojení k síti TN-S. Nepředpokládám že by bylo nejlepší překlemovat na svorkovnici PE a N.

Nejsem si jistý, jestli to je TN-C, alespoň značení 4. vodiče tomu nenasvěčuje, nebylo na něm žádné viditelné označení abych mohl usoudit že jde o vodič PEN. Jestli Vám rozumím správně, tak mi píšete, že by se měl z rozvodné skříně natáhnout nový kabel s 5 vodiči. Ještě jedna věc, když vemu že je sporák zapojený do hvězdy tak rozumím tomu, že by byla na levé straně sporáku jedna fáze na pravé straně sporáku druhá fáze proto by musely být zapnuty obě strany alespoň po jedné plotně aby mi něma procházel proud, proč mi ale nefungoval ta trouba když jsem ji zapnul zároveň s jednou stranou sporáku, případně oběma? Děkuju

Elektronika se nachází u každé trouby nebo se u základních modelů bavíme jen o otočném přepínači? Případně ještě jedna věc když budu mít sdružené napětí tak by trouba musela fungovat jen když budu mít zapnutou alespoň jednu plotýnku, to by mělo vést k úbytku napětí ne?

člověk s padysátkou a vymejšlí takový kraviny !
Tak to zkus a uvidíš !

Pokud na sporáku máš 5 svorek - L1, L2, L3, N a PE a ze zdi na tebe čumí čtyři dráty - L1, L2, L3 a PEN, tak to zapojíš následovně :
Sporák : Zeď :
L1 L1
L2 L2
L3 L3
N PEN
PE PEN
Na ty PENy se dávají ke sporákům takový měděný klemy, tak jí ta šoupneš a bude to fungovat. A nemusíš proboha řešit žádný úbytky a zkraty ...
Vidím, že to taky popisuje pro úplnýho laika /bez urážky/, tak ještě napíšu barvy :
L1 - černá (hnědá)
L2 - hnědá (černá)
L3 - šedá
N - modrý
PE (uzemnění) - žlutozelený
PEN (PE+N) - žlutozelený
Fázové vodiče můžou bejt i všechny černý (staré rozvody) nebo je černá L1 a L3 (novější rozvody)

PS. čekám blbou otázku nakonec, tak to raději napíšu taky, pořadí fází je sporáku jedno - tudíž když budeš mít všechny černý tak je to jedno ..

Právě proto ,že máš vyhlášku 50/78 sb ,ale neuvádíš paragraf, měl bys vědět že všechny spirály sporáku na 230V tudíž bez N tedy pracovní nuly nemohou správně fungovat ,a modli se pokud sporák obsahuje nějakou elektroniku aby neodešla do věčných lovišt,plotýnky fungují správně mezi dvěmi fázemi pouze v případě že mají stejný odběr proudu . většina svorkovnic je upravena pa propojení PE a N s tím že PEN se připojuje na svorku PE. tak jak jsi to zapojit je špatně . podívej se na zadní kryt nebo do návodu jsou tam i další varianty zapojení , pokud ne tak vyměnit kabel za 5 žilový arozdělení provést v rozvaděči.Protože jde o spotřebič třídy 1 je ověřit měřením impedanci smyčky ochranného vodiče .je to v kuchyni kde se mokrým rukám nikdo nevyhne a většina nádobí je kovová (vodivá) .

]:( Fakt je mi smutno. Je mi opravdu moc smutno z úrovně ODBORNÉHO ŠKOLSTVÍ u tak rizikového oboru, jakým obecně elektrotechnika je. Považuji vyučující v takových školách za NEZODPOVĚDNÉ IDIOTY, pokud taková oprávnění k činnosti "rozdávají" - a v poslední době jsem měl bohužel příležitost osobně se přesvědčit, že se nejedná o jedinou školu, o jednotlivý případ studenta, zkrátka o chybu jednotlivce, která unikla systémové kontrole. SAMOTNÝ SYSTÉM (odborného) VZDĚLÁVÁNÍ JE CHYBNÝ A BEZ ÚČINNÉ KONTROLY a jako takový tedy produkuje NEKVALIFIKOVANÉ odborníky S DOKLADEM O KVALIFIKACI.
]:(Ano, fakt je mi moc smutno a o to s větší vděčností a úctou vzpomínám na svoje někdejší Kantory, kteří si zaslouží to velké K na začátku slova.:-|
Omluvte prosím moji nostalgickou vzpomínku ...

1) "...jak jsem měl poznat, že je tam síť TNC, když kabel nebyl zvlášť označený..." PŘECE PODLE POUŽITÝCH BAREV A OVĚŘIT TO MĚŘENÍM - hnědá/černá/černá/zelenožlutá = nějaký jiný nápad, co by to mohlo být?
2) "...mám vyhlášku..." a netuším nic o (svých) oprávněních z toho plynoucích? Tak se toho papíru honem zbav, nebo se dovzdělej dřív, než Tě zavřou - kvalifikaci máš na papíře a proto je (před Zákonem) Tvou povinností vědět!
3) Pokud absolvent elektrotechnické školy nikdy neslyšel o "elektrické nule", nechť se "dovzdělá". Pokud neví, že po provedené práci je povinen provést její přezkoušení a jak (musí tedy mít minimálně zkoušečku), nechť se dovzdělá. Pokud se neumí orientovat ve schematu výrobce, nechť se dovzdělá. Pokud nezná konkrétně použitou variantu instalace dle ČSN/EN platné v době zhotovení zařízení, nechť se dovzdělá...
Herdek, to Vám asi budou vracet školný za dva roky, když Vám toho tolik zapomněli říct, co? :-)A opravdu věřím, že to od vyučujících studenti neslyšeli - opravdu věřím, že za to nemohou, že mnohé nevědí :-(

Zdravím, mám vyhl. 50/ paragraf 4 a myslím, že bych to zapojil a i přezkoušel. Je pravdou, že jsem se vzdělával i nad rámec, ale stejně pro klid duše pozvu vždy odborníka na kontrolu.

Bohužel jsem zažil, že i člověk s vyšším paragrafem svou práci odbýval. Radu typu, že nikdy nevěř, že je obvod vypnutý, nevěř barvám vodičů a tomu, že fáze v zásuvce je vlevo, snad nemusím ani říkat.:puff:
Zajisté chápu, proč se tady někteří rozčilují. Rada pro tazatele: i když je to tchýně, tak pokud nechcete, aby Vás někdo zavřel, že někde něco shoří, tak to nechte na někom, kdo ví, co dělá. Člověk zapomíná, to je normální, takže Vás z ničeho neobviňuji ani se nijak nesměji.

No vidíš a my jsme dostali možnost udělení padesátky cca týden před maturitou, do té doby o tom nikdo nemluvil a nikdo nevěděl, prej že to pro tento rok škola zkusí, tak my jsme byli první ročník s kterým to takto praktikovali ...

Jinak já studoval obor Mechanik-elektronik tj. slaboproud, ta patesátka byl takový bonus k maturitě, ovšem dost nečekaný, ale jsem za to rád ...

Nene v Brně jsem snad nikdy nebyl :-) My jsme nějak nikam se škoou nejezdili, byli jsme taková ta "horší" třída, není divu, když naše třída měla 35 lidí a to samý kluky :-D

Jinak, kolik ti je ? Já znal jednoho Paula, který byl starý tak jako já a také to byl elektrikář-bastlíř, měl stránky : elektropaul.unas.cz nebo tak nějak, já jsem si myslel, že jsi to ty :-)

Na FEL ČVUT nám říkali, že během studia do určitého ročníku se na studenty pohlíží jako na osoby poučené, výše jsou osoby znalé (ale to jen v rámci studia) a po ukončení se z absolventů stanou osoby znalé s vyšší kvalifikací. Ale to bylo dřív, jak je to teď, nevím. A když jsem chodil na školení, tak nám říkali, že pokud člověk s elektrotechnickou kvalifikací a přezkoušením dle příslušného paragrafu padesátky změní zaměstnání, je na novém zaměstnavateli, jestli mu to uzná nebo jestli dotyčný bude muset absolvovat nové školení a přezkoušení.

Jo, na FELu jsem teď v únoru zkončil /vyhozen/. Hned na začátku studia jsme měli povinný předmět : Bezpečnost v elektrotechnice 1 a tam nás mïmo jené "testovali" na pátý paragraf padesátky, vůbec je nezajímalo, že já už ho měl, prej to je jen pro školu /na území školy/ a jinde to neplatí ...

Trochu nepochopení - Vyhl.5O/78Sb. je právě v tomhle "nadčasová" a proto se "umí aplikovat" i po tolika letech své platnosti, na nová zařízení. Nepouští se totiž do zbytečných podrobností a nechává je na konkrétním druhu činnosti. Na rozdíl od dnešních předpisů neměli její tvůrci ambici "být nejchytřejší" na celém světě dnes.
Principem 50tky je to, aby každý znal ta specifika elekrtotechniky, se kterými se setkává právě při té své činnosti a ve svém okruhu, kterým se zabývá. Proto je zcela zřejmé, že každá organizace musí mýt vypracovány svoje nároky pro svoje pracovníky a také svoje okruhy a úrovně zkoušek. Pak to dává plný smysl.
Univerzální školení a zkoušky jsou pak možná trochu alibismem, ale spíš úsporou nákladů za cenu přenesení odpovědnosti na zaměstnance. Ale nelze to považovat za chybu systému - odborník ví, kde a v čem se "dovzdělat", a to "všeobecný bezpečák" vědět nemusí a možná ani nemůže.

antibalda, 24.02.2015 15:31
Jo, na FELu jsem teď v únoru zkončil /vyhozen/....

Můžeš prozradit (nebo aspoň naznačit), proč tě jako vyhodili? Můj syn to tam taky zkoušel, v prvním ročníku kolem nového roku a pak ve zkouškovém období onemocněl (opravdu, měl horečky) a nestihnul udělat všechny zkoušky - v horečce jel na fakultu, aby měl aspoň dost kreditů k postupu do letního semestru. To se mu podařilo, prolezl by i do dalšího ročníku, ale zabalil to, protože ty předměty co z nich nestihnul kvůli nemoci udělat zkoušku by si musel zapsat znova (aspoň mi to takhle povídal) a předpokládal, že by to nestíhal.
Když jsem studoval já, tak se zkouškami ze zimních semestrů nebyl problém, mohli jsme si je dodělat během letních, termíny byly vypisované.
A vůbec - když jsem mu koukal přes rameno, říkal jsem si, že ten současný systém studia nemohl vymyslet žádnej malej blbec.

Po pravdě, nezvládl jsem matematiku, jelikož jsem byl z průmyslovky, tak tam jsme měli tu matiku docela ořezanou a když jsem vlezl na ČVUT, tak jsem nevěděl která bije. Hold nejlepší je tam jít z gymplu ...
Jinak jsme měli i dva odborný předměty ze kterých jsem dostal za A - a za ty dvě Áčka jsem měl i prospěchový stipendium i když jsem se nedostal dál, to mě přijde jako docela velký paradox :-)

"Jelikož mám vyhlášku, tak jsem nepředpokládal, že by v tom mohl být nějaký problém."

Otázka jakou máte vyhlášku.

Pokud máte vyhlášku tak vám musí být jasné již dopředu, jak to zapojit. Co je modrý vodič, co žlutozelený.

Bez vadasky bych se do zapojení nepustil.

Nechte takové věci na lidech, kteří tomu rozumí.

www.elektrikar-praha.eu

když maš jen 4 vodičě na tri fazovy spotrebic, tak mas L1,L2,L3 a ctvrty vodic je PEN.(zluty,zeleny, nebo zelenozluty). Ten PEN vodic musíš nejdriv zapojit na svorku kostry(PE) sporaku a potom propojkou nulovou(null) svorku z svorkou kostry ve sporaku. PE svorka je z duvodu ochrany proti urazu napetím, (null) je pracovny vodic aby to fungovalo.