Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fasádní komín

Zdravím všechny. Vím, že je tady hodně Východočechů a tak bych se chtěl zeptat. Nemáte někdo kontakt na firmu, která se zabývá fasádními komíny? Komplet i z montáží,revizí apod. Co jsem tak různě koukal tak je to všechno dost daleko a než začnu obesílat vzdálené firmy tak mě napadlo zeptat se tady. Nebo třeba firmu, která nemá problém s montáží v Pardubickém kraji. Když na ní budou dobré reference o to lépe. Klidně i do soukromých zpráv, ať tady nikdo není nařčený z reklamy apod. Předem díky.

Doba pokročila, sešlo se pár nabídek na montovaný nerezový fasádní komín. A teď bych měl další dotaz od třetí,nezaujaté osoby. Jaký je rozdíl mezi např. mezi komínem s vnitřní stěnou 0,6 a vnějším pláštěm 0,5 mm s izolací 30 mm a třeba vnitřním pláštěm 1 mm a vnějším 0,8 mm s izolací 50 mm. Vydrží i ten "slabší" běžný provoz po nějakou rozumnou dobu? Každý samozřejmě chválí to své. Rozdíl v tomto konkrétním případě je 12 tisíc ( 26 proti 38 tisícům ) . Nabídek mám víc, s tlouštkou izolace od 25 mm, přes 30 mm, 32,5 mm až po těch 50 mm. To stejné síla stěn. Vnitřní už začínají od 0,5 mm. Upřímně jsem z toho docela jelen. Nechci na tom za každou cenu šetřit, ale zase nechci dát zbytečně balík když by stačilo něco levnějšího. Máte někdo osobní zkušenost jaká tloušťka stěn a izolace je adekvátní? Taková zlatá střední cesta. Jen doplním, že jak vniřní tak vnější vložku plánuji nerez.

Dobrý den

K té tloušťce stěny.
Mám běžná kamna thorma kerpen,(jako petry) kde prakticky můžete topit všemi palivy včetně velice výhřevných jako je černé uhlí (není dovoleno ale svedou i koks pokud se topí s rozumem) Kamna mám napojena do komína přez tenkostěnný kouřovod 0,6mm sice to není nerez (rozdílné složení ocelí)ale klasický ocelový plech a roury slouží bez problémů řadu let (už nevím kdy jsem naposled měnil)

Takže u komínu užije-li se vnitřní roura (nerez vložka) 0,6mm neměl by být problém za předpokladu, že kamna nenapojujete "přímo" na komín ale přez kouřovod např. svislý aspoň 1m dlouhý nejlépe tenkostěnný nebo tenkostěnný smaltovaný(estetika delší životnost), (nebo alespoň středně silný nevolil bych silnostěnné), jednak v budoucnu můžete připojit i jiná kamna s výše či níže daným odtahovým hrdlem a jednak chráníte vložku před zbytečným přehříváním, protože spaliny mají nejvyšší teplotu za odtahovým hrdlem kamen, pak jejich teplota rychle klesá,než vstoupí spaliny do nerez komínu,budou mít již daleko nižší teplotu,navíc zlepšíte náběh tahu kamen protože svislá aspoň metrová roura kouřovodu po nahřátí "generuje" tah.
Ani tenkostěnné roury tak lehce nepropálíte ovšem za předpokladu,že je neobalíte v místě nejvyšších teplot vatou, zkrátka musí mít kam teplo "odvézt".

Shrnuto:
U kamen s velmi vysokou účinností kde jdou spaliny do komína prakticky "studené" může být napojení na vložku "takřka" přímé.
U kamen s nižší účinností lze vložku preventivně chránit nepřímým napojením kamen (kouřovodem aspoň 1m) anebo není-li to možné (rozměrově dlouhá roura se nevleze) pak vřazením teplovzdušného výměníku za odtahové hrdlo kamen nebo kombinace obou možností.

Jaký je rozdíl mezi např. mezi komínem s vnitřní stěnou 0,6 a vnějším pláštěm 0,5 mm s izolací 30 mm a třeba vnitřním pláštěm 1 mm a vnějším 0,8 mm s izolací 50 mm.

Ano to přesně odpovídá tomu co jsem již řekl, mám za to že, máte-li vnitřní nerez vložku 0,6 mm pak je izolace 30mm a to z toho důvodu, že tenkostěnná vložka se silnější izolací by se zbytečně "přehřívala" (tenkostěnná vložka má "rychlejší náběh" komín rychleji nabere tah po zatopení) naopak je-li vložka 1mm pak si mohou dovolit izolaci vatou 50mm ,ano je pravda že k dobrému tahu kamen je dobré aby byl komín "horký teplý" zapomíná se ale na to, že každý materiál se musí i zároveň samovolně "chladit", tzn. pokud budete mít tloušťku nerez vložky 1mm a "super dobře ji zvenku zateplíte" takže prakticky bude mít minimální tepel. ztrátu povrchu a trvale ji budete vystavovat vysokým teplotám které ale "teoreticky snese" pak ji také velice zkrátíte životnost. Vše má své +,-, vždy záleží na podmínkách,jisté je, že žádný nerez nemá neomezenou životnost.

Souhlasím pane Dibes, proto jsem psal že její životnost není neomezená, tzn.udávaná životnost co "oficiálně udávají" se mi zdá právě krátká a ta maximální opravdu asi záleží na vícero faktorech.
Vezmeme-li faktor palivo uhlí pak pokud je:
1. vysoký obsah síry
2. spalování je nedokonalé, uhlí přikládám
3. tepelně více vložku namáhám
Pak vložka jistě bude mít výrazně nižší životnost.
Ale pokud:
1.nízký obsah síry,např. Bílinské nízkosirné
2.spalování odhoříváním shora tzn. mnohem dokonalejší, stabilnější a čistší spalování
3.tepelně je vložka daleko méně namáhána než při klasickém přikládání

Nebo: hn. uhelné brikety
ty jsou vhodné ke klasickému přikládání, je-li vhodně nastaveno spalování pomocí vzduchů pak také z komína není cítit sirný pach a vidět kouř.
Takže použije-li někdo kvalitnější palivo, spaluje-li ho správným způsobem v k tomu určeném vhodném topidle pak i v případě uhlí bych se nerezu nebál,typuji že zkrácení životnosti vložky oproti dřevu nemusí být tak markantní.

Když si vezmu, že topím vcelku výhřevnými palivy a používám tenkostěnné kouřovody
tak prakticky co se zanášení nebo koroze týká je to úplně minimální slouží řadu let úplně bez problémů, už ani nevím kdy jsem je kupoval.(chápu tedy že nerez a ocel.pl.má malinko jiné složení ale i tak)

Také záleží co je to za nerez, nerezy spíše určené pro plyn,jsou určeny k snášení "kyselejšího prostředí",kondenzátů (co jsem tak četl) takže snad zvláště vložky z těchto nerezů v sílách pro tuhá paliva by mohly lépe vyhovovat v případě užití uhlí. (např. starší člověk zvyklý na své "petry" kterému vyvložkují komín)

Děkuji všem za rady. Plánuji topit jen dřevem. Svislý kouřovod u mě odpadá, kvůli větším komplikacím s budoucím komínem. Kamna budou umístěna v patře a proto jsem volil taková,aby měla zadní vývod. Tak si můžu dovolit udělat vývod do komína v nižší výšce a akorát mi to dovolí jít na požadovanou délku komínu, který udává norma a přitom bude přesahovat přes střechu jen těch 65 cm. Celá záležitost mi přijde poměrně dost komplikovaná a docela se v tom ztrácím :-). Nerad bych udělal chybu. Co mi třeba přijde divné, že ať ten či onen výrobek má pořád stejnou záruku. Když bych třeba na ten "silnější" ( 1 mm nerez a 50 mm izolace ) komín dostal delší záruku tak bych tolik neváhal. Takhle je to u všech 5 let na práci a 10 let na materiál ..

Je-li záruka stejná, pak to asi bude tak jak jsem psal tzn. 0,6 + 30 mm izolace (izolace je užší pro lepší odvedení přebytečného tepla z vložky, čímž se tenčí vložka více chrání před přetížením) 1mm+50mm izolace, silnější vložka=může být silnější izolace,zkuste se na to zeptat těch firem co Vám k tomu řeknou oni :-)

K palivu, jistě, máte kamna na dřevo,(na uhlí jsou nevhodná) přípustné jsou hn. uhelné brikety, často se zaměňují hn.u.brikety a uhlí ale vlastnosti těchto paliv byť ze stejné (obdobné) původní suroviny jsou odlišné, je to dáno zpracováním. Brikety jsou z lisovaného hn. uh. prachu, zbaveného vody čímž jsou vhodné k přímému přikládání při správném nastavení kamen nekouří ani nesmradí a po odhoření na žhavé udrží kamna dlouho teplá což se využívá zejména přez noc. Rizikový prvek tedy síra je obsažen oproti uhlí v malém množství. Jinak se též oficiálně uvádí, že pokud se správně spalují jsou považovány za "ekologické palivo". (ku podivu ale ano,lze přečíst na obalech balených briket)

např.
http://www.top-pro.cz/produkty-a-sluzby/pevna-pali va/brikety-union

Všimněte si obsah síry se pohybuje do 0,35% přičemž uhlí považované již za nízkosirné (pro srovnání) má udávaný obsah síry až 0,77% viz.

http://www.top-pro.cz/produkty-a-sluzby/pevna-pali va/ledvicke-uhli

Jeden můj známý (krbová kamna + nerez vložka)taktéž hn. uh. brikety užíval, u těch krbových kamen se více méně užívají spíš jen jako doplňkové palivo,takže v případě potřeby bych se toho nebál, navíc u briket je deklarovaná určitá kvalita která
na rozdíl od uhlí téměř nekolísá, je konstantní, pochopitelně ale můžete také dřevěné brikety a i rašelinové tam udávají jen 0,18% obsah síry ale vždy záleží na značce jednotlivých paliv , info o nich je snadno dohledatelné, to jen pro představu :-)

Ještě k napojení kamen.
Lze přímo, lze i svislou rourou, bude-li svislá roura cca 50cm dlouhá pak by stačilo komín nahoře protáhnout o 50 cm, bude-li metr, pak by byl komín delší o metr atd.,to záleží na Vás, já jen že neizolovaný kouřovod opravdu může "zachytit" teplotní "špičky" které by jinak šly přímo do vložky, jež se tím více namáhá,to samé u keramické vložky ,při napojení kamen na přímo mohou do vložky proudit velmi vysoké teploty spalin=taktéž vyšší namáhání (zejména u chat a ne trvale obydlených prostor, tepelný ráz), možné jsou obě varianty napojení, přez kouřovod bych volil já myslím že je to jistější (lepší pro vložku) ovšem záleží na každém a také na topidle, topidla s vysokou účinností=nízkou teplotou spalin do komína,napojená přímo neznamenají pro vložku zvýšené namáhání.

Ano to máte naprostou pravdu. Dřevo neobsahuje síru a hnědé uhlí obsahuje 2%síry. Proto je nutno použít vhodnou nerez. Předpokládám že vám nabízejí jakost 1,4404.tato jakost odolává kyselinám ale max.teplota je 600'c. Pro krbová kamna je nejlépe použít žárovou nerez - nejčastější 1,4571 a nebo žáruvzdorná 1,4828. Takže důležitější je jakost než síla materiálu.

Jen poznámka, no ono 600 st. odolnost vložky úplně postačí, i pokud by šlo o kamna kde by se spalovaly nejvýhřevnější paliva "přikládáním" pak za odtahovým hrdlem kamen ztěží dosáhne 400 stupňů ( a tam jsou teploty nejvyšší pak to jde dolů) a pokud by to napojil ještě přez neizolovaný kouřovod pak prakticky nehrozí že by se vůbec dostal k hodnotě 600 stupňů při běžném provozu, leda že by šlo o topidlo s minimální účinností (ale i tak) nebo by musel zatopit přímo ve vložce. Někde jsem také četl,že vložka má být žáru odolná kvůli vyhoření sazí, ale prakticky je to jedno, protože jakákoliv vložka kde saze vyhořely podléhá kontrole a i kdyby to "přežila" pak s největší pravděpodobností materiál stejně změní strukturu a bude na výměnu, nicméně při správném provozu k vyhoření sazí nedojde.
K obsahu síry v uhlí, ano udává se až 2% ale záleží o jaké uhlí jde např. Bílinské (z Ledvic)udávají 0,77%, most 1,3-1,7% brikety union do 0,35...atd tedy není to tak "hrozné" dá se volit uh. produkty a uhlí "nízkosirné" kde ten obsah není tak vysoký.......

To jsem zapomněl dodat, pokud by došlo k vyhoření sazí tak vydrží pouze žáruvzdorná titanovka jelikož se používá především v pecích kde musí odolávát teplotám 1000'c.A omlouvám se ta jakost 1,4404 je do 450'c. Že vložky mají být žáru odolné tak jsou to právě ty žárové to znamená že se nezdeformují při vyhoření ale už nesmí být nadále použity, protože další vyhoření a už se může zdeformovat.

No a právě to je ono, UŽ SE NESMÍ POUŽÍT takže prakticky ta vložka při vyhoření sazí zajistí pouze "stabilitu" v době havárie a pak.....stejně měníte.... :-)

U té teploty co pustíme do vložky záleží na účinnosti kamen, máte kamna kde průměrná teplota za odtahovým hrdlem při topení černým uhlím je v pr. 390 st.čili tam za hrdlem může teplota (dle výrobce) špičkově být i vyšší, a máte kamna na uhlí (to uhlí beru kvůli výhřevnosti) kde výrobce udává teplotu za odt.hrdlem v průměru 286 st.

Jistě vložka použitelná do 450 stupňů již je něco jiného než do 600 stupňů (tam je lepší rezerva si myslím) nicméně já bych osobně i tu vložku s vyšší odolností napojil pro jistotu třebas metr dlouhým neizolovaným kouřovodem, proč ji zbytečně "namáhat" když nemusím a mám jistotu, že kdyby kdykoliv teploty spalin vyletěly nahoru první to chytne kouřovod za odtah. hrdlem a předá do okolí takže do té vložky už nikdy nepůjde taková teplota jaká je přímo za tím odt.hrdlem kamen ale opravdu záleží na kamnech, dneska u těch kamen s vysokou účinností těžko "rozpálíte" kouřovod do červena jako u peter :-)

Tak jsem tady z dalším dotazem. Teď už čistě pro zajímavost. Dokázal by mi někdo odpovědět, kdo má na starosti normy ohledně komínů? Konkrétně se věc má tak, že když už jsem si vybral firmu tak jsem měl pár ohlasů od konkurenčních firem, že to co jsem si vybral nesplňuje české normy.S podklady,kde byli konkrétně popsány materiály, rozměry, postup práce atd. jsem navštívil místní stavební úřad a bezproblémů mě byl udělen uzemní souhlas. Já to beru tak, že kdyby to bylo něco co nesplňuje normy tak by mi to nevydali .. nebo se pletu? Když jsem si prošel kolečko s nabídkami, byl jsem dost zděšen, jak firmy vše ostatní haní. Nic nesplňuje normy, jen to jejich ( ať už to, že jsem chtěl začátek komínu v cca 4,5 m až po materiál). Z nějakých 10 nabídek jsem narazil jen na dvě firmy, kde se se mnou byli ochotní "lidsky" bavit a dát mi i případné rady na co si dát pozor když bych si vybral jinou firmu. Nehledě na to, že když jsem se zmínil, že čekám na nabídku od konkurence, většina firem se cítila děsně ukřivděná.