Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno El.zkrat

Zdravím, byl jsem požádán o zapojení pobybového čidla v koupelně, které se zapojuje místo vypínače (to je ale vedlejší). Při zapojování jsem si však všiml, že do KU kde je nyní čidlo vedl kabel CYKY-J 4x1,5mm2 přičemž zapojeny byly jen dva černé. Žluto-zelený a hnědý vodič však byly při proměření v kontaktu s ostatními dvěmi černými vodiči (jeden jako přívod do vypínače a druhý odvod do světla) a oba byly pod proudem. Oba konce vodičů (žluto-zelený a hnědý) jsem tedy zaizoloval a podíval jsem se do KU nad vypínačem kde byl tedy starý věneček a hromada vodičů vedoucích bůh ví kam. Tyto dva konkrétní vodiče (žluto-zelený a hnědý) však nebyly nikam do věnečku zapojené, ale přes to v nich byl proud. Opět jsem zaizoloval a nechal jsem to být, protože vše fungovalo jak mělo. Avšak na jedné ze čtyř svorkovnic věnečku, která byla zapojena za vypínačem byly zapojeny tři vodiče. A protože ve vodičích byl bordel a já potřeboval vědět kam ten třetí vodič vede (protože to čidlo není navržené pro vysoký odběr a nikdo ani majitelka nevěděla kam to vede), tak jsem musel vytrhat všechny vodiče z věnečku (protože se se šroubky nedalo ani pootočit) a udělat si v tom pořádek. Ten třetí vodič tedy pravděpodobně vedl do dalšího KU, kde ale nebyl zapojený. Následně jsem použil věneček nový a všechny vodiče zapojil jako předtím. JENŽE při proměření byla fáze a PEN vodič vzájemě v kontaktu. Po dlouhém hledání kde je díra v izolaci jsem nakonec nahodil jistič, který však nevybavil jak jsem očekával. Vše fungovalo a PEN vodič ve věnečku nebyl při proměření zkoušečkou pod proudem. Jistič jsem opět shodil a proměřil jsem L a PEN vzájemně, ale pořád byly v kontaktu. V zásadě je to čistý zkrat, jenomže při nahození jističe vše funguje. Nakonec jsem tedy zapojil čidlo dle schématu a KU s věnečkem zakrytoval. Vše funguje jak má a majitelka je spokojená. Já mám ale z toho ale pořád obavy, aby nedošlo časem k nějáké nehodě... :-/

Rád bych případně dostal nějákou radu pokud se s tím někdo už setkal. Děkuji předem :-)

loading...

Spíš by mě zajímalo jaký expert to dělal před Váma, tím myslím, kdo tahal ty kabely, protože pustit fázi do zeleno-žlutýho je stejný jako zapalovat v kotli benzínem, navíc je to proti všem normám a selskému rozumu, to ten barák ani nemohl dostat revizi. To musel bejt nějaký kuchař nebo něco podobnýho.
No každopádně, pokusit se zjistit kam ten ZŽ vede, protože je asi jasné, že na nulovací svorku do rozvaděče nevede, to by to lítalo. Pokud vede to tý krabičky kam jste zapojoval to čidlo, tak odpojit a nechat volný, místo něj použijte třeba ten hnědý.

Ten dům je z roku 1928 a rozvody jsou původní (včetně rozvaděče). Až na pár úprav v koupelně jsou rozvody ještě vedeny vodiči s látkovou izolací. Největší úpravy zde provedlo PRE když tu před pár lety instalovali digitální elektroměr. Nicméně k zapojení čidla není potřeba nulový vodič (popř. PEN). Kdyby byl N potřeba, tak bych to čidlo raději ani nezapojoval.
Největší zajímavostí je to, že pokud sepne čidlo, tak všechny svorkovnice věnečku jsou při měření multimetrem nějákým způsobem propojené a to tedy včetně PEN. Pokud ale přiložím fázovku na PEN, tak se doutnavka nerozsvítí...

Aha, já myslel, že rozvody už jsou novější, jak jste právě napsal "žluto-zelený vodič". Pokud tedy to pohybové čidlo funguje tak jak má, tak bych se do toho už asi více nevrtal nebo to bude ještě horší, hliník se rád láme, ale to jistě víte.
Pokud by jste to chtěl předělávat, tak by jste se asi nevyhnul bourání a dávání nových kabelů, protože bez toho by to nešlo.
Takže opět moje oblíbené pořekadlo : " Opravuj jen to co nefunguje a neser se do věcí, které funguji" ... :puff:

Pokud to tedy funguje tak jak má, tak bych se do toho už asi více nevrtal

Souhlasím, mě jde jen o to že to dotyčné funguje již pěknou řádku let bez problému přestože by reálně vlastně nemělo :-)
Jenže pokud jí to teď vyhoří (a vůbec bych se nedivil), tak to padne na moji hlavu a bych nerad...
Dále v celém jejím bytě jsou fáze v zásuvkách vpravo což jsem celkem zíral. Až na jednu vytrženou zásuvku, kterou jsem měnil za novou a zapojil jsem ji tak jak se má :-)

Každopádně se jedná o velice zajímavou zkušenost :))

Pokud to zkoušíte jenom fázovkou, tak ta svítí i na nezapojeném drátu. Klidně může být i žlutozelený nebo fialový, té zkoušečce je to totiž fuk. Pujčte si Vadasku nbo to zkoušejte žárovkou. Nikoli ovšem úspornou, ty svítí taky jen přes kapacitu mezi dráty.

Fázovkou jsem zkoušel pouze to, jestli je na PEN vodiči proud (vzhledem k tomu že byl při proměření v kontaktu s fázovým vodičem), ale jinak jsem to měřil jak dvoupólovou zkoušečkou, tak i multimetrem...
A i přes tento čistý zkrat bylo napětí mezi L a PEN 230V :-/

Měřil jsem to také vadaskou ;-)
Všechny jističe v bytě jsou původní (jak psal) a tohoto typu KLIK.
Mohla to být například porušená izolace ve zdi (například při vrtání) těžko říct. Dlaší možnost by mohla být vlhkost a vzhledem k tomu, že vedení staré a izolace je provedena textilním vláknem...

Pokud používáte multimetr musíte k tomu použít i hlavu, jak už padlo, multimetr má poněkud vysoký vstupní odpor, takže měří i napětí, které se do vodiče naindukuje, pokud vodič není připojen k žádnému potenciálu. Vše je způsobeno vzájemnou indukčností, něco jako transformátor, ale magnetický tok je menší proto toto napětí je měkké.
Tak to bylo odborně, hlavně pro Jiříka, ale přeloženo do lidské řeči je to tak, že multimetrem naměříte napětí i na vodiči, který není připojen. Toto napětí, ale bude kolísat a především nebude plných 230V, ale třeba 10V nebo 20V, více jsem zatím nenaměřil.

No ale píšeš, že mezi fází a PEN je zkrat. A současně že jsi tam naměřil 230V.
Ale to logicky není možné. Buď se jedná o špatné měření, nebo o nejasný
výklad situace. Kdyby tomu tak bylo, tak něco musí vyletět.
Kolik ohmů má ten "zkrat"?. Je to skutečně zkrat, nebo jen zvýšený svod?
I v případě indukce na nezapojený vodič z jiného zapojeného vodiče, zas není možno mezi těmito vodiči naměřit zkrat. To by se zase při tom zkratu vyrušila
ta indukce.
Zkus přesněji popsat situaci, případně pro pochopení namalovat nějaký náčrt.
Tedy pokud nechceš problém dál řešit tak nemusíš. Jen by mě samotného zajímalo,
co to tam může být za prapodivnost.

Nebo také, když tam jsou ty opředené vodiče, zřejmě bez znatelného barevného
značení, není někde nějak prohozená fáze s nulákem? Že by něco vypadalo jako nulák a byla to fáze a naopak? Nebo není ten zkrat jen odpor nějakého připojeného spotřebiče? I žárovka za studena má zdánlivý zkrat.
Ale to jen naslepo hádám.
Ale ta instalace tam by zasloužila co nejdřív vytrhat, je to asi dílo.

Zkrátka: "propípal" jsem vzájemně L a PEN ve stavu odpojeném od sítě pomocí multimetru, který mi pokaždé zapípal (už si ovšem nepamatuji odpor) čímž bylo jasné, že jsou oba vodiče někde spojené. Nějákou dobu jsem hledal kde by mohla být případně porušená izolace, ale nikde nic (alespoň v koupelně). A protože majitelka spěchala, tak jsem nahodil hlavní jistič a k mému údivu vše fungovalo. Dále jsem tedy vzal dvoupólovou zkoušečku a změřil napětí mezi L a PEN, které bylo klasicky 230V. Majitelku jsem upozornil na to, že tento jev není běžný a že není moudré jej ignorovat. Ona mi na to řekla, že takhle už jí to funguje 20 let a že nikdy žádné problémy nebyly, proto prý do toho nebude investovat peníze.

edit: pokud proměřuji pomocí multimetru například žárovku, tak mi pouze ukáže odpor vlákna a vodičů, ale "nezapípá" což znamená, že se nejedná o přímé spojení dvou vodičů

Omlouvám se za něktéré své neodborné výrazy, nicméně doufám, že tak to bude jasnější :-)

No, "měření pípákem" multimetru, bych zrovna nepovažoval za měření.
Některé multimetry pískají i na 200 ohmů.
Takže bych asi předpokládal, že je někde něco připojené a pípák zapípal přes tento odpor. Jinak to asi není možné. Protože aby tam bylo napětí 230V a buď
zkrat, nebo svod třeba 100 až 200 ohm, tak by to muselo hořet.
Jestli to majitelce je jedno, tak to nech bejt. Jinak zkus změřit zkrat skutečně
ohmmetrem.8-)

Z Vašeho dotazu vyplývá že nejste v el. instalacích zběhlý a že nemáte ani oprávnění takové věci provádět. Pokud nejste schopen zjistit vodiče L a PEN a pod. raději v zájmu svého zdraví a zdraví majetele svěřte výměnu někomu kdo ví a provede montáž bezpečně. Tady jde opravdu o zdraví.