Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zásuvka z vpínače

Ahoj,
potřeboval jsem v předsíni zásuvku a jelikož tam žádná nebyla, vytáhl jsem nulák a fázi z vypínače na světlo a udělal jsem si jí. Když je zhasnuto, zásuvka funguje skvěle, ale jakmile se rozsvítí spadne napětí v zásuvce z 230 na 6V. Nevíte někdo, kde jsem udělal chybu a jestli je vůbec možné vytáhnout zásuvku z vypínače ?
Díky za odpovědi.
0ndr4

Ano, udelal si chybu. Primarni chyba je hrabat se do neceho, cemu nerozumim a pritom jde o zivotu nebezpecnou vec.

Mozny to jinak prakticky je a v nekterejch pripadech to dneska i pripousti norma. Ale za normalnich okolnosti je to prasarna, kterou normalni elektrikar odmitne udelat.

BTW, ochrany vodic tam nebyl?

Vypínač ze kterého jsem vytáhl zásuvku má 6 drátů. 2x fázový (hnědý) - oba zapojené do vypínače, 2x nulový (modrý) - jeden připojený na vypínač a druhý oblepený izolační páskou a zastrčený dozadu a pak 2x ochranný - oba oblepené a zastrčené dozadu. Tohle byl původní stav když jsem vypínač otevřel. Na vypínač mi to přišlo trochu podivné, ale v elektroinstalaci se moc nevyznám, tak jsem to nechal být a jen jsem vytáhl modrý a hnědý vodič a připojil je na zásuvku. Do zásuvky jsem ještě nic nazapojil, jen jsem jí testoval zkoušečkou. Vím, že není ideální se hrabat v elektrice, když tomu nerozumím, ale potřebuju do předsíně jednu zásuvku a táhnout jí odjinud by bylo komplikované. Zásuvka má sloužit jen pro wifi router, nehodlám do ní zapojovat nic šíleného.

Bahno to napsal přesně. Hrabeš se v něčem, čemu nerozumíš - bez urážky. I kdyby jsi se veřejně zavázal, že tam bude pouze router, nezabráníš aby si tam někdo jiný nepřipojil nějaký jiný spotřebič a může se stát tragédie.
Evidentně jsou tam svedeny 2 třížilové kabely. Jak jsou ty dráty zapojeny se nedá říct na základě barvy. Mimochodem, vypínač ke kterému jsou přivedeny 3 vodiče mě zaujal. Není to křížový vypínač ?

Právě proto, že tomu nerozumím, jsem se obrátil na zkušenější a čekal jsem nějakou radu nebo pomoc. Já vím, že bych se v tom hrabat neměl, ale už se stalo. Teď bych byl rád, kdyby to fungovalo a nikoho to neohrožovalo. Jsme v domácnosti jen dva a zásuvka je skoro u stropu, takže myslím, že zvládnu uhlídat, aby v ní nic jiného nebylo. Vypínač není křížový, je to obyčejný jednoduchý vypínač, který má na jednom konci spínače připojený hnědý vodič a na druhém hnědý a modrý. Vím, že to vysvětluji jako idiot, ale líp to nedovedu :-) Je nějaká možnost jak z těch 6-ti vodičů co tam mám udělat funkční zásuvku a vypínač, a pokud je, tak jak bych to měl zapojit ?

Vysvětluješ jak umíš :)) Udělej jednoduchý pokus, vyšroubuj ven žárovku a zkus jestli bude router fungovat. Pokud je to tak jak si myslím, fungovat nebude. Nula je do zásuvka připojena přes žároku. Router má malý odběr a tak mu to nevadí.

Problém je, když zapneš světlo. Pak se na oba konce zásuvka dostává fáze a ty naměříš rozdíl mezi nimi. Pokud máš navíc propojen kolík se zemí, je fáze i na kolíku.

Aby to fungovalo správně, musíš do krabice odkud je k vypínači přivedeno napájeni - druhý kabel vede ke světlu. Tam připojit správně pracovní nulu (modrý) a ochranný vodič (žlutozelený). Ty pak propojit do zásuvky.

Zdravím, tzv. světelné fáze a veškeré další vodiče pro osvětlení je snad všemi předpisy a zákony zakázáno použít jako vodiče pro zásuvky, jsou na to samostatné okruhy a jištění. Toto je bastl největšího kalibru. To už je lepší si pozvat elektrikáře, aby Vám prohlédl krabičky s rozvody el. a případně z věnečku vytáhl přívod pro zásuvku a buď jej zasekal či alespoň dal do lišty. Nehrabejte kam nemáte, nevyplácí se to, i když zásah 230V se přežít dá.

Samozřejmě že 230V se dá přežít celkem bez problému, ALE v závislosti na zdravotním stavu konkrétního jedince. Malé dítě nebo starce těch 230V porazí jako nic. Někdo také může mít slabé srdce a takový zásah elektřinou je pro dotyčného taky smrtící. Obecně je zkrátka lepší laikovi tvrdit, že ho 230V zabije, aby se v tom raději nehrabal...

Ono spis zalezi na "kvalite uzemeni"(zjednodusuji) a prechodovejch odporech. Se suchejma rukama v laborce na line je to sranda, to sem jich schytal spousty. Mokry ruce venku na trave, nedejboze kriticky scenare jako vana plna vody, to je jina liga,sance na preziti rapidne klesaj.
Ja netvrdim, ze kazdej musi mit §6, aby si doma zapojil lampicku. Poucenej clovek technickyho typu to bezpecne zvladne. Ale obcas kdyz vidim, kdo se do ceho hrabe, aniz by alespon tusil o co jde, tak mi vstavaj vlasy na hlave hruzou(nebo mozna elektrostatickym potencialem).

Wolve, 27.10.2014 22:46
Samozřejmě že 230V se dá přežít celkem bez problému, ALE v závislosti na zdravotním stavu

Wolve, raději piš o elektrice a jejích vlivech to, co víš - TEDY NIC, jak jsi již párkrát předvedl ]:(
Ještě nikoho nezabilo 230V, ba ani 2.300V a ani 200kV, ale zato dost spolehlivě zabila dost lidí jedna jediná usmolená ampéra.

Wolwe, říká Ti něco Ohmův zákon, který jak jistě nevíš, vyjadřuje vztah napětí a proudu při daném odporu (elektrického obvodu)? Jaký je podle tebe /odhadem/ přibližný elektrický odpor lidského těla? Počítej, přemýšlej, ČTI, ujasni si problém a teprve pak o něm piš.

Zřejmě si nepochopil proč píšu 230V. Takže je to proto, že téměř každý ví jaké napětí má doma v zásuvce, ale laici běžně rozdíl mezi proudem a napětím nerozlišují a proto když napíšu např. 10A nebo 1A nebo 500mA, tak mají stále za to že se jedná o napětí. Řekni někomu zcela neznalému, aby se bál 500mA a bude se smát protože si řekne: "Doma mám 230V bez toho "m" a mého strejdu to taky nezabilo, takže těch 500m sotva ucítím.
Přeci jen byl si to myslím ty kdo tvrdil, že na zdejší poradně je zcela zbytečné zacházet do příliš odborných detailů, protože tomu návštěvníci stejně rozumět nebudou. Čili je lepší laikům tvrdit, že je 230V (50mA +) zabije aby do toho sami nesahali. (Už jsi mě pochopil? nebo musím všude házet tohoto smajlíka ;-) ?)

Vsema ne, vyjimecne to lze, dneska se pripousti jedno svetlo v zasuvkovym okruhu a jedna zasuvka ve svetelnym. Jenze - to prvni narazi na pouzity vypinace a svetla(typicky musi umet 16A, a to treba bezny tango dle vyrobce neumi, i ke svetlu musi bejt 2.5, atd.), to druhy je o neco mene problemovy z technickyho hlediska. Jenze je to prasarna, a uz se to tu rozebiralo. Maximalne, jako vyjimecny pripad, vidim malou koupelnu, ktera bude na jednom chranicojistici, a v ni bude jedna zasuvka a jedno svetlo. To cely odjisteny na 10A. Pak budiz, ma to nejakou logiku a je to rozumne bezpecny. Jinak nee.

Zdravím, Vy nic, zavolejte elektrikáře. Předělávat světelnou fázi pro použití na zásuvku je dle současné normy prasárna. Navíc, pokud něco vyhořelo, tak minimálně daný okruh vypněte pomocí jističe a nechte to ihned, ale ihned zkontrolovat, chcete-li v klidu spát.

Elektrické rozvody, které popisujete, nejsou provedeny (alespoň barevně) v souladu s normami a předpisy, proto se nemůžete spolehnout na barevné provedení a bez dalšího na tom stavět. V jednopólovém vypínači nemůže být nikdy zapojen modrý vodič na svorku!
To, jak stávající zapojení (nedokonale) popisujete, dává předpoklad, že na jedné svorce je (hnědá) přívod (ev.vývod) fáze, na dalších dvou jsou hnědá a modrá (každá na jiné svorce), jako přepínací vodiče. Mám pravdu, když tvrdím, že chodbu lze rozsvěcet alespoň ze dvou míst? Pokud ano, jedná se ne o vypínač (tzv č.1), ale o přepínač (č.6) a Vaše zapojení zásuvky je zcela chybné.
Ještě podotknu ke zkoušečce, kterou používáte: Pokud je to multimetr (dvoupólový), nebo fázovka (jednopólová), není to pro zkoušení funkce obvodů vhodné měřidlo, protože má velký vnitřní odpor a tedy neposkytuje podloženou informaci o stavu obvodu... Zkuste místo multimetru použít co nejvýkonnější běžnou žárovku - ne úsporku.

Zdravím, radím dále nebastlit a tazeteli do ničeho nesazahovat. Ano i síť 230 V spolehlivě zabijí a není si s ní radno zahrávat (nositelem smrti je v tomto případě proud). Ještě uvedu, že třeba síť 400V již nejen kope a zabíjí, ale také pálí a to celkem dost razantně. Takže člověk, co ví jak maximálně funguje vypínač a nic dalšího, by do elektra lézt neměl(nesmí)-vyhláška 50, ale pro mnohé nic neznamená a bohužel ani mnohdy elektrikář s vyhláškou 50 není zárukou.

Kolika lidem se kdy povedlo sahnout si na dve faze soucasne? Ne ze by to neslo, nacpat treba prst mezi sroubky v rozebrany zasuvce, ale typickej uraz to teda neni. A ten prst v zasuvce by zas tak kritickej nebyl, sice by to ten prst odnes tezce, ale z hlediska prutoku proudu telem je to spis priznivej pripad - problem je, kdyz proud tece pres srdce, tam staci cca 20mA a blbej casovej usek tepovy periody. Ale kdyz si uzemnis nohu a na stehno si privedes fazi, tak to bude jenom hodne bolet a mozna, dle casu i nejaka popalenina, ale nejspis neumres, neni duvod.

ty jsi nevisel nikdy v obvodu. Proto si myslíš, že když tam vrazíš 2 prsty vyřídí se to jen mezii nimi. Což je omyl.
Já se chytil rozebrané, neodpojené prodlužky. N prostředníčku 2 jizvy a proud se protekl celou rukou až do srdcea zpět,a jasně jsem cítil, ža jde dvěma různými cestami::::::

Je, kolikrat uz jsem byl zapojen do obvodu... a nejednou i zcela umyslne(byt ten obvod nebyl tedy napajen zivejma 230V)
Furt je to deleni toho proudu mezi odpory, akorat je to trochu komplikovanejsi pripad jakehosi spojiteho odporu. A pak vodivosti jednotlivejch casti tela, kosti jsou mizernej vodic, tkane ruzne, krev docela dobre.

To, ze proud tekl do srdce a zpet si citit nemohl. Na to tam chybi nervy. Zato mozek si umi lecos domyslet, zejmena v situaci kdy nektery nervy jsou zcela saturovany - on je nerovovej signal taky jenom napeti.

Obecně:
Souhlasím s názorem, že odborné věci v elektrice (o plynu nemluvě) by měli dělat odborníci. Jinak - u takových dotazů by měly být fotky.
Jo. Včera se mi pokazil vypínač ve špajzu. V zaměstnání jsem byl přezkušovaný podle §6, 7, 8 a 10 vyhlášky 50. Ale teď jsem v důchodu. Mohu si troufnout ten vypínač vyměnit?
Samozřejmě ho vyměním, ale zajímalo by mne, jestli něco řeší takovou svépomoc doma.

Zdarvím, pokud někdo má nějaké základní elektrotechnické znalosti, vypne si přívod el. do domu a pak třeba daný vypínač po zkoušce nepřítomnosti proudu vymění stylem nový za starý a zkontroluje vodiče a vše zapojí tak jak bylo (složitější věci nafotit třeba mobilem), tak není důvod k znepokojení. Pro klid duše si to může nechat prohlédnout někým druhým, co to mu hoví více či přímo elektrikářem. pozor, toto není návod, protože se v občas v domech již nalézají pěkné prasárny z dřívějška, takže to sice zapojíte stejně, ale třeba stejně nebezpečně.