Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zásuvka z vpínače

Ahoj,
potřeboval jsem v předsíni zásuvku a jelikož tam žádná nebyla, vytáhl jsem nulák a fázi z vypínače na světlo a udělal jsem si jí. Když je zhasnuto, zásuvka funguje skvěle, ale jakmile se rozsvítí spadne napětí v zásuvce z 230 na 6V. Nevíte někdo, kde jsem udělal chybu a jestli je vůbec možné vytáhnout zásuvku z vypínače ?
Díky za odpovědi.
0ndr4

Ano, udelal si chybu. Primarni chyba je hrabat se do neceho, cemu nerozumim a pritom jde o zivotu nebezpecnou vec.

Mozny to jinak prakticky je a v nekterejch pripadech to dneska i pripousti norma. Ale za normalnich okolnosti je to prasarna, kterou normalni elektrikar odmitne udelat.

BTW, ochrany vodic tam nebyl?

Vypínač ze kterého jsem vytáhl zásuvku má 6 drátů. 2x fázový (hnědý) - oba zapojené do vypínače, 2x nulový (modrý) - jeden připojený na vypínač a druhý oblepený izolační páskou a zastrčený dozadu a pak 2x ochranný - oba oblepené a zastrčené dozadu. Tohle byl původní stav když jsem vypínač otevřel. Na vypínač mi to přišlo trochu podivné, ale v elektroinstalaci se moc nevyznám, tak jsem to nechal být a jen jsem vytáhl modrý a hnědý vodič a připojil je na zásuvku. Do zásuvky jsem ještě nic nazapojil, jen jsem jí testoval zkoušečkou. Vím, že není ideální se hrabat v elektrice, když tomu nerozumím, ale potřebuju do předsíně jednu zásuvku a táhnout jí odjinud by bylo komplikované. Zásuvka má sloužit jen pro wifi router, nehodlám do ní zapojovat nic šíleného.

Zdravím, Vy nic, zavolejte elektrikáře. Předělávat světelnou fázi pro použití na zásuvku je dle současné normy prasárna. Navíc, pokud něco vyhořelo, tak minimálně daný okruh vypněte pomocí jističe a nechte to ihned, ale ihned zkontrolovat, chcete-li v klidu spát.