Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Retazova pila

Idem si kupit nejaku lacnu motorovu pilu, pretoze mam sice kruhovu, mam listovu, ale na vacsie priemery (momentalne staviam budu na naradie, kde su hranoly 10x10) a palivove drevo chcem mat motorovu pilu.
V katalogoch som teraz videl pily tesne nad 100 eur, co si myslim, ze na moje obcasne pilenie bude stacit. Jedine coho sa trosku bojim je dlzka rezu, ktora byva pri 40cm pisana okolo 35cm.
35cm sa mi zda dostatocne, bude to ok, alebo je na motorovych pilach dolezite aj nieco ine?
Ak skoncim s budou na naradie tak predpokladam, ze pilu pouzije raz do roka, ked mi pride palivove drevo.

Píly za 100 € sú jednorazovky. Pred pár dňami som jednu v predajni prezeral. Dlhé roky používam Stihl, do detailu poznám jej konštrukciu, mám otestované čo znesie a čo nie a tak, nevedel som, či sa smiať alebo ... ale OK.

Plasty by aj ušly, konštrukcia je ale niečo otrasné, je to skutočne vyrobené tak aby to neprežilo pár desiatok hodín prevádzky, všetko je biedne slabé, útle, kvalitný kov sa nedá predpokladať, pokiaľ to človek berie na vedomie v okamihu kúpy, potom problém neexistuje.
Kto čo chce za 100€, sú to 3 kartony cigarier

Lišta 35 cm je dostatočná dlžka ak sa nepredpokladá práca v lese, s pílou výkonnou a odolnou sa s touto dlžkou lišty dajú spracovať aj priemery okolo 80 cm ak je to nutné, je trochu komplikovanejšie ale dá sa to.

... :puff:

Absolutni souhlas s tim, co uz napsali ostatni. At neco pridam, zde je konkrétní tip:

Kup si elektrickou. Dolmar ES-33A. Pokud bys chtěl investovat víc, pak Dolmar ES-2135 A. Ci jejich Makita o par stovek levnejsi ekvivalenty. Do "benzinove" v zamyslene cenove relaci vubec nechod, vyhozene penize a jeste se prodraží do budoucna.

Proč ?

Kdyz nechodis na vejřezy do lesa ci nedelas metrovky palivoveho dreva ze sousek pro pul familie, bude Ti k baraku stacit a budes spokojenej. Pořídis ji za nejakych 2.900 a jeste budes setrit na provoznich a servisnich nakladech v budoucnu. Nemluve o crcani se s michanim paliva a o sousedech, elektricke jsou nesrovnatelne tišší, než "benzinovky" a jsou lehci. Pokud Ti nevadi modra barva namisto cervene, kup si jeji ekvivalent od Makity (a usetris dalsi dve stovky. Sjizdeji ze stejne linky, je to to samé, liší se jen barvou a napisem značky).

Osobne mam pily tri. Dve motorovky (velka 3,5 kW s lištou 46 do lesa a "tezka" 5.5 kg bez náplní - mam par hektarů lesa se smrky a borovicemi o průměru az metr a malou plantáž japonskych topolů, cca 1000 kousků), pak malou "jednorucku" na vyvetvovani a prace nad hlavou, nebo prurezy do nejakych 10 cm ci kdyz se mi proste nechce vytahovat tu velkou ci tahat vetve k cirguli; do lesa beru samo vzdy obe).

Primo tady u baráku u Práglu pak mám elektrickou Dolmar ES-2135 A (viz foto, pokud bys chtel juknout, vyhrála kdysi snad i nejaky ocenění ve sve třídě, koupil jsem ji na doporučení od kámošů tesařů, do předražené Husquarny ci Stihl jsem vzhledem k tem cca jen 10 kubikum rocne primo zde jit nechtěl). Ma o něco vyšší výkon, nez ta ES-33A a podelne ulozenej motor, krasne se s ni delá. Je ale taky o dva litry drazsi. Asi bys to ale nevyuzil, podle zamysleneho použití a ta ES-33A svou praci odvede ... a hlavne tyhle pily nebudou potrebovat zadny servis resp. serizeni at firmou ci Tebou ve srovnani s benzinovyma pilama pod nejakych 13 tisic Kč ... budou slouzit ony Tobě a ne Ty jí ...at uz ES-33A nebo ta ES 2135A ci jeji Makita levnejsi ekvivalenty. edit: koukam ceny šly dolů o par stovek, 33A je jiz pod 100 ecek, o důvod více :-)

Chlapi, ja vam nevim ...

ta Homelitka, resp. Proteco jsou hobby, resp. max. farmarky. Se vsim, co k tomu patri. Prijdou mi na tu cenu hrozne velke, tezke, neobratné a nevykonné. Tim nikterak nezpochybnuji spokojenost s nimi ;-)

Za 2.5 k CZK muze mit ale Fleg lehouckou elektrickou PROFI perfektne vyvazenou (ve vsech osách), obratnou a tichou elektrickou pilu k baraku s minimalni spotrebou energie (a jen oleje na lištu), s minimalni hlucnosti a nulovou udrzbou.

Flegu, jukni na recenze na heureka, jsi profik v IT, hodne Ti to napoví ... plus dost vypovidajici videa jsou i na youtube ... rozhodni se sam ;-) ... elektrika, Dolmar, Jonsered, Makita ... super pomer cena/vykon/starosti ;-)

Tak som si pozical od kamosa elektriku Dolmar ES-42A a rozhodol som sa nekupovat ziadnu. Je to blbost na rezania raz do roka, to si vzdy poziciam, on ju tiez takmer nepotrebuje, takze je nevyuzita.
Inak elektrika fajn, trosku mi vedi sem tam kabel, ale zase nizka hlucnost. A musim sa naucit rovnejsie rezat, tramy som musel este dorovnavat listovou pilou.

Dejme tomu, že mám hranol 15x15 nebo 20x20. Je lepší ho řezat nadvakrát maflem (kvůli menšímu kotouči) nebo použít el. řetězovou pilu? Řetězovou pilu používám jen na palivové dříví a nejsem si jistý, zda by to šlo hezky rovně. Děkuji

Proc by to neslo retezovou pilou ? Proc se crcat s maflem ?

V sobotu jsme pridavali do stodoly 5 kousků trámů vazáků. 18x16 cm. Zkracovali z 6 metrovek o chlup na správnou delku, srazeli na spravny uhel na koncich podle sklonu strechy. Vse elektrickou retezovou pilou, i kapsy/zádlaby na vazákách. Vse jak kdyz strihne rovny.

BTW kdyz použiješ kulatej řetěz, dá se retezovou pilou kapsy na vazákách i zcela pohodlne frézovat, bez pouziti dláta a s vysokou přesností (kulatej řetěz nejde tolik do dřeva, jako hranatej, ale da se s nim o hodne lepe "smrdlat" do stran kolmo na lištu a vyfrezovat krasne rovny cisty zádlaby) ... ale jde to i s hranatym tezarskym retezem, o tom žádná

odpoved je ANO, vysledek bude lepsi, nez s maflem, jeden rovny řez, zadny strefovani se z druhe strany maflem do roviny puvodniho řezu.