Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dobíjení autobaterie solárním článkem.

Zdravím všechny,
Potřeboval bych poradit. Máme zahradu a tam takovou chajdu s posezením. Nemáme tam elektřinu, ale budeme mít. Asi za rok. Do té doby, než to bude, bych potřeboval aspoň světla. Napadlo mě, že tam dám autobaterii, kterou mám plonkovní a k ní připojím led žárovky na 12V s vypínači. Chtěl bych, aby se ta baterka udržovala nabitá. Tak jsem si říkal, že k ní připojím nějaký malý solární panel. Třeba něco jako toto.
Otázka na zkušené. Bude to dostačující? Musím k tomu mít i nějakou další elektroniku? Nějaké ty regulátory atd..? Co by jste mi doporučili?
Baterka by poháněla celkem 4 LED žárovky.
Díky za každou radu.
Jirka

tak na ten conrad zabudni -maju všetko predražene,ale k veci ten panel aspon 18 voltovy/ 0,5A minimum
aj v lete z natačanim priamo k slnku by to bola bieda+ minimalme aspon jednu vykonnejšiu diodu zapojenu do serie medzi aku a panel -dovod je že pri malom svetle ten panel naopak začne tu bateriu vybijat.
Aku maju spotrebu tie led-žarovky neviem ale vykon si snad vieš spočitat,ono ta stejne nabijanie tej baterky nemine (utonabijačka)+ zima roby svoje

Zdravím, sehnal bych nějakou starší nákladní AKU baterii, třeba z autobusu. S tou se dá vydržet dosti dlouho a na dobíjení nějakou levnější elektro centrálu s patřičným výstupem. Během dobíjení baterie byste mohli generátor i zatížit něčím jiným. Myslím, že pokud při každé navštěvě zahrady to nastartujete na hodinu, tak baterii udržíte při životě dosti dlouho. Další možností je vozit baterii domů a tam ji dobíjet. Je to prostě něco za něco-buď investice a chvíli hluku či bez investic, ale s námahou.

Dělá se i 60bB hlučnost a podobně, což už je jako lepší vysavač.:-)Určitě to nebude jako poplašený křovinořez. Nic Vám neprání obejít pár obchodů s touto technikou a Ti lepší Vám model i předvedou. Jen bych bral takovou tu klasickou konstrukci typ kostka, než oplastovanou potvoru.:-)

Pro začátek bych zkusil doma nabít akumulátor na plnou kapacitu, vzít ho sebou a vyzkoušet, jestli by to nestačilo na napájení osvětlení po dobu, než zas bude možnost dobití. Teprve potom bych řešil nějaké soláry a centrály. Centrála je dost drahá a hlučná záležitost a pokud to je na přechodnou dobu, no nevím. Na druhou stranu není od věci mít v dnešní době nějaký zdroj záložní energie. Zas záleží, jak časté máte v místě výpadky elektřiny a pod. Jinak co se týká solárů nejlepší stránky jsou tyto. Je zde všechno popsáno a vysvětleno. www.solarnimoduly.cz

...z města činžáků do města chat...
Co kdybyste se tam ten rok obešli vůbec bez elektřiny?
Svítit petrolejkami (případně PB lampami - ty tak nesmrdí) a svíčkami. A když si budete potřebovat svítit v noci na cestě do kadibudky, nedávno jsem si v Lidlu koupil LED baterku s kličkou, u té není problém s vybitou baterií.

ZDravím, na to m taky něco je. Dřív na chatě lidé neměli skoro nic, tak se začali s elektrifikací a už to jelo. Můj děda na chatě měl v začátcích pouze asi rádio, tak pořídil i TV, ale to jen kvůli dětem. Dnes už má řada chat i satelit a bazén, takže vyrazit za klidem a návratem k přírodě jaksi ztrácí smysl. Mobil k kapse a to nejnutnější myslím stačí.:-)

4 LED ziarovky to bude povedzme nejakych 10-20W si tipnem, povedzme pre jednoduchost 1A (=12W). Nejaky 70Ah akumulator ti to zvladne dodavat 70hodin, vikend ma 48hodin, cim je problem vyrieseny, nie? :-) Ja myslim ze to je najjednoduchsie vozit nabijat domov.

Co sa tyka toho modulu, ten modul podla tych parametrov sa da pripojit priamo na autobaterku, nebude to sice optimalne ale bude to fungovat. Len by som to radsej nenechaval nabijat vkuse bez dozoru, neviem ci akumulator znesie trvale nejaky 300mA nabijaci prud apod. (aj ked teda moc trvale to asi nebude, len ked svieti slnko :)
P.S. ale mal by to ten akumulator zvladnut aj trvalo bez problemov, tych 3-4W neni ziadne extra drasticke nabijanie :)

Místo panelu, zainvestovat to baterky a či nabíječky a vozit domů, jasná věc. Ten benzínový generátor je na větší věci, ale pokud to má být pouze něco ve stylu intimčo, tak to stačí.:-)baterii zabudovat do přepravky, na světílka udělat drát s konektory a vypínačem, dát tam nějakou pojistku (pojistkové pouzdro), kdyby něco a je to. V nouzi stačí místo konektorů krokodýlky, ale má-li to být na déle, tak pořádně. k beterce bych zapojil přes tlačítko, nějaký jednoduchý voltmetr, abych věděl, jak to s baterií vypadá.:-)

Akumulátor může být k panelům připojený trvale... samozřejmě přes nějaký solární regulátor. Ten pracuje v principu jako jakákoli běžná nabíječka. Tzn. nabíjí akumulátor, v momentě kdy je aku nabitý
odpojí ho od panelu a pouští do něj jen udržovací proud pro optimální nabití aku( eliminace samovybíjení atd.). Panely odpojí i v případě, že slunko svítí málo a nabíjecí napětí by bylo pod hodnotou minimálního napětí, které může být přivedeno při nabíjení na aku. Celý systém může být 100% automatický.

Standardní nabíjecí proud například 30Ah akumulátoru je 1/10 kapacity, tedy 3A.
300mA, je tedy 1/100 kapacity, což by se dalo spíš považovat za konzervaci nabitého akumulátoru, k pokrytí ztrát samovybíjením.
Pokud by akumulátor měl například 60Ah, tak to dělá jen 1/200 kapacity.
Mám obavu, že výkon panelu nezabezpečí spolehlivě ani ztráty samovybíjením, natož aby stačil baterii dobíjet po použití.
A to ani, kdyby byl vystaven slunci 24 hodin denně, což nebude.
:puff:

300mA samovybijanie akumulator urcite nema, to by sa nejaky 30Ah sam vybil za 100hodin (4dni). Ja si myslim ze ten panel by mohol byt dobry an to co chce (ak s bude svietit povedzme 10W pocas 5-10h kazdy vikend tak by sa to mohlo cez tyzden dobit, ale v zime ked je stale len sero sa to asi mocdobijat nebude. Istejsie je asi vozit nabijat akumulator domov. Ale ked chce nech skusi ten panel, a nech potom poreferuje :)

Zdarvím asi tak, tot je kvalitní názor.:-) Celá fotovoltaika obecně je pěkná, ale zatím se vymyslela technologie, která zaručí, že se výroba panelů vyplatí. Dnešní panely za dobu své životnosti nepokrývají očekávané náklady na likvidaci-obsahují spoustu arsenu a dalších škodlivých prvků, takže je to zatím jako využití jádra-je to pěkné, trochu to funguje, ale ten odpad okolo je špatný. Chůdáci Ti, co pokryly svá pole panely. Za pár let budou řešit, co s odpadem, který nikdo nebude moc chtít a navíc EU zase vymslí nějaké poplatky za něj a budou mít o zábavu postaráno a my bohužel taky.

Když dobíjet, tak skrze nabíječku, panely jsou pro dobrodruhy či do vesmíru.

Ne. Len ty nevies ze co je na trhu. GaAs je len jedna z desiatich moznych technologii, a pokial viem vobec sa v praxi nepouziva ptz je najdrahsia (pouzivala sa len na trhanie rekordov ucinnosti pri nejakych pokusoch ci co). Pouziva sa tych zvysnych 9 ktore vobec As neobsahuju (ale germanium alebo ine klasicke dotovacie prvky ktore su v kazdej elektronike). Zaklad panelu je kremik, dotovacie prvky su len chemicke prisady na mikroskopickom PN prechode, a vsetky bezne pouzivane nie su nijak toxicke (su v kazdej elektronike). Solarny panel je uplne stejny polovodic jak vsetky ostatne polovodice (vsetka elektronika).

Tak proč se v odoborných kruzích neustále upozurňuje na to, jaká jsou panely zátež a likvidací se zabývají odborného firmy? Mluví se zejména o arsenu a potom se uvádí i olovo a další látky. Vámi uvedené jsou moderní konstrukce, ale kdo ví co za levné panely nainstalovali lidé na své domy a potom na tzv. polní elektrárny. aby se výrobci levně zbavili ekologické zázěže.:-) Elektronika je pěkná, ale taky je to záležitost odpadů a škodlivin, i když ve výsledném produktu být téměř nemusí. To Vám poví každy elektronik.

Máte pravdu, jsou horší věci na světě.:-)

Tzv "seltene erden" (neviem preklad do SR/CR) sa z elektroniky daju recyklovat. Neni to ani ziarive jak radioaktivny odpad, ani to nevybuchuje, ani nic, je to normalny odpad ktory sa nosi do zberne prave preto. Ked mas nieco proti polovodicom tak to mozes potom zahodit aj pocitac, televizot, mobil, vsetko. :)
Ja osobne som nevidel GaAs panely ani nepocul ziadnu extra diskusiu o tom, ptz GaAs sa udajne pouzivaju len vo vesmirnych sondach, na bezne pouzitie su moc drahe (k comu prispieva prave asi ten arzen).

P.S: omnoho vacsie sajrajty a vo vacsich mnozstvach su napr. v kdejakych kondenzatoroch, ktore dnes ludia vyhadzuju kazde 2roky ked skonci zaruka, lebo cinan debil, apod. Preco radsej neprotestujes proti tomu aby cinan nerobil sracky co vydrzia rok. K tomu sa rad pridam, nakreslim si aj transparent :-) Solarny panel ma udavanu zivotnost 20rokov alebo tak nejak, realnu aj viac ptz aj po tej "zivotnosti" stale vyraba elektriku, len trochu menej. resp. mal by, to uvidi clovek az o 20rokov :)

To samovybíjení jsem demonstroval na akumulátoru 60Ah.
Výkon uvedeného panelu je maximální, tedy při osvícení kolmým sluncem.
Zdaledka ne všechny dny jsou slunečné. Navíc bez natáčení za sluncem, bude osvit sluncem, jen po zlomek dne. (noc, zataženo).

Při běžném nabíjení 1/10 kapacity, bývá doba k dosažení plného nabití asi 15 až 16 hodin (účinnost nabíjení).

I pokud připustím, že samovolné vybíjení dnešních baterií je malé, tak při použití baterie s větší kapacitou (a tím také s větším samovybíjením /v Ah za jednotku času/), tak si přesto myslím, že uvedený článek bude stačit jen na udržení baterie v nabitém stavu.

Jinou ale schůdnou možností, by bylo, použít akumulátor s malou kapacitou, kde by hodnoty článku lépe odpovídaly případnému samovybíjení i nabíjení baterie.
Například použít zapouzdřený akumulátor asi 7 až 10 Ah, kde by článek během týdne baterii dobil. Spotřebu navrhnout podle výkonu baterie.
Například 4 LED po 1W, dají na posezení dost. Na krátkodobé svícení třeba 10W a to je světlo, jak od 100 W klasiky.
Jen by bylo potřeba zabezpečit vypnutí dobíjení, kdyby došlo k plnému nabití, v případě těsného provedení akumulátoru.

Ale přesto je možné, že i při použití většího akumulázoru, ale s malým samovybíjením, by článek mohl udržet baterii nabitou.
Ale ne, pokud by se vybíjela více a ne, pokud by byla použitá baterie již vysloužilá z auta, jak tazatel psal.8-)

Koukám, že se tu rozjela diskuze o recyklaci panelů :))...je to ale trochu mimo dotaz. Existují solární komplety. Nevím kolik do toho chceš investovat.Koukni třeba sem http://eshop.homesolar.cz/25/190/solarni-komplet-k it20w-12v-24ah.html . Ono obecně použití autoakumulátoru není moc dobré. Už z hlediska konstrukce, kdy u tohoto akumulátoru je požadavek dodávat max. proud po dobu startu - pár sekund a pokud se úplně vybije jde dolu kapacita a tak. Na soláry se používají trakční akumulátory... mají i o dost delší životnost, můžou se nechat úplně vybít...
Pokud by jsi chtěl využít staré aku z auta a bude to jen na ledkové osvětlení, tak bych z toho neměl strach. Koupil bych nějaký foto panel cca 100W...na aukru se dají koupit už kolem 3000 Kč, k tomu regulátor - nejlevnější už od cca 300Kč a mělo by to fungovat.