Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dobíjení autobaterie solárním článkem.

Zdravím všechny,
Potřeboval bych poradit. Máme zahradu a tam takovou chajdu s posezením. Nemáme tam elektřinu, ale budeme mít. Asi za rok. Do té doby, než to bude, bych potřeboval aspoň světla. Napadlo mě, že tam dám autobaterii, kterou mám plonkovní a k ní připojím led žárovky na 12V s vypínači. Chtěl bych, aby se ta baterka udržovala nabitá. Tak jsem si říkal, že k ní připojím nějaký malý solární panel. Třeba něco jako toto.
Otázka na zkušené. Bude to dostačující? Musím k tomu mít i nějakou další elektroniku? Nějaké ty regulátory atd..? Co by jste mi doporučili?
Baterka by poháněla celkem 4 LED žárovky.
Díky za každou radu.
Jirka

Co sa tyka toho modulu, ten modul podla tych parametrov sa da pripojit priamo na autobaterku, nebude to sice optimalne ale bude to fungovat. Len by som to radsej nenechaval nabijat vkuse bez dozoru, neviem ci akumulator znesie trvale nejaky 300mA nabijaci prud apod. (aj ked teda moc trvale to asi nebude, len ked svieti slnko :)
P.S. ale mal by to ten akumulator zvladnut aj trvalo bez problemov, tych 3-4W neni ziadne extra drasticke nabijanie :)

Místo panelu, zainvestovat to baterky a či nabíječky a vozit domů, jasná věc. Ten benzínový generátor je na větší věci, ale pokud to má být pouze něco ve stylu intimčo, tak to stačí.:-)baterii zabudovat do přepravky, na světílka udělat drát s konektory a vypínačem, dát tam nějakou pojistku (pojistkové pouzdro), kdyby něco a je to. V nouzi stačí místo konektorů krokodýlky, ale má-li to být na déle, tak pořádně. k beterce bych zapojil přes tlačítko, nějaký jednoduchý voltmetr, abych věděl, jak to s baterií vypadá.:-)

Akumulátor může být k panelům připojený trvale... samozřejmě přes nějaký solární regulátor. Ten pracuje v principu jako jakákoli běžná nabíječka. Tzn. nabíjí akumulátor, v momentě kdy je aku nabitý
odpojí ho od panelu a pouští do něj jen udržovací proud pro optimální nabití aku( eliminace samovybíjení atd.). Panely odpojí i v případě, že slunko svítí málo a nabíjecí napětí by bylo pod hodnotou minimálního napětí, které může být přivedeno při nabíjení na aku. Celý systém může být 100% automatický.

Standardní nabíjecí proud například 30Ah akumulátoru je 1/10 kapacity, tedy 3A.
300mA, je tedy 1/100 kapacity, což by se dalo spíš považovat za konzervaci nabitého akumulátoru, k pokrytí ztrát samovybíjením.
Pokud by akumulátor měl například 60Ah, tak to dělá jen 1/200 kapacity.
Mám obavu, že výkon panelu nezabezpečí spolehlivě ani ztráty samovybíjením, natož aby stačil baterii dobíjet po použití.
A to ani, kdyby byl vystaven slunci 24 hodin denně, což nebude.
:puff:

300mA samovybijanie akumulator urcite nema, to by sa nejaky 30Ah sam vybil za 100hodin (4dni). Ja si myslim ze ten panel by mohol byt dobry an to co chce (ak s bude svietit povedzme 10W pocas 5-10h kazdy vikend tak by sa to mohlo cez tyzden dobit, ale v zime ked je stale len sero sa to asi mocdobijat nebude. Istejsie je asi vozit nabijat akumulator domov. Ale ked chce nech skusi ten panel, a nech potom poreferuje :)

To samovybíjení jsem demonstroval na akumulátoru 60Ah.
Výkon uvedeného panelu je maximální, tedy při osvícení kolmým sluncem.
Zdaledka ne všechny dny jsou slunečné. Navíc bez natáčení za sluncem, bude osvit sluncem, jen po zlomek dne. (noc, zataženo).

Při běžném nabíjení 1/10 kapacity, bývá doba k dosažení plného nabití asi 15 až 16 hodin (účinnost nabíjení).

I pokud připustím, že samovolné vybíjení dnešních baterií je malé, tak při použití baterie s větší kapacitou (a tím také s větším samovybíjením /v Ah za jednotku času/), tak si přesto myslím, že uvedený článek bude stačit jen na udržení baterie v nabitém stavu.

Jinou ale schůdnou možností, by bylo, použít akumulátor s malou kapacitou, kde by hodnoty článku lépe odpovídaly případnému samovybíjení i nabíjení baterie.
Například použít zapouzdřený akumulátor asi 7 až 10 Ah, kde by článek během týdne baterii dobil. Spotřebu navrhnout podle výkonu baterie.
Například 4 LED po 1W, dají na posezení dost. Na krátkodobé svícení třeba 10W a to je světlo, jak od 100 W klasiky.
Jen by bylo potřeba zabezpečit vypnutí dobíjení, kdyby došlo k plnému nabití, v případě těsného provedení akumulátoru.

Ale přesto je možné, že i při použití většího akumulázoru, ale s malým samovybíjením, by článek mohl udržet baterii nabitou.
Ale ne, pokud by se vybíjela více a ne, pokud by byla použitá baterie již vysloužilá z auta, jak tazatel psal.8-)