Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rele normalní, bistabilní,bistabilní - paměťové

Dobry den.
Vysvětlí mi někdo jaky je mezí nima rozdíl?

Normální relé je jasné, přivedu proud na cívku, která sepne kontakty.

Bistabilní - paměťové
Toto relé by se mělo impulzy překlápět.
Když přivedu proud na cívku,relé se překlopí a zůstane překlopené, dokud nedostane další impulz.

http://www.schrack.cz/eshop/rele-rt-2p-8a-12vdc-pa metove-bistabilni-rt424f12.html

Ale jenom bistabilní?
ftr-b4-cb-4-5-z-p634-353

tak bistabilní paměťové se jmenuje polarizované, má v sobě permanentní magnet a ten drží kontak v dané poloze, reaguje na změnu směru proudu ve vinutí, má 1 přepínací kontakt, a jde nastavit i tak aby se automaticky vracelo, tzv. jednostranně
používá se na vyhodnocení směru proudu, dříve třeba u dálnopisu, kde se mění směr proudu ve vedení...

Kdysi jsem si (omylem) koupil relé na přepínání dálkových světel v autě. Byla tam taková mechanika (chtěl jsem dát fotku, ale relé jsem nenašel). Mělo přepínací kontakt ovládaný vahadlem, to vahadlo se překlápělo každým zapnutím proudu do opačné polohy. Pravda, bylo poněkud větší.

No a když potřebují něco co se ovládá impulzy?
1 impulzem kontakty sepnu, druhým rozepnu?

Málo informací. Kdybys totiž řekl do čeho to potřebuješ, tak by se dalo třeba něco poradit. Tohle totiž umí každý klopný obvod. Teď záleží na tom, jestli máš k dispozici napájení 5V nebo 12V nebo něco jiného, podle toho se vyberou součástky, podle požadavku na spínaný proud se vybere relé nebo jiný spínací prvek.

Bistabilní relé = paměťové. K sepnutí kontaktu u bistabilních relé dochází přivedením impulsu a následný stav je díky využití permanentních magnetů zachován i po odpojení napájení. Bistabilní relé se vyrábějí v jednocívkovém nebo dvoucívkovém provedení. Bistabilní relé s jednou cívkou mění svůj stav podle polarity impulsu, relé se dvěma cívkami se ovládají pomocí impulsů stejné polarity na dvou různých vstupech.

Myslím, že by to nebyl až takový problém.
Záleží, kolik potřebuješ k funkci kontaktů.
Například. Potřebuješ jen jeden přepínací kontakt.
Seženeš polarizované relé se dvěmi cívkami a se dvěma
přepínacími kontakty.
Relé se dvěmi cívkami spíná přivedením impulsu na cívku "1"
vypíná impulsem na cívku "2".

U relé použiješ jeden přepínací kontakt jako pomocný.
Na pohyblivý kontakt přivedeš řídicí impuls.
Na pevný klidový kontakt zapojíš cívku "1"
Na pevný druhý kontakt zapojíš cívku "2"
Vytvoříš tak mechanický bistabilní obvod.
Jedním impulsem sepneš a druhým vypneš.
A bez použití elektroniky.

Ale skus zagooglit, jestli takové relé, jaké potřebuješ neexistuje hotové s tou funkcí.

To je pravda:-) Ale délka se dá už nějak upravit, možná přes kapacitu kondíku nebo tak nějak.
Byl to jen takový nápad, jak to udělat bez potřeby napájení
pomocné elektroniky.
Ale pokud ve stavěném zařízení trvalé napájení bude, byla by elektronika spolehlivější.

Omlouvám se za dlouhý výpadek, ale byl jsem pracovně mimo, ale už 4 dny žhavím marně zavity.
Koupil jsem 2 takovéto relátka.

Jedno cívkové bistabilní s 2 přepínacími kontakty.
ftr-b4-cb-4-5-z-p634-353

Trochu mi vrtal ten odkaz od jirky44.
tg1.html

Zapojit 2 relátka paralelně do sebe.
1 kontakty si nechat pro svoje učely.
S kontakty 2 rele ovládat nějaký ten integrak, který by přehazoval polaritu.
Trvalé napájení není problém.

nejdříve nakresli co tomá dělat a podle toho vyber součástky..

Máš schodišťový vypínač č.6
Protí němu místo další 6, chcí to bistabilní rele (přepínací kontakty)do krabičky pod vypínač.
Bud zapnu světlo vypínačem, nebo tím bistabilním relém.
Ovládané to bude impulsy s GPO přes raspberry.

Není problém udělat -5 voltu a při impulzech to přepínat -5 a +5.
Mně už napadlo pustit těch 5 v do toho prostředního a pal to překlápět.
1 cívka nebo 2 cívka.
A impuls vyrábět tím časovačem 555.
Problém ale je, že když to nebudu používat třeba 14 dní, bude relé furt zaple.
Proto ty impulsy

No nejsem elektrikář ale určit ke každé civme tranzistor.
Pak bych dal NE555 jako monostabilní obvod.
http://pandatron.cz/?490&555_a_556_-_zakladni_zapo jeni

555/556 Monostabilní (MKO)
Monostabilní obvod vyrábí pouze jediný impuls a to hned po zapnutí. Proto se nazývá „mono“stabilní, protože je v klidovém stavu v jednom stavu (nízká úroveň na výstupu). Na vysoké úrovní je jen dočasně.

A pak něco co se bude impulsy překlápět :-)

Ale jak je přepínat jedním GPA?

I když se tu na mně všichni vykašlali (kromě tebe).
Nevydávám to a hledám řešení.
io21.htm
2.1.3 Jednoduchý klopný obvod D: - Dělička dvěma:
Toto by mělo byt ono.
Při každém impulsu by se měli Q výstupy překlápět 0-1, 1-0.
A když na každý výstup připojím 555 Monostabilní obvod.
http://pandatron.cz/?490&555_a_556_-_zakladni_zapo jeni
Měl bych při každém překlopení dostat krátký impuls, který mí překlopí to rele.

to nejde poLAN použít jeden a druhý pár?

Nechápu?
Jako použít 2 GPO porty a přehazovat to přes ně?

no koukám že čerpáš s mých stránek

Tak to by neměl byt problém něco takového vyřešít,ne?
To co jsem tu nadhodil by mělo fungovat?
Já se slaboproudem nemam níc společného.
Jsem jen majitelem raspi.

ady asi neporadím, já nevím jak to chodí

Jednoduché.
1 přepínací relé.
Když je GPA vyplé je překlopené v 1 poloze.
Když GPA zapnu přepne se do druhé polohy.

Takže ho mohu příkazem překlopit třeba na vteřinu a tím dostat impuls.

jo použít 2 porty jedním sepnout druhým vypnout, každá port na jedno vinutí..
když pošleš impulž z GP1 do vinutí jedna relé překlopí. když pošleš impulz z GP2 do vinutí 2 reké se vrátí, akorát ty dva impulzy musíš do vinutí poslat tak že na jednom přehodíš vodiče..takže tam pošleš jednou +I a podruhé +I po přehozených vodičích, čili obrátíš tak polaritu..

Tak to nepůjde :-(
Zas tolik jích není.
Neuvažují jen o 1 upokojí, ale cely barák.
Nám už k raspi připojených 5 expanderu MCP23017 a ma strach že bry dojdou.(max je 8)
Fakt bych to rad vyřešil tím klopným obvodem a tou 555 co jsem tu nevyvrhovánl.

No čekám na kámoše, ten má multisim 13, tak zkusím.
Já myslel že jsem našel úžasného slaboproudařé, co mí poradí jak vyřešit dalších spoustu planu s RasPi.
Hold roky jsou tady.
Každého to jednou čeká.
A jedinou útěchou je to, že je v tomto směru ten nahoře spravedlivý a nehledí, zda je člověk bohaty nebo chůdy.
Já před 8 směsici neměl o slaboproudu ani tušení.
Dnes zvládnu udělat tištak v Eagle.
Vyleptat, napájet a i oživit.
Ale bohužel potřebují plánek, sám něco navrhnout nedokážu :.(.

ono všechno co obrací polaritu potřebuje buď 2 vystupy, nebo jinou polaritu. kdyby nevadilo že to bude pod proudem trval tak by to šlo řešit obyčejným relé. prostě 1 bude držet sepnuto a 0 rozepne. ale to je zase náročné na odběr.
mne momentálně jic nenapadá.. a jestli jsou dnes na trhu IO které to umí nevím..
no tak já jsem telekomunikačář..především..ale dělal jsem toho dost , jenže minimálně 10 let se tímn ezabývám..
kdybyjsi se rozhodl pro 2 výstupy tak tady máš návod na obr.

tady to nemá cenu.
Já furt o voze a ty o koze :-x
A všichni ostatní jsou na dovolene.

když myslíš,to jsem sestím nemusel kreslit, na to kolikjsem tunechal času, nic moc nadšení..Uvědom si laskavě, žese vyjadřuješ svým neodborným jazykem a vykuštit co tím chceš řísi dá dost práce..ČAU