Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mech. spínací hodiny vs. elektronický předřadník

Mám terária (osvětlení v nich) zapojeny přes mechanické spínací hodiny. Dnes jsem do jednoho terária přidal elektronický předřadník a v něm pripojeny dvě zářivky, jenže od té doby mi spínací hodiny nevypínají. Pokud zářivky odpojím, je vše ok a světla zhasnou, jakmile je připojím, vše se zase rozsvítí. Zkoušel jsem je zapojit solo, ale dělají to samé.
Nejspíš to bude předřadníkem, ale zajímá mě, jaký vliv má elektronický předřadník na mechanické spínací hodiny. Jak je vůbec možné, že se vše rozsvítí při připojení zářivek i přes neaktivní spínací hodiny, kdy je vše ostatní vypnuté.
Díky

Co je to "mechanické spínací hodiny"? Byla by fotka? Pokud by byly klasické, tj. motorek s převodovkou co mechanicky spíná kontakt, tak si nedovedu představit, že by něco na straně zátěže mohlo spínání toho kontaktu nějak ovlivnit. Ale může tam být nějaká elektronika, například pro spínání triak a to by ten elektronický předřadník ovlivnit mohl. Nebo třeba nějaké odrušení (např. kondenzátor paralelně ke kontaktu - jaký příkon má ten elektronický předřadník?) co by stačilo, aby ten předřadník fungoval. Něco takového se mi jednou stalo - proud protékající odrušovacím kondenzátorem sice nestačil k tomu, aby přitáhl připojené relé, ale stačil k tomu, aby přitažené relé přidržel i když se kontakt rozpojil.
Zkusil bych mezi ty hodiny a elektronický předřadník zapojit nějaký odrušovací člen.

Nemáte v předřadníku nebo ve vidlici propojený nulák s ochranným vodíčem? Jak jsem totiž letos zjistil při rozebrání tohoto časovače vede fáze přes odpor přímo na cívku motorku, zatímco nulový vodič je připojen na cívku a současně na mikrospínač který tak spíná nulák zásuvky časovače. No a stačilo by spojit ochranný kolík s nulákem a časovač vypínat nebude.

Ty hodiny pravdepodobne nemají pro spínaní žádne relé, bude tam bezkontaktní polovodičový spínač, spínaný v nule, elektronický predradník spúsobí že detekce prúchodu "nulou" u spínače nefunguje. To je vše.

Nepoužívej ten elektronický prevodník nebo si sežeň spínací hodiny které spínají klasickým relé.

.... :puff:

Tak bylo to tak, jak tu mnozí psali ;-) hodiny spínají nulák a předřadník se s tím při svém zapojení nedokázal poprat.
Ještě večer jsem to předělal na dvoužilovou zástrčku a vše funguje ;-)
V zapojení předřadníku byl nulák zapojen společně se zemí a tam byl problém :x:
Díky za rychlé řešení a pomoc ;-)

Made in china..mluví za vše ;-)
Je to vymontované ze světelné reklamy..celé jsem to rozdělal a mrknul na to, do teď nebylo potřeba..spíš mě to zarazioo u těch hodin..
Na DPS byly jen dva vstupy napájení a 3žilovej kabel tím pádem zapojenej nula a zem dohromady..teď už je to jen dvoužíla a plastová krabička ;-)

Podla platnych zakonov sa nesmie zapajat 2zila na 3polovu zastrcku ani spajat PE s N na odpojitelnom kabli. Niekto do toho bastlil, asi nejaky sebevrah.
Ked to ma 3polovu zastrcku tak ma ist ochranny len na obal, nesmie sa podielat na ziadnej praci spotrebica a ani spajat s N.

P.S. a logicky ak by to malo 2polovu zastrcku tak to musi byt zariadenia s dvojitou izolaciou a potom sa nulak nesmie zapajat na ziadne obaly ani na nic podobne.