
Benzín starý od června - vylít?
Zdravím, nejsem si jistý s jednou věcí u starší směsky benzínu s olejem pro dvoutakt do pily. Je starý cca od června. Nezadře se motor, když ho tam naliju? Děkuji
Zdravím, nejsem si jistý s jednou věcí u starší směsky benzínu s olejem pro dvoutakt do pily. Je starý cca od června. Nezadře se motor, když ho tam naliju? Děkuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Normálně na podzim dám pilu i sekačky do garáže a na jaře bez problémů startuju už aspoň 17 let,to všechno jsou kecy o starým benzínu,pokud to nejsou roky.
no, delam to taky tak. a pak tam na jare doleju benzin co mi zbyl v kanystru a teprve kdyz je prazdnej, tak jdu koupit novej. ale nekdy to zjara nechytne hned na prvni to je pravda.
také toto neřeším.Ono pravda je vždy někde uprostřed.I rok starý mix apila homelitka to spolkne.
benzin když ho máš rozumně skladovanej ti nic neudělá -je použitelnej cca pul rok-
jestli ho máš v plasťáku někde v chladu bez obav ho použij, nejhorší je ho mít někde nejlíp v rezavým lampasáckým kanystru zašitej u kotle v teple.takový benzin je vhodný tak na odmašťování-ne do motoru.
takže tenhle avizovanej od června bych směle použil.
To jste myslel již smíšený s olejem nebo čistý?
Odpoví mi prosím ještě někdo na toto:
1) ve stávajícím kanystru je již smíchaná směs. Když ji vyliju, tak do něj mohu natankovat čistý benzín, nebo raději ještě něčím vyčistit?
2) mohu pak starou vylitou směs přilívat do nové, abych ji také zužitkoval a nehnila mi v kůlně?
Už jsem odpověděl výše.
Fajn děkuji, přehlédl jsem. Moc starého paliva nemám. Zbylo mi v kanystru ± 1, možná 2 litry směsi v poměru 33:1 (dle návodu 33:1, ale není to málo?) Jinak, kanystr je plastový pěti litr. Nejsem si jist, jestli "kamzl" ve svém příspěvku zmiňuje již smíchanou směs v tom kde píše, že palivo vydrží půl roku, jinak OK.
Ještě mám dotaz ke konzervaci motoru. Tam, kde mi "trtt" píšete (fáze dvě 5ml), tak horní úvrať pístu nastavíte ještě předtím, než tam podruhé dáte olej nebo ještě předtím? Není mi to úplně jasné, protože pak píšete, že potom již za startovací šňůru v žádném případě netahat. To chápu, ale jestliže se nejdříve přidá olej a pak teprve nastaví horní úvrať, tak musím potáhnout. Nebo ne?
Zdravím, tak to tu trochu benzínu nějak zapracujete, třeba do nějakého starého auta.
Poměr 33:1 je ovšem opravdu pekelný. Opravdu to je v návodu? Co je to za typ? Už u mého stroje s poměrem 40:1 jsem se divil, že to není standardní 50:1. Pokud do směsi 33:1 přidáte v případě, že je rozhodnete ji znova použít, ještě nějaký olej (což nedoporučuji), tak to snad nepůjde ani nastartovat a z pily bude olejnička a o karbonu na pístu ani nemluvím.
Jinak ke konzervaci, dle zdvihového objemu válce dáte při odšroubované svíčce bez nějakého nastavování 3-5ml oleje, zakroužíte(aby olej natekl ke stěně válce) a potáhnete párkrát za lanko a při poslední zatažení nastavíte HÚ(horní úvrať píst nahoře co nejblíže otvoru svíčky, pak tam dáte zbylých 3-5ml oleje a zašroubujete a nyní už netahat za lanko.
To dávkování nadvakrát slouží k tomu, aby Vám olej netekl do klikové skříně (tím že nastavíte HÚ se uzavře cesta a nemůže vytéci. Jak říkám, oleje stačí dát opravdu málo a ne to utopit. Pokud to utopíte, budete muset nejspíše motor rozdělat, takže s mírou.
Já u křovinořezui mám výhodu v tom, že olej do klikové skříně natéci nemůže, protože pokud křovinořez skladuji v poloze na zemi (horizontálně), tak svíčka se nachází dole.
P.S.: Vzhledem k dnešní době extrémnímu poměru výrobce 33:1, můžete konzervaci brát spíše sportovně, protože dávka oleje je opravdu extrémní. V tomto případě bych vůbec nemíchal nějaké "zajížděcí mixy" jako u strojů s poměry 50:1 či 40:1, ale rovnou bych používal hlavní doporučený mix návodem (předpokládám, že 33:1 není na zajetí).
Děkuji, už mám jasno s tou konzervací.
Typ pily: Hecht 945 (v záběhu). Natural 95 + Mogul alfa 2t pro vysokootáčkové 2t motory.
Proč se tak divíte u toho poměru? Je to moc oleje ku benzínu?
Opravdu je to v návodu takto psané: "prvních 20 provozních hodin: 33:1. Po uplynutí 20 provozních hodin: 40:1"
Ok, pak je vše v pořádku.
Pile ještě pomůžete, pokud po nastartování budete pilu zahřívat na nějakých prknech, než budete řezat větší polínka. Ale extrémně bych ji zas nevytáčel, jen tak lechtat, ale zase nějaké otáčky to mít musí, aby netrpěla odstředivá spojka. Těch prvních 20 hodin bych řezal spíše měkččí dřevo a malé průměry. Tak si hlavně zapište, kolik hodin cca naběhala a ať slouží.
Dobře děkuji
. Já si myslím, že každý 2t motor se snad nemůže od jiného moc lišit, tedy ani ne v poměru smíchané směsi. Tudíž jestli myslíte, že motor přemazávám, pak mi řekněte nějaký poměr, který je dle vás pro pilu lepší. Ono sice je v návodu něco psáno, ale když už jsem podle návodu nenastartoval, tak nevím, jestli dělat vše podle něj.
Jinak jsem zapomněl ještě dodat, že obsah motoru je 45ccm.
Zdravím, pak poměr oleje výrobce asi zmáklý má, takže tomu bych věřil, ale pokud to čudí jak dýmovnice, tak je oleje asi moc a motor zbytečně karbonuje. Možná by stačilo 35:1, ale jeďte chvíli to co je psáno, jen kdyby to moc dýmilo, tak uberte olej.
Co se týče startování, tak jsem taky v návodu pohořel, ale vytvořil jsem svůj rituál a je to lepší. Sice na na škubnutí za studena, ale za tepla okamžitě.
Našel jsem manuál na V8š stroj, tak zkuste:
1.) Zmáčněte pumpičku paliva pořádně cca 8-10(prázdná pumpička před nasátím paliva se nepočítá)
2.) Vytáhněte sytič k sobě pro start
3.) Párkrát zatáhněte za lanko pro start cca 2-3x
4.) Zapněte zapalování a startujte
Pila by měla chytit na škubnutí. Chyba je většinou v nedostatečně zásobeném karburátoru při takové kubatuře.
P.S.: Nejsem si jistý, ale se strýcem (už je to dlouho), jsem pilu startoval vždy se zabržděným řetězem(bezpečnost při startu)-info viz Váš návod(nevím jak to má Hecht)
Děkuji za objasnění. Z pily se vůbec nečoudí. Teď jen trošilinku jak jsem tam trošku oleje přidal, ale není to skoro vidět. Někdy se mi stává, že to přechlastám a pak když se to uráčí chytit, tak to je potom mlha.
Já to stejně budu vždy míchat jen na nádržku ať mi to zbytečně nehnije v kůlně
Jinak s tou brzdou to není od věci. Pak se mi rozjede při startu, já se leknu, padnu na něj hlavou a bude se mnou amen
, ale myslím, že to jistí spojka, protože i když přidám jen kapku plynu, tak se lehce zvýší otáčky, ale řetěz stojí 
Stejně si myslím, že to co výrobci nadělají se stáří směsí atd., tak není úplně pravda. Možná tedy pochopím u smíchaného benzínu, že by neměl moc dlouho ležet. Když pak ale straší se zvodnění benzínu v nádrži 4t sekaček, tak trochu přehánějí.
Tak ať se daří a časem určitě naleznete "svou" startovací procedůru. Ono kdyby mi dal někdo z lesáků pilu, tak ji ani nenastartuju. Oni už vědí, co jejich nastroj chce a mají to dle sebe vyladěno. Startovat nějakou 121.6ccm potvoru musí být hukot.
STIHL MS 880: watch

watch)
Teď mám ještě jednu věc. Asi jsem udělal blbost, tedy koupil špatný olej do řetězu. Koupil jsem Mogul Alfa Profi 1L, ale teprve pak jsem zjistil, že není přírodní, ale minerální. Jaký olej je lepší a lepší pro mě na občasné použití? Nemám stávající vyměnit? Nevím jestli by jim nevadilo, že jsem ho otevřel, ale jen to. Netankoval jsem ho.
Jestli řešíte ekologiii, jste profi dřevorubec, tenhle olej kupujte.V opačném případě doporučuji mazat klidně fritovacím oljem, v případě nouze i vysmaženým.Jakýkoliv olej ať drahy/levný-minerál/eko lišta uvítá a dřevu to je jedno.
Platí co psal kolega, zbytky a kor na zimu vylévat, mužete pro jistou nádržku propláchnout/konzervovat naftou.
Pokud se bojíte toho že to nebude mazat/řezat nebo že někde něco ucpete/zalepíte tak univerzální radu jsem psal výše...nafta.
Já do HQ leta leju hydraulický olej a jak to pěkně maže řetěz.
liší se v tom kdo kde kdy jak poctivě za jakou cenu ho stvořil.Oecně do dvoutaktů vyrobených na koleni(hecht, Gardemeister apod.) je lepší dávat oleje víc a klidně levnější-mogul je dobrá volba- protože "střeva" jsou z materálů, kterým když dopřejete "kvalitní oleje" doporučované třeba pro "Stihl a ostatní vysokotáčkové dvoudobé motory" tak je to podobné jako kdyby jste byl alergický na, např.mlíko.
Fungovat budete ale za jakou cenu.Je dobrý jim dopřát klasický, ne moc drahý 2T olej ve kterém není kde jaká přísada pro správnou funkci kanálů či spalování apod.
Pilky Stihl a vlastně kdejaké dražší pilky dnešní doby jsou vyráběny z nikasilu, který výrobci u Hechtu a jím podobný šidí a super trooper olej časem udělá své.
Je dobré si rozmyslet jestli si časem zaservisovat za 700,- pilku Hecht kvůli karbonu, zaneseným kanálkům, nebo kupovat drahý olej a čekat na den kdy si půjdete koupit novou za 10000,-.
Lidi, jestli tedy máte někdo dle Vás starý benzín, ať již čistý či namíchaný s olejem, a nechce se vám postupovat procedura s přidáváním do auta či jiných prostředků a následně se strachovat o životnost motorů a mít bezesné noci, klidně se na mě obraťte a já Vás toho břímě zbavím. A to zcela zdarma! Můžete mi toho nosit kolik chcete, beru jakékoliv množství :)
Seš blbej?
Zdravím,
vracím se ještě k tomuto tématu, neboť se mi nechce na tu jednu otázku zakládat nové. Chci se zeptat jak správně doseřídím karburátor v domácích podmínkách bez impulzního otáčkoměru? Dále bych se potřeboval ujistit, jestli při nastavování trysky H mohu držet plný plyn, abych věděl a vnímal zvuk motoru?
Děkuji