Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zásuvky jdou - nejdou

KVÍZ: Volal mi známý, že má v kuchyni tři zásuvky /lednice s mrazničkou+světla v lince, kombinovaný sporák, mikrovlnka + mixer/, které normálně dlouhodobě fungovaly do okamžiku, než před odjezdem na dovolenou manželka vytáhla ze zásuvky sporák. V tom okamžiku se vypnula lednice i mikrovlnka. Požádal jsem jej, ať všechno vytahne ze zásuvek a vyčká, až skočím na motorku a přijedu... :-(

Co s tím asitak bude?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
No bez více informací o tom, jak je provedeno zapojení zásuvek (měď, hliník, průřez vodiče, hodnota…
Wolve 27.07.2014 10:27
Wolve
při opětovném zapnutí sporáku do zásuvky všechno zase "normálně" funguje (asi dva roky od malování,…
mirektatra 27.07.2014 10:38
mirektatra
OMG WTF! :-? 16A jistič na který je zapojena lednice s mrazákem, mikrovlnka a kombinovaný sporák je…
Wolve 27.07.2014 10:56
Wolve
16A = 3,5 kW na obvod, takže v poho. Cu 1,5mm ve zdi, tedy ochlazovaný, je 16A nahraně, ale s přihmo…
mirektatra 27.07.2014 11:25
mirektatra
Nejsem normoznalec, ale až dosud jsem žil v domnění, že na 16A je dle normy povinnost 2,5mm a je úpl…
Moas 28.07.2014 06:00
Moas
Dávají se i 1.5ky ale podle mě je to docela prasečina. Kdo ví který chytrák co tam připojí a ejhla p…
IkaSGC 28.07.2014 12:09
IkaSGC
No dost jste odbočili od dotazu, ale budiš. Jen prosím pište o tom, co skutečně má reálný podklad...…
mirektatra 28.07.2014 20:56
mirektatra
Nepsal jsem o normách a netvrdím že nějaká norma říká že musí být 2,5CU. Jsem sice vyučený v silnopr… nový
IkaSGC 28.07.2014 21:46
IkaSGC
Nereagoval jsem pouze na Tvůj příspěvek, ale i na předchozí diskusi a stěžejním argumentem je to, že… poslední
mirektatra 29.07.2014 02:16
mirektatra

No bez více informací o tom, jak je provedeno zapojení zásuvek (měď, hliník, průřez vodiče, hodnota jističe atd.)je těžké to odhadnout. Osobně jsem ale neviděl, že by se kombinovaný sporák zapojoval do zásuvky (kvůli vyššímu odběru), takže je možné, že při odpojování přeskočil el.oblouk, který mohl způsobit zkrat a následné vybavení jističe.
Takže bych tedy vše odpojil (jak už jsi poradil), podíval se, jestli je jistič "nahozen" a následně postupně připojoval spotřebiče...

při opětovném zapnutí sporáku do zásuvky všechno zase "normálně" funguje (asi dva roky od malování, kdy byla provedena výměna zásuvek za hezčí). Jistič 16A, kabel CYKYL 2x1,5 ve zdi. Přívod do dvojzásuvky u lednice, propojeno do zásuvky sporáku a ukončeno v zásuvce mikrovlnky. Tedy klasický TNC...

OMG WTF! :-?

16A jistič na který je zapojena lednice s mrazákem, mikrovlnka a kombinovaný sporák je vedení pomocí CYKY-J 2×1,5mm2?! Kdo mohl proboha něco takového provést. V zásadě se na zásuvky používá průřez 2,5mm2 a na sporák též ovšem s tím rozdílem, že sporák má mít sólo jistič. Popravdě se divím, že to vůbec fungovalo...

No dost jste odbočili od dotazu, ale budiš. Jen prosím pište o tom, co skutečně má reálný podklad... Netuším třeba, kde berete informace o tom, že zásuvky 230V MUSÍ PODLE NORMY být vedeny 2,5 CU, že taky kus vedení není chlazený ve zdi, protože je v rozvaděči, že nějaký chytrák tam pak něco připojí a hoří zásuvky, vedení, baráky... Pokud se Vám dostalo elektrotechnického vzdělání a četli jste někdy nějakou normu, pak víte, že zormy neřeší konkrétně nějaký obvod, protože se změnou technologií by musel normotvůrce ihned reagovat novou normou. Norma řeší všeobecně zatížitelnost vodičů z hlediska oteplení s ohledem na izolaci a negativní účinky na okolí (a přesně definuje jaké úseky odlišného uložení se ve výpočtech neuvažují), úbytku napětí při provozu a poruchovém stavu s ohledem na správnou funkci zařízení a dovolené dotykové napětí... Jištění vodičů pak předepisuje s ohledem na výše uvedené (a další) skutečnosti a DOPORUČUJE volit obvody s ohledem na předpokládané zatížení... počet zás. vývodů na jeden obvod ... atd. Pokud si tam "nějaký chytrák připojí" cokoliv, MUSÍ jistič reagovat tak, aby ostatní parametry nebyly překročeny, ať se jedná o jakýkoliv případ použití.
Dovedete si představit ČSN-EN,která přesně a podrobně popíše třeba koupelnu? A když si dáte vanu do obýváku, chtěje se koupat v šampaňským, tak to norma nezná a vanu tam tedy udělat elektrikář neumí?!
A dimenzování: Co když mne napadne a CU vedení ve zdi udělám se silikonovou izolací? A co když použiju izolace, které používá NASA v družicích, protože vydrží 300°C ? To nemohu použít, protože to norma nezná? Ale vždyť to má potřebné homologace...

Nepsal jsem o normách a netvrdím že nějaká norma říká že musí být 2,5CU. Jsem sice vyučený v silnoproudu ale nevěnuji se mu, spíše PC a bastlení. Jen jsem konstatoval že na zásuvky se opravdu používají i 1.5ky což už zde zaznělo předemnou. Vzhledem k tomu že se silařině nevěnuji tak neznám ani nejnovější normy. To co jsem psal já bylo založeno jen na rozumu člověka. Já osobně když bych si dělal vlasní elektro v domě/bytě (jakože jednou asi i budu) tak bych určitě použíl 2.5ky a pro kuchyň si i za vyšší cenu udělal solo zásuvky. Logika je to prostá, teď člověk neví co bude za týden natož tak za 10let a pro to je lepší vždy dát navrch ikdyž to teď něco bude stát víc.

"Pokud si tam "nějaký chytrák připojí" cokoliv, MUSÍ jistič reagovat tak, aby ostatní parametry nebyly překročeny" Každopádně už jsem viděl co udělá pár na sebe namačkaných a přetěžovaných jističů. Ony sice při přetížení odpojí ale pak věčinou příjde nějaký problém nehledající člověk a opět je nahodí. Tak pak ty jističe zareagují ještě několikrát dokud se jejich krabice neroztopí a nezapečou se do sebe. Pak se může stát i to že třeba při zkratu nevypnou a to už je problém.

Znovu říkám, silnoproudu se teď nevěnuji a proto zde ani nechci dělat chytrého. Vím jen to co vím, co nevím se rád poučím.

Nereagoval jsem pouze na Tvůj příspěvek, ale i na předchozí diskusi a stěžejním argumentem je to, že norma stanoví postup a podmínky výpočtu jištění... , které si provede konstruktér sám. Proto je norma dlouhodobě a obecně platná. Pokud by řešila konkrétní případy stylem "... na zásuvky použij CYKY 2,5", nedokázala by obsáhnout celou problematiku a nebyla by k ničemu, resp. byla by příliš omezující, protože v okamžiku,kdy někdo přijde s novou izolací, nebo novým způsobem odvádění tepla z vodičů, byla by v koncích.
Ano, je úplná pravda, že CU "dvapětka" většinou vyhoví pro zásuvkový obvod zcela, protože má při uložení,kdy je její teplo účinně odváděno do okolí, zatížitelnost /tedy jištění rychlým jističem/ s PVC izolací až (tuším) 21A :?::-/ a to bych od ní nečekal... Úplně nejlépe je toto patrné u největších průřezů. Tady je příklad výpočtu kabelu AYKY 240+120 ... vypokab040713 Není to zajímavé? :-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru