Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vedení el. v hliníku

Zdravím,
mám staré vedení v hliníku cca 130m (průměr drátu 2,2mm tudíž průřez cca 3,8mm2)
zvládne vedení jednofázového čerpadla 1000W aniž by docházelo ke větším ztrátám
případně přehřívání. Děkuji za případné poznatky.

Já bych to zkusil s měřákem v ruce. Jak dlouho to má běžet? Nedávno mi utavili pracanti karbinu 1000W, když běžela na 25 m 1,5 v mědi. jenže to bylo po dvou hodinách, což už je otázka, jestli na to karbina byla stavěná a vedení bylo nevinné.

Tak počítejme "přes palec" a řekněme, že je to průřez 4mm, v AL tedy proud 16A. Čerpadlo 230V/1kW - cca 6A (podle typu motoru), tedy s rezervou.
Jen upozorňuji, že AL vedení v tomto průžezu není podle současných předpisů povoleno. Po dlouhá desetiletí to ale fungovalo, pokud se věnovala náležitá péče svorkám a spojům. V tomto případě vidím při zachování všech ostatních předpokladů správného použitá a zapojení, funkčnost bez problému :-/

Inak, na l specialne WAGO svorky spolu s elektro vazelinou. Je to riesenie priamo od vyrobcu. Nebude potrebne to dotahovat a gel zaruci korozivzdornost.
Inak plati ostatne, podla normi sa hlinik smie pouzit az od prierezu 16 mm2 . Aspon na SR teda. Okrem normi tomu ale ziaden technicky ani fyzikalny faktor nebrani. A ak sa pouziju spravne svorky, bimetalove podlozky atd. bude to riesenie na mnoho rokov do buducna.