Startování s vyšlápnutou spojkou?
Zdravím,
Pročítám si různé diskuze a nikde se neshodli že se má, nebo nemá startovat s vyšlápnutou spojkou. Někdo píše, že se pomůže startéru. Někdo zas, že se něco ničí(asi spojka) a je to problém....
V autoškole jsme měli přikázané dávát spojku při startování. Ale kdoví třeba jen proto že kdyby bylo zařazeno tak aby to nechcíplo.
Co si o tom myslíte vy? Já startuji pokaždé s vyšlápnutou spojkou ale pokud ji, nebo něco jiného to ničí tak bych to změnil.
Zejména v zimě tím trochu ulehčíš startéru.
kdyby bylo zařazeno a ty otočil startérem, tak si auto pěkně poskočí. BTW je to jeden ze způsobů jak dostat nepojízdné auto z nebezpečného místa (např. železniční přejezd). Stačí jednoduše zařadit jedničku a použít startér.
jinak k dotazu - lepší je samozřejmě se sešlápnutou spojkou, protože nemusíš roztáčet celou hmotu spojky, ale jen její část.
Nejen to, neroztáčí se převodovka.
vyslapnutim spojky se prestane tocit pouze spojkova lamela a predlohova hridel v prevodovce, ktera se pri vyrazeni toci na dvou mazanych loziskach, tato hmota je vsouctu sotva desetinou oproti setrvacniku a pritlacnemu kotouci, pokud je citelny rozdil ve startovani, tak je neco spatne na strane prevodovky
Vyšlápnutím spojky se přestane točit vše za setrvačníkem, tedy nejen předlohová hřídel, ale samozřejmě i hřídel hnací, a také všechna ozubená kola a synchronizační spojky na hřídeli hnané, což je v součtu podstatně více třecích ploch, než jen dvě mazaná ložiska. To vše se pohybuje v oleji většinou 80W-90, který je pří teplotách pod nulou už docela hustý a při -15°C se jen s obtížemi vypouští.
Je ale pravda, že převodovky v osobních autech jsou malé a jejich odpor je i přes uvedené, v poměru k motoru, celkem nízký, narozdíl třeba od převodovek v traktoru. Ale také spojku při startování sešlapuji.
Se spojkou. Svojí 120ku bych v zimě bez spojky asi nenastartoval Dost to ulehčí studenej start, neroztáčíš převodovku se ztuhlym olejem. Při zahřátym autě je to v celku jedno.
Opotřebováváš možná trochu spojkové ložisko, ale to vždy když más sešlápnutou spojku. A na těch pár vteřin než to naskočí je to už naprosto zanedbatelný opotřebení, oproti tomu když bys tejral baterku a startér roztáčením ztuhlé převodovky.
Zdravím, taky je to z bezpečnostních důvodů. Představte si, že během startování, někdo bude stát před vozem v mezeře mez zdí a vozidlem = super sevření. Některá moderní vozidla bez vyšlápnuté spojky ani nenastartují.
Kdysi jsme měli wartburga a nějaké chytré knížky o něm. Tak tam jsem se dočetl, že do roku výroby xxx bylo lepší startovat se sešlápnutou spojkou, a od toho roku bez sešlápnuté spojky (nebo obráceně). Prý to souviselo s překonstruováním spojky.
Je to možné,první Wartburgy neměly vypínací valivé ložisko,ale grafitový kroužek.
Použití spojky při startování velmi ztuhlého auta /převodovky/ má smysl, Startéru a podchlazené baterce se uleví, motoru je to jedno, jen při větších otáčkách startéru líp chytí. U aut s grafitovým třecím vypínacím ložiskem spojky je tomu naopak. Tření vypínacího ložiska bývá větší, než valivý odpor ztuhlé převodovky - nutno vyzkoušet.
Pokud ale budeš chtít nastartovat "moderní" náklaďák /bez vzduchu/ a šlápneš na spojku, téměř jistě zničíš pumpu posilovače. Pak si to velmi rychle odvykneš. Taky se rychle odnaučíš nechat po zaparkování zařazenou rychlost, protože stačí ťuknout o startér a kvalt už nevyndáš, protože auto je bez vzduchu zabržděný... Tedy krom TATRY 148 a níže, PV3S a pod., kde moudrý konstruktér, veden nutností použitelnosti vozidla MYSLÍCÍ obsluhou i v mimořádných případech, umožnil mimo roztáčení klikou i jejich roztahování a u PV3S i "bezeškodním" roztlačováním vozem stejného typu. Jen prostě zkonstruoval pořádnou mechanickou ručku a upozornil kvalifikovanou obsluhu, že auto s tlakem pod 3 Atm brzdí nedostatečně a proto se má jet se zřetelem na tuto skutečnost. Tečka a vojáčku jeď bránit lid . TATRA dokonce počítala i s tím, že v terénu může dojít k poškození rozvodů vzduchu, proto je vybavena v kabině uzávěrem, který vyřadí z funkce posilovač spojky, uzávěrky, redukce a nechá jenom samotné brzdy, aby se dalo při částečné poruše relativně dobře dojet.
P.S.: Taky jsem hledal, proč mi nejdou půlky a posilovač spojky, než jsem si všiml, že jsem nohavicí přepnul ten ventil .
To se mi nechce věřit, že by moderní auta byla až tak neblbuvzdorná.
Prakticky stejné individuum a prakticky stejný dotaz: http://kutilska.poradna.net/q/view/9418-favorit-st artovani
Bargonere,
četl jste dobře diskuze. A neschodneme se nikdy. Páč všechno lze zdůvodnit. Já používám obojí metody.
Pokud je ale opravdu zima, tak se spojkou...
to rozhodne, protoze plasticke mazivo v pritlacnem lozisku ma za mrazu vetsi odpor, nez lozislo v oleji
Mně se auto bez sešláplé spojku vůbec nenastartuje. Takže šlapu.
Podle znalců posledních let se má startovat bez sešlápnutí. Já poctivě sešlapuji, když pro nic, tak proto, že při zapomenuté rychlosti auto neposkočí na hrb jinému.
Znalci nechť si vyhudlají, dokud nesešlápnu spojku až k podlaze, tak ŘJ auta odmítne roztočit spouštěč.
Jak to tady tak čtu, tak já snad taky zkusím otočit klíčkem bez hamtání na pedál.
Já na to přišel náhodou, když se mi shrnul kobereček pod spojkový pedál a i když chybělo k plnému došlápnutí na podlahu jen pár mm, tak prostě otáčení klíčkem nic neudělalo.
Co že to máš za heblo?
Yaris rv.2007
Já mám bezklíčkové startování tlačítkem Start Windows a bez sešlápnutí spojky se to nespustí, akorát se zapne auto a to ještě částečně (rádio, světla, zapalovač). Jen když je sešláplá spojka, rozsvítí se Start Engine a teprve zaburácí startér...