Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Startování s vyšlápnutou spojkou?

Zdravím,
Pročítám si různé diskuze a nikde se neshodli že se má, nebo nemá startovat s vyšlápnutou spojkou. Někdo píše, že se pomůže startéru. Někdo zas, že se něco ničí(asi spojka) a je to problém....
V autoškole jsme měli přikázané dávát spojku při startování. Ale kdoví třeba jen proto že kdyby bylo zařazeno tak aby to nechcíplo.
Co si o tom myslíte vy? Já startuji pokaždé s vyšlápnutou spojkou ale pokud ji, nebo něco jiného to ničí tak bych to změnil.

kdyby bylo zařazeno a ty otočil startérem, tak si auto pěkně poskočí. BTW je to jeden ze způsobů jak dostat nepojízdné auto z nebezpečného místa (např. železniční přejezd). Stačí jednoduše zařadit jedničku a použít startér.

jinak k dotazu - lepší je samozřejmě se sešlápnutou spojkou, protože nemusíš roztáčet celou hmotu spojky, ale jen její část.

vyslapnutim spojky se prestane tocit pouze spojkova lamela a predlohova hridel v prevodovce, ktera se pri vyrazeni toci na dvou mazanych loziskach, tato hmota je vsouctu sotva desetinou oproti setrvacniku a pritlacnemu kotouci, pokud je citelny rozdil ve startovani, tak je neco spatne na strane prevodovky

Vyšlápnutím spojky se přestane točit vše za setrvačníkem, tedy nejen předlohová hřídel, ale samozřejmě i hřídel hnací, a také všechna ozubená kola a synchronizační spojky na hřídeli hnané, což je v součtu podstatně více třecích ploch, než jen dvě mazaná ložiska. To vše se pohybuje v oleji většinou 80W-90, který je pří teplotách pod nulou už docela hustý a při -15°C se jen s obtížemi vypouští.
Je ale pravda, že převodovky v osobních autech jsou malé a jejich odpor je i přes uvedené, v poměru k motoru, celkem nízký, narozdíl třeba od převodovek v traktoru. Ale také spojku při startování sešlapuji.

Se spojkou. Svojí 120ku bych v zimě bez spojky asi nenastartoval:-D Dost to ulehčí studenej start, neroztáčíš převodovku se ztuhlym olejem. Při zahřátym autě je to v celku jedno.
Opotřebováváš možná trochu spojkové ložisko, ale to vždy když más sešlápnutou spojku. A na těch pár vteřin než to naskočí je to už naprosto zanedbatelný opotřebení, oproti tomu když bys tejral baterku a startér roztáčením ztuhlé převodovky.

Kdysi jsme měli wartburga a nějaké chytré knížky o něm. Tak tam jsem se dočetl, že do roku výroby xxx bylo lepší startovat se sešlápnutou spojkou, a od toho roku bez sešlápnuté spojky (nebo obráceně). Prý to souviselo s překonstruováním spojky.

Použití spojky při startování velmi ztuhlého auta /převodovky/ má smysl, Startéru a podchlazené baterce se uleví, motoru je to jedno, jen při větších otáčkách startéru líp chytí. U aut s grafitovým třecím vypínacím ložiskem spojky je tomu naopak. Tření vypínacího ložiska bývá větší, než valivý odpor ztuhlé převodovky - nutno vyzkoušet.

Pokud ale budeš chtít nastartovat "moderní" náklaďák /bez vzduchu/ a šlápneš na spojku, téměř jistě zničíš pumpu posilovače. Pak si to velmi rychle odvykneš. Taky se rychle odnaučíš nechat po zaparkování zařazenou rychlost, protože stačí ťuknout o startér a kvalt už nevyndáš, protože auto je bez vzduchu zabržděný... Tedy krom TATRY 148 a níže, PV3S a pod., kde moudrý konstruktér, veden nutností použitelnosti vozidla MYSLÍCÍ obsluhou i v mimořádných případech, umožnil mimo roztáčení klikou i jejich roztahování a u PV3S i "bezeškodním" roztlačováním vozem stejného typu. Jen prostě zkonstruoval pořádnou mechanickou ručku a upozornil kvalifikovanou obsluhu, že auto s tlakem pod 3 Atm brzdí nedostatečně a proto se má jet se zřetelem na tuto skutečnost. Tečka a vojáčku jeď bránit lid :-). TATRA dokonce počítala i s tím, že v terénu může dojít k poškození rozvodů vzduchu, proto je vybavena v kabině uzávěrem, který vyřadí z funkce posilovač spojky, uzávěrky, redukce a nechá jenom samotné brzdy, aby se dalo při částečné poruše relativně dobře dojet.
P.S.: Taky jsem hledal, proč mi nejdou půlky a posilovač spojky, než jsem si všiml, že jsem nohavicí přepnul ten ventil :-).

Já mám bezklíčkové startování tlačítkem Start Windows a bez sešlápnutí spojky se to nespustí, akorát se zapne auto a to ještě částečně (rádio, světla, zapalovač). Jen když je sešláplá spojka, rozsvítí se Start Engine a teprve zaburácí startér...