Použití spojky při startování velmi ztuhlého auta /převodovky/ má smysl, Startéru a podchlazené baterce se uleví, motoru je to jedno, jen při větších otáčkách startéru líp chytí. U aut s grafitovým třecím vypínacím ložiskem spojky je tomu naopak. Tření vypínacího ložiska bývá větší, než valivý odpor ztuhlé převodovky - nutno vyzkoušet.
Pokud ale budeš chtít nastartovat "moderní" náklaďák /bez vzduchu/ a šlápneš na spojku, téměř jistě zničíš pumpu posilovače. Pak si to velmi rychle odvykneš. Taky se rychle odnaučíš nechat po zaparkování zařazenou rychlost, protože stačí ťuknout o startér a kvalt už nevyndáš, protože auto je bez vzduchu zabržděný... Tedy krom TATRY 148 a níže, PV3S a pod., kde moudrý konstruktér, veden nutností použitelnosti vozidla MYSLÍCÍ obsluhou i v mimořádných případech, umožnil mimo roztáčení klikou i jejich roztahování a u PV3S i "bezeškodním" roztlačováním vozem stejného typu. Jen prostě zkonstruoval pořádnou mechanickou ručku a upozornil kvalifikovanou obsluhu, že auto s tlakem pod 3 Atm brzdí nedostatečně a proto se má jet se zřetelem na tuto skutečnost. Tečka a vojáčku jeď bránit lid . TATRA dokonce počítala i s tím, že v terénu může dojít k poškození rozvodů vzduchu, proto je vybavena v kabině uzávěrem, který vyřadí z funkce posilovač spojky, uzávěrky, redukce a nechá jenom samotné brzdy, aby se dalo při částečné poruše relativně dobře dojet.
P.S.: Taky jsem hledal, proč mi nejdou půlky a posilovač spojky, než jsem si všiml, že jsem nohavicí přepnul ten ventil .