
Výroba řezačky polystyrenu
Nemusí být dlouhý drát, stačit by měl cca 15-20cm. Nejširší být taky nemusí, tak 0,5mm.
Procházel jsem nějaké články a diskuze na toto téma, většina z roku 2006 a podobné.
Dá se, v dnešní době, sestavit jednoduchá a hlavně levná řezačka polystyrenu?
Hlavně kde sehnat ten odporový drát, a zdroj, nechci za něj utrácet, alespoň ne hodně.
Takže buďto levný sehnatelný zdroj, nebo by šlo například použít ze starého počítače?
Zdroj z počítače je absolutne nevhodný, na sekundárni strane jsou diody + tlumivka, co z nich delá sériovou impedanci omezujíci proud, navíc zdroj samotný má ochrany proti pretížení. Pri použití zdroje z počítače by jsi musel použít odporový drát a odkontrolovat hodnotu odporu.
Zkus použít trafo ze staré trafopáječky a jako rezací drát kitarovou strunu, nejtenší "E", praská nejvíc. Jak hraješ, máš kamaráda ať ti nechá na odzkoušení. Privody k svorkám použi co nejkratší, zdvojený kabel 4mm2.
Zase vedle jak ta jedle
Zdroj z počítače na větvi 5V dá jistě více jak 10A to je na ohřátí ocelového
drátu 0,8mm víc než dost. Usměrněný a vyhlazený proud není na závadu.
Trafo z trafopáječky je úplný nesmysl. Výstupní napětí je tak malé, že by stačilo na délku drátu sotva
jednotek cm. Trafo je konstruováno na nepatrný odpor smyčky mědi. Má proto malé napětí a značný proud.
""co nejkratší, zdvojený kabel 4mm2."" na co proboha?? To tam poteče 60A ???
Možná jsi kousek nevšímavý, možná jsi dlouho nemel v ruce napájecí konektor ATX, vývody GNG /černé/ a vývody +5V/rudé/ jsou tam znásobené kolikrát ? Nevíš proč ? Jo a poteče tam 20-30-50 i víc Ampéru ...
Ty se domnívač že lze rezat výkonem do 10 Watt ? Určite jde takto rezat, fólii.
Reze se opravdu vykonem v malo desitkach wattu, na takhle kratky drat i tech 10w muze bejt ok. Pri 5V 2A-zadnej problem ani Pro zdroj, ani pro kablik
Sám mám k řezačce právě starý zdroj z PC a bohatě stačí. Protože je polystyren dobrý izolant, je do běla rozžhavený drát spíš na závadu, protože vypaluje víc materiálu okolo. Pro správné řezání stačí vyregulovat teplotu odpor. drátu tak, aby byl slabě červeně žhavý.
pokud je polystyren tenčí, tak je docela fofr to řezat přímočarkou. Je třeba vyzkoušet typy zubů. Řezalem s tym zelený a růžový soklový(8cm)(nebyl to XPS) a paráda. Až mne pořádně kálelo, že jsem to takto neřezal už když jsem dělal 89 m2 2vrstvy po 7cm podlahového. Pokud to bude na hrubý fasádní, tak ta odporová je asi lepší. Ale pamatuj, že zateplovací polystyren není dycky pravidelný kvádr. Nepřesnosti tak jako tak naskakují s výškou(u zateplení). A je to nutné vypěnit pěnou(jakoukoliv) až do hloubky a pak to co vyleze ven ořezat. U mě na domě mi chtěli chlapi vypěnit pěnou mezery jen kousek od povrchu s tím, že to dovnitř zaleze.... Byli vcelku levní a já měl nastudovánou problematiku. Takže jsem je dirigoval u roboty.... pěnili pěkně do hloubky(16cm) :) kousek po kousku
)
Ahoj, jak vytvorit rezaci nuz na polystyren? Mam doma nejake toroidy, ale nevim jaky daji vykon, nebo mam trafo od vlacku, bylo by slozite to ubastlit?
Odpověď máš ve vlákně nad sebou.
Mel jsem za to, ze jsou to parametry pro strunovou rezacku, dekuji
Buď koupit řezný nůž, (https://www.expondo.cz/pro-bauteam-cepel-na-rezacku-polystyrenu-rovna-25-cm-10210014?_gl=1*j74hlm*_up*mq..&gclid=EAIaIQobChMIl4-Hw_bm-gIVjdB3Ch2e1AAWEAQYAiABEgLKa_D_BwE což je dost drahý), nebo vrobit z nějakého tvrdšího plechu, nebo nerezu.
Potom zdroj, což by bylo potřeba podle odporu použitého materiálu a délky nože.
Pokud by byl znám odpor, dalo by se potřebné hodnoty vypočítat, ale skoro lepší je odhad a pak pokusně. Nutno počítat s tím, že proud bude dost velký a podle provedení nože.
Napětí odhaduji na několik málo voltů. Potřebný výkon, u profi výrobků udávají cca 250W. z toho by se dalo vycházet.
Je ale potřeba regulace, teplota nože musí být optimální. Pro pokusy bych zvolil třeba napájení z autobaterie a jako regulaci nějaký výkonnější PWM regulátor z Číny. Ale musel by být na možná desítky A.
Ale je to jen náhled nikdy jsem to nedělal.
Moc dekuji za nazor k veci