Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem trafo 24 V pro bufík

Dobrý den mám naftové topení X7-1M 24 V a hodlám ho používat na vysušení garáže , výfuk samozdřejmě napojím na hadici ventilačkou ven , ale mám problém s napájením mám trafo 220V /24V 60 A a to po usměrnění můstkem KBPC 3510 a vyhlazení kapacitou 1000 mikroFarad dává 35 V a nepoklesne ani při žhavení , navíc můstek i na žebrovém chladiči odešel , druhé trafo 220/24V 500VA jsem usměrnil KBPC5010 a regulačním trafem stáhnul na primeru aby dávalo 25 V DC za usměrnovačem , topení chodi a bere 5 A při chodu a 27 A při žhavení . prosím o radu jak snížit napětí na výstupu usměrnovače bez odmotávání trafa , případně vyměním trafo za menší cca 200VA 220/20V . topení má elektronický zdroj impulzů pro naftové čerpadlo a žhavící časovač tak mám strach provozovat na vyšší napětí , ventilátory hučely pěkně ale proud jsem neměřil zdřejmě při žhavení překročil i těch jmenovitých 35A můstku .

Z 24V striedavych vznikne po usmerneni 24V*1,41 co je 34V a to je znamy fakt, t.j. mas blbe trafo. Odvinut cast, alebo dovinut naopak, alebo pouzit nejaky pulzny menic, to sa bastli dost blbo ptz na take prudy potrebujes specialne MOSFETy s velmi nizkym odporom a riadiacu elektroniku.
Keby si chcel len tak zrazit napatie (napr. dodatocnymi diodami do serie alebo mostikmi ak mas, na kazdej diode je ubytok ca 1V), tak musis niekam odviest 30A*11V = 350W tepla, to neuchladis len tak, jedine aktivnym chladenim (s vetrakom) a poriadnym chladicom.

jemně (cca po 0,6V) se dá snižovat napětí např. usměrňovacíma diodama (na příslušný proud a napětí) v sérii, cca do deseti kousků(6V) to asi i jde, ačkoli při proudu 27-35A tam asi bude dost ztráta, při 5A při chodu to už bude v pohodě..
Ale má to výhodu, že to sráží stále stejné napětí bez ohledu na protékající proud - na rozdíl od obyčejného odporu.
Asi bych to nevyhlazoval žádným kondem, a bude to nejlepší ( i když 1G kondenzátor při 27-35A toho asi moc nevyhladí stejně.

Jestli se nepletu, tak regulátory napětí v autech 24V jsou nastaveny na 28V.
Tedy za stavu plně nabité baterie a chodu motoru, je v palubní síti právě toto napětí.
Tedy bufík musí toto napětí konstrukčně s jistou rezervou vydržet bez poškození.
Tedy stačí snížit napětí zdroje na tuto hodnotu.
Pokud je u trafa sekundár na vrchu cívky, asi bych nějaké závity odmotal, při této velikosti trafa jich nebude moc, šly by vytahat bez demontáže jádra.
Další možností je použít pomocné menší trafo a jeho výstupní napětí odečíst (antisériově) od síťového napětí v primáru.
To samé lze v sekundáru, ale pomocné trafo musí být dimenzováno na proud hlavního trafa.
Asi nejjednodušší ale trochu divočina je vřazení řetězce diod, jak už zde bylo zmíněno.
Sražení odporem se mi nejeví vhodné, vzhledem k rozdílnému odběru při chodu a při žhavení.
Asi těžko dostupné by bylo použití baterie 24V a trafo připojené jednocestným usměrněním k baterii (baterie by fungovala jako veliký kondenzátor a stabilizátor).
Jak už jsem psal, stačí snížit napětí na 28V. Ale také, pokud je v topení elektronika, vzít v potaz zvlnění proudu, protože při měření zjistíme střední hodnotu a při nedostatečné filtraci můžou špičky být větší než těch 28V, což by už mohlo být nebezpečné.
Je to trochu laborování, proto bych raději závity odmotal.

Děkuji za rady .odmotávat nechci protože trafo je dvousloupkové s rozděleným vinutím , dnes jsem vzal druhé trafo 220/24V 100VA usměrnil a dal kondenzátor jen 200mikroFarad , při žhavení spadne na 20V a nechytne , ale na chod je to OK dává pak právě 28V. tak budu ješte hledat dál , vím o jednom topení na 12V které běží ze zdroje z PC ,jen na žhavení připojí autobaterku ,což je v mém případě nepoužitelné připojovat dvě baterie a spínaný zdroj je pak cenově jinde . Elektrické topení nepoužitelné, 30 m2 jsem nevytopil 2kW a jsem dimenzován hlavním jističem 1x16A pro několik garáží . zkusím ty diody , jen mám dotaz jestli někdo nemá zkušenost zda žhavící elektronika a elektronický zdroj impulzů není navržen tak že by nepotřeboval vyhlazení vůbec. v návodu je pouze že při sváření na vozidle a startování z startovacího vozíku se má vytáhnout napájecí konektor řídící jednotky.

Dal bych to trafo 100VA a 24V malou baterku, nebo dvě 12V, klidně staré trakční odněkud vykuchané, nebo již nepoužitelné v autě, ale stále držících 12V. Trafíčko je bude trvale dobíjet a když se bude potřebovat proud na žhavení, tak to baterky podrží.
Složení tedy jen trafo, usměrňovač a PB baterie na 24V. Víc si s tim hrát nemá smysl. Bude to fungovat stejně jako původně, jen alternátor je nahrazen trafem.