Jakou rychlost oběhového čerpadla
Dobrý den
Máme rodinný domek 90 metrů čtverečních
6 radiátorů s výkonem cca 10 kilowat
kotel opop 418 H výkon max 18 kilowat vedení je alpex 16mm
čwrpadlo willo 15-40 ke do oběhu je napojen trojcestný regulátor kuli zpáteční vodě která je 60 stupňů celí systém rozděluje rozdělovač topení co okruh to radiátor
teď problém když mám čerpadlo na první stupeň a roztápím kotel rychle dostanu teplotu na 80 stupňů ale topení je teplé tak ze třetiny po té musím kotel stáhnout
abych jej nepřetopil
když mám čerpadlo na druhý stupeň vše je ok ale když mám domek vytopen a čerpadlo nechám na druhý stupeň zdá se mi že i když dvířka mám nastaveny aby kotel držel 70 stupňů zdá se mi ,že mám větší spotřebu paliva než když po roztopení dám čerpadlo na polohu 1
je to možné ?
Si tam dej rozváděč MaR s regulátorem.
Čerpadlo nastav tak aby spoľahlivo odvádzalo teplo aj pri plnom výkone kotla na nič iné neber zreteľ. Nepokúšaj sa dosahovať nejakú úsporu reguláciou čerpadla, táto snaha by Ťa mohla vyjsť draho.
U tak malého systému jediné premenné ktoré potrebuješ regulovať je množstvo paliva v topeništi a množstvo vzduchu ktoré ohnivým živlom poskytneš k horeniu.
Nevelmi rozumiem k čomu je v tak malého kotla na tuhé palivo trojcestný ventil, u plynových OK no u malinkého kotla na tuhé palivo, kde funguješ systémom, horí kým má čo horieť, som toho názoru, zbytočnosť.
Tieto malé systémy nepotrebujú ani obežné čerpadlo, bohate postačuje obeh samospádom, že sa čerpadlo používa má jediný dôvod, kotol nemusí ísť pod úroveň podlahy a priemer potrubia môže byť menší.
No tieto výhody nie sú zadarmo, porucha čerpadla alebo výpadok el. energie predstavuje riziko prehriatia kotla a taktiež náklady na el. energiu nie sú celkom zanedbateľné počas rokov a istá miera hluku z chodu čerpadla.
Systém tu na oběhové čerpadlo už byl koupili jsme domek již takto udělaný.Čerpadlo nechám na druhý stupeň to je tak akorát trojcestný ventil mi byl doporučen aby do kotle nešla zpět voda pod 60 stupňů to vede prý ke korozi kotle
Jo ještě u čerpadla mám záložní zdroj v případě výpadku
Jaký máte záložní zdroj, jste s ním spokojen?
Záložní zdroj jsem si dělal doma autobaterie nabíječka a měnič napětí loni se to osvědčilo na záložní baterii to běželo kolikrát při výpadku i celou noc baterie 100 ah
Měnič napětí má výstup sinusovku? Uvažuji o něčem takovém ale jednoduché amatérské měničě mají spíše obdélník.
Potreba držať teplotu vratnej vody nad 55-60 st. platí pre plynové kotly. Tam vodná para je produktom horenia zemného plynu, u tuhého paliva je objem vody zvyčajne nevýznamný, pre malé liatinové kotly na tuhé palivo môžeš tvrdenie o potrebe držať teplotu vratnej vody nad 60 st. ignorovať.
Liatiné kotly sa ako zdroj tepla v malých domov používajú viac ako 150 rokov, bez regulácie teploty vratnej vody, bez nejakých výrazných problémov s koróziou článkov.
Trojcestné regulátory v malých objektoch je záležitosť posledných cca 20 rokov, u plynových kotlov má účelnosť, u kotlov na tuhé palivo zbytočnosť.
V situácii kedy palivo dohorieva to zbytočne zvyšuje straty. Udržuješ 60 st vodu na pomerne veľkej ploche v prúde studeného vzduchu ktorý prúdi do komína.
Děkuji zítra tedy utáhnu regulátor tím ho nastavím na 20 stupňů tudíž voda půjde ihned do topení něco na tom bude
Ještě jsem zapoměl dodat mám starý typ kotle a ten je ocelový myslím
Regulátor jsem přitáhl ještě teď a nestačím jsem s údivem doma hned sauna
Dobrý den, mám úplně stejný kotel jako vy, dům cca stejně veliký a čerpadlo Grundfos Alpha 2, které spíná při 30°C bez trojcestného ventilu a jsem nadmíru spokojen. I topenář mi říkal, že trojcestný ventil je pro mě zbytečný.
Ano děkuji ventil je zašroubován a pouští vodu téměř ihned po sepnutí čerpadla 40 stupňů
A brzy to poznáš na zvýšeném zanášení a dehtování kotle. Výměník tepla se obalí dehtem a sazemi, tím sníží kotel celkovou účinnost.
Ten ventil tam není pro parádu. Funguje to i bez něj, ale s uvedenými důsledky. Proto byl vymyšlen. Zdánlivé ztráty které způsobuje, jsou bohatě vyváženy zachováním čistoty směnné plochy výměníku a tím i účinnosti. Podobně funguje i termostat u auta, aby motor rychle dosáhl a udržel provozní teplotu. Pokud teplotu nemá, chladicí kapalina proudí jen malým okruhem motoru, aby se prohřál rovnoměrně a po dosažení teploty pustí termostat vodu do chladiče.
Zkus u auta vyřadit termostat. Jezdit bude, ale poznáš to na spotřebě. Obdobně i kotel potřebuje správnou provozní teplotu i při malém výkonu, aby správně fungoval. Při vyřazení ventilu kotle, při mírném udržovacím topení kotel ztratí teplotu, na výměníku bude třeba jen 40 stupňů, spaliny budou silně ochlazovány, komín sníží tah a kotel bude dehtovat.
špatná analogia, kotol nie je motor
Trojcestný ventil na kotly s tuhým palivom sa obvykle montuje v prípadoch, ak sa topnou vodou nahrieva aj úžitková voda v bojleru/ tkz. obojživelníku /. V prechodnom období kedy sa topí malým množstvom paliva a pomerne krátko, by totiž topná voda nedosiahla teplotu potrebnú na ohrev vody v bojleru dostatočne dlhý čas.
Dechtovanie je o procese spaľovania a nie o teplotách povrchov s ktorými spaliny prídu do kontaktu.
Preto sa riešia moderné kotly ako dvojpriestorové:
- topenište, kde teplota má byť co najvyššia, pre vysokú účinnosť spaľovania
- výmenník, kde je práve snahou aby teplota spalín odchádzajúcich z kotla bola čo najnižšia
iba tak je možné zabezpečiť vysokú účinnosť kotla. Na tieto kotly sa rozdávajú dotácie a je zámer staré jednopriestorové haraburdy odoslať na šrotovište.
tak zase nevím pravda je ,že když jsem regulátor vyřadil už od poslechu má kotel horší tah kolikrát když jsem roztápěl tak mi plameny šli až do komína tady se mi to nestane 3 dny bez regulátoru dnes jsem otevřel kotel a je vydět ,že se pomalu na řebrech usazuje dehet dělá se na nich lesklá černá věc.
momentálne v Čechách prej vládne inverze, to komíny netáhnou ...
Někde jsem četl ,že kotle na tuhá paliva mají mít vratnou teplotu 40 stupňů
viz.25195-7738500347.html
zde je dokonce teplota vstupní vody 65 stupňů
Na tom vidíš, že mám pravdu. Již po tak krátké době je dehtování znatelné.
Na to, co zde píše Joseph neber ohled. Již mnohokrát jsem si všiml,
že sem píše své osobní domněnky a omyly, bez jakéhokoliv základu.
Tím mate lidi a udělá často více škody než užitku.
Možná není dobře, že o něm takto píši, ale musím, abych ostatní varoval. Kdyby jsem zapátral v historii, našel bych ještě větší perly než v tomto případě.
Příklad z tohoto vlákna: "Dechtovanie je o procese spaľovania a nie o teplotách povrchov s ktorými spaliny prídu do kontaktu."
Dle mého názoru, dehtování je proces kondenzace spalin na chladném povrchu. U staršího kotle nikdy nedochází k naprosto dokonalému spalování, proto se část paliva destiluje a na chladném povrchu vysráží. Proto se dělají tyto ventily, aby byl výměník teplejší a ke kondenzaci nedocházelo.
Další věc: "Preto sa riešia moderné kotly ako dvojpriestorové...atd."
Zde by Joseph snad měl pravdu, kdyby mu ovšem neuniklo, že o takovém kotli, s řízeným spalováním a tahem komína nahrazeným ventilátorem v tomto dotazu nebyla vůbec řeč. Proto také moje reakce byla vedena v souladu s problémem, tedy činnosti stávajícího staršího kotle.
Ano máš pravdu regulátor mám opět na 60 stupňů při tomto procesu jsem v kotli měl maximálně prach ze dřeva
Nechcem tému ďalej rozvíjať. Prax hovorí asi toto:
-dlhé desaťročia malé kotlíky nepotrebovali čerpadlá, reguláciu teploty vratnej vody, ochrany proti prehriatiu, ich prevádzka bola spoľahlivá, jednoduchá, bezproblémová, bezúdržbová, nezávislá od dodávky el. energie. Niekto sa rozhodol toto zmeniť.
Je na spotrebiteľovi/zákazníkovi aby sa oboznámil s možnosťami a vybral si.
Ano. Dlouhá desetiletí jsme měli logaritmická pravítka, dnes máme
počítače. Dlouho CRT televizory, dnes LCD a plasmu.
Topení se dělalo na samotíž třípalcovými rourami, dnes slabými měděnými trubičkami s čerpadlem.
Dlouho se každý týden čistily kotle od sazí a dehtu, než se přišlo na regulaci vratné vody. Nyní se dělají kotle s řízeným spalováním, automatickým přikládáním a řízeným odtahem spalin.
Kvůli Tvým názorům, že "kdysi to tak fungovalo"
se vývoj nezastaví
Regulácia teploty vratnej vody je vynútené opatrenie spôsobené používaním lacných konštrukčných riešení a materiálov s nízkou korozie odolnosťou /ocele/, pri výrobe kotla, je to presun nákladov od výrobcu smerom ku kupujúcemu.
Je to niečo podobné ako kúpa tenisiek u vietnamca za 200 Kč. Dá sa v nich chodiť, nesmieš v nich ale behať a nesmie nikdy pršať, aby nezmokli, inak sa okamžite rozpadnú ...
Topení/kúrenie mám na samotiaž 3/4" trubkami, kotol som od sadzí a dechtu, za viac ako 20 rokov, nečistil NIKDY. Občasné preškrabnutie priestoru medzi rebrami, kutáčom, počas bežného čistenia roštu nepovažujem za "čistenie" kotla. Palivo je ale drevo, pri uhlí by to bolo asi inak.
Nie každý vývoj ide správnym smerom. V prípade kúrenia pre malé rodinné domky, myslím, je to presne tak.
" Výhoda " tenkých medených trubiek je výhodou pre montážne firmy v podobe rýchleho a jednoduchého tvarovania rozvodu. Vlastník objektu túto "výhodu" preplatí vysokou cenou materiálu, cenou za čerpadlo/á s obmedzenou životnosťou, cenou za el. energiu na jeho prevádzku, cenou za zariadenie zabezpečujúce núdzové ochladzovanie kotla pri výpadku dodávky el. energie + cenou za pomocné inštalácie.
Je mi jasné že nie všetky domky majú suterén, kde je možné umiestniť kotol a previesť rozvod topení tak aby esteticky nerušil obytné priestory. No ak to možné je a napriek tomu sa použije "moderný" spôsob, príde mi to bláznivé.
No ale zas nič nové s modernosťou. Bolo "moderné" mať plochú strechu, kto trval na klasickej šikmej, sedlovej, bol za spiatočníka ....
Vývoj nezastavíš ...
Takže pozor na vývoj a moderné riešenia ....
Buď si přesvědčen o čem chceš. Tobě nic nevnucuji, sám si dělej co jak chceš. Moje odpověď byla pro tazatele, je na něm, pro co se rozhodne.
Ale přesto: dle tebe "" Výhoda " tenkých medených trubiek je výhodou pre montážne firmy v podobe rýchleho a jednoduchého tvarovania rozvodu. Vlastník objektu túto "výhodu" preplatí vysokou cenou materiálu,....."
Opět se mýlíš. Měď je sice drahá, ale vzhledem k tomu, že jsou trubičky slabé a tenkostěnné, mají mnohem, mnohem menší váhu, než tlusté, silnostěnné ocelové trubky dříve používané na samotíž.
Železo také silně podražilo, takže ty měděné trubky přijdou levněji.
Také rychlejší a snadnější montáž je i pro zákazníka levnější, než pracné sváření množství ocelových dílů.
Já jsem nepsal nic o "modernosti" Psal jsem o lepším řešení, daným vývojem. Howgh domluvil jsem.
Všem děkuji nechám to tak ja bylo původně a šlo to v pohodě
Od kotle redukce na 3/4 do rozdělovače topení co okruh to radiátor dál to je vedeno al pex 16
čerpadlo spíná na 50 stupních vratná větev nastavena na 60 stupňů třícestným regulátorem půl hodiny topím do komína dole dvířka otevřená na 90 stupňů po půl hodině mám kotel a topení teplé na 80 stupňů (kotel a vrch topení spodek má cca 60)
po té dvířka otevřu na 70 stupňů naložím kotel dřevem zavřu klapku do komína a mám doma krásně teplo až do rána čerpadlo na druhý stupeň to jsem zapoměl .
Rodiče dříve měli taky samospád nebo jak se tomu říkalo termostat od boyleru napojen na čerpadlo který jim ho spouštěl, taky neřešili nějakou vratnou vodu ale dřív bylo i jiné palivo třeba dnes uhlí hnus to ani nekupuji jedině dřevo ale musí být alespoň 3 roky proschlé a nemám problém .
Ještě dotaz při topení jaká má být teplota spalin v komíně když mám oběhové čerpadlo v poloze 2 tak komín má tak 50 stupňů když dám polohu 1 komín má 110 ale pomaleji se ohřívá topení