Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úraz elektrickým proudem

Dobrý den,
nevím jestli to sem patří. Potřebuji rozhřešení. Já a kolega jsme auto jeřábníci. když pracujeme v blízkosti elektrického vedení, je lepší za A) nezapackovat jeřáb železnými packami a neuzemnit aby jeřáb byl na gumách a nebyl obvod, nebo za B) zapackovat aby se naopak jeřáb uzemnil a příslušný výboj šel nejmenším odporem do země (Faradayova klec)
čistě teoreticky, samo. Je sucho.
Díky.

Je to blbá otázka, v danom prípade nejde o účinky el. napätia. Vták si sadne na drôty a nič sa nedeje. Môžeš vyliezť na stlp vysokého napätia a za splnenia určitých podmienok bezpečne zlaniť na vedenie, vykonať nejaký úkon a za splnenia určitých podmienok bezpečne sa vrátiť na zem. Vykonávajú sa bežne takto práce na vedení.

Pri dotyku s vedením, žeriav bude poškodený pretekajúcim skratovým prúdom. Pneumatiky v terénu nikdy nie sú v takom stave, sú znečistené, aby sa dali považovať za izoláciu.

Podľa okolností a istenia vedenia, ktoré bude kontaktované ... dá sa predpokladať el. prúd v rádu stoviek, tisícov ampérov. Prúd tejto intenzity taví tenšie kovové konštrukčné prvky behom sekundy za svetelných a akustických efektov, okolím lieta žeravý kov, dokáže prepáliť tenké kovové plechy, napr. nádrž s naftou ...

Za týchto nestálych okolností stavu mechanickej konštrukcie je nemožné dedukovať čo sa udeje na pracovišti obsluhy, aký prvok konštrukcie bude na akom potencionále, teda bude tam alebo nebude nebezpečné dotykové napätie. Možno áno, možno nie ...

K otázke : ak má prúd pretekať, čo sa nedá vylúčiť, po povrchu pneumatiky, nahriať ju, prepáliť, spôsobiť exploziu, radšej nech preteká cez oporné patky.

Jednoznačně bych pracoval se "zapackovaným" jeřábem. Pokud dojde k el. výboji - přeskoku z vedení na blízké rameno, ať je zkrat a přepálení pojistek co rychlejší, než delší dobu trvající nebezpečí a nejisté cesty el. výbojů mezi autem a zemí. V nebezpečí není jenom jeřábník, ale především všichni okolní čumilové, protože takto svedené napětí se v zemi neztratí v místě dotyku pacek, ale postupně klesá se vzdáleností od jeřábu. Vzniká tzv. "krokové napětí", ale celé je to velmi široká problematika, co všechno udělá takový nesmysl během zlomku sekundy s celým okolím... Pohovořte o tom v hospodě s místním elektrorevizákem :-)
P.S.: Pohovořte s ním i o Faradayově kleci - je to trochu jiný případ...

Ano, oblúk preskočí, ide o rozdiel potenciálov a elektrická kapacita žeriava je veľká, predsa len je to masa kovu ...

Takže oblúk preskočí a zhasne a zase sa rozhorí.

Myslím že drážní vedení 25 KV je 50 Hz, to je taká blbá vlastnost striedavého napätia, aj v prípade vozidla izolovaného na teoreticky absolutne čistých, suchých pneu, čo sa dá považovať za kondenzátor, prúd tečie ale nebude moc veľký ... :puff:

"elektrická kapacita žeriava" je takmer nulová, lebo "masa kovu" sa nechová automaticky ako kondenzátor. Len žeriavnik sa chová ako kokot! Vobec nieje v bezpeči Faradaiovej klece, lebo na jeho zuhelnatenie stači iba 1A, zatial čo žeriavom putuje z troleje bohviekudy průd v radoch tisícky amper. To by v tom bol čiert, aby sa niečo nezaškobrtlo a nekde v kabine nezostal rozdiel potenciálov vačší, ako pár stoviek voltov... :.(

Lepší je to převrátit, vyjde to nastejno.(kriminál jako kriminál) Co to je za jeřáb, jestli AD28 tak tý škoda nebude. Hlavně až se do těch drátu zamotáte nebo až to převrátíte, nezapomeňte rychle utikat...jen p*čoviny a pak se budete divit.

Co ty případný lidi kolem?když to chytne zem maj po ptákách oni, vy ne vy jste v kleci.

někdo to tu psal, vraťte ty průkazy oba i vazačskej a jděte si nafasovat paleťák.:-D

Jak už tady bylo uvedeno, taková otázka by neměla ani padnout. Řeší to jeřábnické předpisy a při jejich dodržování taková situace nesmí nastat. Do jisté míry tomu pomáhají i indikátory napětí. Ale budiž, předpisy se porušují.
K pneumatikám: Už dlouhou dobu se pneumatiky dělají jako vodivé, aby se vozidlo nenabíjelo statickou elektřinou. Mají sice dost velký odpor, ale například při přivedení napětí 25 kV jsou vodivé dost na to aby procházejícím proudem vzplanuly a explodovaly. Tím pádem je jedno, jestli je jeřáb zapackovaný nebo ne, stejně zkončí na ráfkách.
Také se jedná o to, s jakým vedením k dotyku dojde. Při dotyku s vedením 230/400V
Se nemusí nic stát, je li jeřáb dobře uzemněn třeba packami v mokré zemi. Nejspíš někde vypadnou pojistky. Pokud stojí jen na gumách, nestane se nic, pokud se jeřábu nikdo nedotýká, nebo není v těsné blízkosti. Pokud by se stalo to, že rameno zůstane spojeno s vedením, je nutno nevystupovat z jeřábu, nebo doskočit co nejdál. Pokud je jeřáb pod proudem, jsou lidé v blízkosti ohroženi krokovým napětím.
Při dotyku s vedením vysokého napětí, záleží jaká je to soustava. Bývá izolovaná, takže jednopólový dotyk nemusí způsobit hned blesky a oheň, přesto je vhodné nevystupovat pokud je rameno stále v blízkosti, protože i kapacitní proud může být velký a vedení může již mít chybový stav v druhé fázi.
Při dotyku s drážním vedením 25kV to bude rachot dost velký, protože pojistky jen tak nevypadnou:-)druhý pól je uzemněn a pneumatiky jsou pro toto napětí vodivé dost. Pokud by k tomu došlo, a nebylo možno výložník oddálit, v žádném případě neopouštět kabinu jeřábu. V kabině jeřábník bude na stejném potenciálu.
Krokové napětí bude velmi silné. Pokud někdo nezajistí vypnutí, hrozí vznícení pneumatik, požár vozidla, vznícení hydraulického oleje, výbuch naftové nádrže.
Asi bude lepší pomalu vystoupit z jeřábu a nechat se zabít proudem, než uhořet.
Ještě myslíš že je vhodné občas trochu riskovat???

Já myslel na náhrobek:
Zde leží "jeřábník" XY, který svou blbostí uhořel, když se prostřednictvím jeřábu šmajchloval s trolejí a přitom zabil x lidí okolo.

Připomenulo mi to to idiota, který zrovna když jeli lidé z práce, neměl nic jiného na práci než pochroumat bagrem trolejové vedení a trolebusák musel nastartovat motor a opatrně projet. Pochopitelně za časové ztráty...

nepracuji s el. proudem a vyhláška 50 mě nezajímá. Nepotřebuji žádné povolení k tomu, abych zvedl rameno jeřábu u elektrického vedení. A ani mě nikdo nebude vypínat a zkratovat vedení. Já mám povinnost podle výše napětí dodržovat určitou vzdálenost pd vodičů. Pro mě příkaz B je Blbost. Navíc ta otázka byla teoretická. Pro fyziky. Moc jich tu není, ale někteří přeci jen věděli. Těm děkuji.

""pro mě příkaz B je blbost""
No jak se to vezme. Život přináší různé situace. Například se může stát, že bude potřeba použít jeřáb tak že rameno bude muset být v těsné a nebezpečné vzdálenosti od vedení vysokého napětí. Například při řešení nějaké havárie, živelné události a podobně. Jiná možnost nebude.
V případě že jsi zaměstnancem a pracuješ na příkazy, nemusí Tě to zajímat, odpovědnost je na nadřízeném, aby zajistil bezpečnost.
Ale také můžeš být podnikatelem a s vlastním jeřábem pracovat soukromě.
Práce se udělat musí. Co teď? Musíš si zajistit vypnutí vedení na nezbytnou dobu.
Požádáš o vypnutí rozvodný závod. Vypíše se příkaz "B". Jsi povinen se jím řídit.

..."nepracuji s el. proudem a vyhláška 50 mě nezajímá. Nepotřebuji žádné povolení k tomu, abych zvedl rameno jeřábu u elektrického vedení." . Tak to není tak docela pravda. Jsi povinen řídit se obecně platnými předpisy jak při práci, tak v soukromém životě. Navíc jsi jako držitel oprávnění pro práci s jeřábem i osobou "prokazatelně poučenou", jak se máš chovat a tedy víš o ochranných pásmech a stanovených postupech při práci. Potom jistě víš, že "Příkaz B" se vystavuje pro práci na zařízení VN, v jehotěsné blízkosti, nebo na zařízení křižující VN, kde se může vyskytnout nebezpečí. Výjimkou jsou zařízení VN, která dosud nebyla uvedena do provozu. Z uvedeného vyplývá, že se při práci s "Příkazem B" můžeš setkat a ne, že Tě nemusí zajímat, protože nemáš Vyhl.50/78 Sb.
Nechme ale stranou předpisy a věnujme se znovu tomu, co se stane s blbem v jeřábu. Napětí a proudy jsou tam takové, že výboje a nebezpečí se jen těžko dají definovat univerzálně. Hraje tam podstatnou roli i vzdušná vlhkost a proměnlivá vodivost materiálů, které v mžiku zuhelnatí a stávají se ze zdánlivých izolantů velmi dobrými vodiči... To, jestli se jedná o DC, nebo AC napětí, není potom až tak podstatné.

Krom příkazu B,pokud jde o zařízení vysokého napětí, Energetický zákon 458/2000Sb v §46 definuje tzv ochranné pásmo a stanovuje podmínky činnost v tomto.
Takže §46 (8) V ochranném pásmu nadzemního a podzemního vedení, výrobny elektřiny a elektrické stanice je zakázáno:
......
c) provádět činnosti, které by mohly ohrozit spolehlivost a bezpečnost
provozu těchto zařízení nebo ohrozit život, zdraví či majetek osob.

Jako zaměstnance mě toto opravdu nepřísluší. Příkaz B, od toho je přeci zaměstnavatel, aby nastavil podmínky pro výkon práce, já jsem povinen dodržovat předpisy vyplývající z činnosti jeřábníka. Tak pro ty co tu melou, ale nic o tom nevědí, v každém jeřábu je identifikátor, který upozorňuje na přítomnost el. nebezpečí a dokonce identifikuje i jeho výši. A podle výše napětí se musí dodržovat vzdálenost. Vůbec si nedokáži představit, že po zadání pracovního příkazu od zaměstnavatele. že si půjdu vyřizovat Příkaz B. Kterého debila tohle napadlo, je krutě mimo realitu. Je našim sportem kecat a kecat o věcech, o kterých konkrétně Vy nevíte vůbec nic. Navíc jsem žádal o pomoc s fyzikálním příkladem, o kterém samozřejmě nevíte také nic. Jen kecat a kecat.

Na tvou ptázku - je jedno jestli jsi zapatkovaný nebo ne, doporučuji zapatkovat:). Pokud pracuješ třeba v elektrárně, tak ten tvůj identifikátor křičí už od vstupní brány, to bys neudělal nikdy nic. Ten příkaz B ti zajistí alespoň to, že tě nenechaj dělat samotného co tě napadne, ale pošlou ti tam dozor, který ti mj. řekne, jaké jsou doskokové vzdálenosti a co můžeš a co nemůžeš. Byl jsem svědkem, kdy se jeřábník přiblížil na doskokovou vzdálenost, nikdo neumřel, ale moc veselý taky nebyl, když jsme ho vytáhli. poznámka: ano, zaměstnavatel je povinen.... ale je to tvůj život nebo ne?:)

Potřebuji rozhřešení.

To dělají pověřené osoby!

Jako zaměstnance mě toto opravdu nepřísluší.

Ale ano!

já jsem povinen dodržovat předpisy vyplývající z činnosti jeřábníka

Právě že nechcete! Jsou i ty obecné!

Navíc jsem žádal o pomoc s fyzikálním příkladem, o kterém samozřejmě nevíte také nic. Jen kecat a kecat.

Jaký "fyzikální příklad"?! Buď začnete hořet více nebo méně a k tomu je riziko, že svou naprostou debilitou a hazardérstvím zabijete nevinné lidi okolo! Vás by škoda nebyla...