
Rozvod TV po domě
Zdravím, momentálně předělávám dům a potřeboval bych poradit jak udělat rozvod koaxiálu k tv. Momentálně je vše vedené po zdech a napojené obyč. rozdvojkama. Teď bych to chtěl dát pod omítku a do krabiček. Situace je taková, na střeše rd je anténa se zesilovačem (stará kolorka), od ní vede koax. a na konci je trafo k napájení zesilovače. A potřeboval bych poradit jaký rozbočovač min. pro 3 tv koupit a jak to zapojit. Nějaky rozbočovače jsem na netu našel, ale všechno se to připojuje přes ty šroubovací konektory, ale na tom koaxu od antény je ještě rovnej konektor s napájením bez závitu, tak nevim jak to spojit a nějaký redukce se mi tam moc nechce dávat. Díky za tipy
Jen nechápu, proč to chceš kupovat od Conrada. F-konektor tam stojí skoro stovku a v kdejaké prodejně elektroniky asi patnáct korun.
Osobně bych vyhodil starý zesilovač, použil některý s více výstupy a ke každému TV vedl samostatný kabel. Pak nebudeš potřebovat ani rozbočovač, ani účastnické zásuvky s útlumem. Zesilovač koupíš za cca 4 až 5 stovek F konektory max za dvacku, kabel za 10,- metr. antenni-zesilovace.heureka.cz
Zásuvky jsou v pohodě. Každýmu nevyhovuje, že mu kouká doma ze zdi kus drátu. Ale že je Conrad zbytečně drahej je fakt.
Ja nerikam ze to budu kupovat tam, jen jsem pouzil odkazy. Takže když koupim tento zesilovac tak muzu ten starej co je nahore na antene sundat a sundat to trafo dole a zapojit ten novej zesik koaxialem jen na anténu a mělo by to fungovat.
Jo, To jsem ti navrhoval hned na začátku. Ale každej zesik potřebuje napájení. Na to nezapomeň.
ok to jsem potřeboval vědět, takže nemusí být zesik přímo nahoře na anténě, ale stačí až v tom rozvaděči třeba tento http://www.safeguard-eshop.net/zbozi/4265/Antenni- zesilovac-TV-se-4-vystupy a budu moci zahodit jak to trafo tak puvodni zesik z anteny. Chapu to dobře.
V zásadě platí, že anténní zesilovač by měl být vždy co nejblíže antény. To proto že zesiluje kvalitní signál přímo z antény a vytvoří rezervu pro ztráty v kabelu. Pokud se umístí poblíž televizoru bude pracovat také, ale bude mít ke zpracování už horší signál zeslabený ztrátami v kabelu, navíc se projeví různá nepřízpůsobení, kterým nelze zcela zabránit. Tento zesilovač má síťový kabel, což znamená že má vestavěný zdroj. Nepotřebuje tedy napájecí výhybku a zdroj, což může být výhoda. Naopak proto, že potřebuje síťové napájení je těžké splnit zásadu umístění blízko antény. Tedy pokud by jsi ho chtěl použít, i tak je li to možné z hlediska přívodu proudu ho umístit co nejblíže antény třeba na půdu.
Jinak anténní zesilovače se zpravidla napájí po koaxiálu, což umožňuje zesilovač umístit třeba do anténní krabice, což je kvalitativně nejlepší. Je však nutná napájecí výhybka a zdroj. Některé přijímače mají vestavěné napájení zesilovače, takže by v tomto případě nebyla výhybka a zdroj potřeba. Ale pokud se jedná jako v tomto případě o rozvod k více televizorům, tak by zapojení mohlo být problematické.
Jinak pokud máš kvalitní a dost silný signál z antény a zesilovač potřebuješ jen z hlediska zesílení pro napájení více televizorů, může tento zesilovač fungovat dobře i při umístění na vhodném místě rozvodu.
Pokud je signál kvalitní tak nepotřebuje zesilovač vůbec. To chce ale vyzkoušet. Pasivní rozbočovače už maj celkem znatelnej útlum, ale při dostatečným signálu může i pasivní rozbočovač stačit. Tím odpadaj problémy s napájením.
Pokud je úroveň signálu z antény taková, že bez rozbočovače je signál dostatečně silný, ale po rozbočení už je jeho úroveň nízká (kostičkování, výpadky) stačí použití aktivního rozbočovače, který signál nejprve zesílí a pak teprve rozbočí.
To je pravda. Ale rozdíl mezi anténním zesilovačem s více výstupy a aktivním rozbočovačem je v podstatě jen v použité terminologii. Oba přístroje signál nejdříve zesílí a potom rozbočí. Z hlediska funkce se chovají stejně.
Rozdíl je snad jen v tom, že aktivní rozbočovač signál zesílí jen o tolik, kolik tvoří ztráty rozbočením, zesilovač s více výstupy můžeme volit i se zesílením větším, než jsou ztráty rozbočením a vytvořit další rezervu pro ztráty v kabelech.
Nicméně, nejlepší zesilovač je dobrá anténa, a pokud to síla signálu dovolí, tak pasívní rozbočovač. Platí to ještě více pro digitální signál, kde ne každý aktivní anténní prvek vyhoví z hlrdiska přenosovývćh vlastností.
Zesik bych dal na pudu a mam v planu dat zasuvku 230v primo k tomu zesiku protoze delam i rozvod el. Tento zesilovač by byl cca 3metry od anteny a od zesilovace uz by to bylo teda dál. Je pravda že tu mám slabší signál.
Jo asi to bude dobré. Anténu colorku, je li v pořádku nech, byly to dobré antény. Uvedený zesilovač má udaný zisk 20dB, to by mělo stačit. Jak jsem se díval, tak ten zesilovač má regulaci vstupního zesílení. Pokud bude signál dost silný nastav spíše menší zesílení, aby nedocházelo k přebuzení silnějším vysílačem. Až kdyby obraz kostičkoval, nebo se rozpadal, nastav zesílení větší. Kdyby se náhodou stalo, že by signál i přes nastavení na max. byl ještě slabý, byla by ještě možnost předřadit do anténní krabičky nízkošumový předzesilovač. Pro něj by však byla potřeba ještě na půdě napájecí výhybka a zdroj. Z popisu toho vícevýstupového zesilovače jsem to nezjistil, ale je docela možné, že výrobce s touto možností počítal a napájení předřazeného předzesilovače může přístroj obsahovat. Ale myslím, že ten předzesilovač nebude potřeba, to jen pro úplnost.
Pokial prerabas dom sprav hviezdicovite rozlozenie kabelaze, cize kazda zasuvka vlastny kabel. Dovod je viacero a mne sa nechce ich vymenovavat vsetky spomeniem napriklad len univerzalnost takto strukturovanej kabelaze (moznost zapojenia viacerych satelitov a pod).
F-ka nech ti problem nerobia, ich nahodenia a praca s nimi je velmi lahka a takto vytvoreny spoj netrpi neduhmi ako u inych konektorov. Aj preto sa pouziva v praxi prakticky uz len F-ko.
Hore na strechu, kde sa ti budu zbiehat vsetky kable mozes pouzit hocico od zlucovacov az po switche a opat vyuzijes to, ze takto spravenu kabelaz mozes pouzit aj na ine technlogie (napriklad spominany satelit).