Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Benzín nebo diesel?

Ahoj, měl bych spíš prosbu. Prosím někoho kdo se vyzná v autech, aby mi poradil. Chtěl bych časem Dustera koupit (tak do tří let -). Mám ale problém a rady jen od známejch. Poradil by mi někdo jestli benzín nebo naftu? Jezdím max5000- 8000km za rok, většinou město a na ryby. Nejdelší trasy asi do 150km v kuse a to jen tak pětkrát do roka. Prosím poraďte a kdyžtak i typ atd. Já osobně se nevyznám.

Každopádně Benzín s LPG. Kyž si to spočítáš tak tech 20 000 kč máš za 2 roky zpátky a pak už vyděláváš. Unás stojí plyn 14,4kč a benzín 36,5kč na benzím mi auto žere 7-7,5 l/100km to máš nejakých 2,62/km. na plynu mi žere 8-8,5l/100km to máš 1,18kč na km. takže na každém km ušetříš cca 1,5kč no a teď si to vynásob počtem km kolik najezdíš za rok (1,5*7000 = 10500) uspora ročně. s životností plynu a vozu cca 10 let ušetříš za tu dobu 105 000kč. a to se vyplatí

Nějak si zapomněl odečíst dražší STK, každoroční revizi, častější výměnu oleje... A těch 14,40 se mi taky nějak moc nepozdává, LPG neberu, ale na čerpačkách vídám ceny spíš kolem 17-18Kč. Celkovej rozdíl (při udanné spotřebě) nebude víc jak 1Kč/km. Návratnost je fakt kolem 20Mm.

To je ale prd - v STK je to cca 200Kc navic a novy auto na ni jde az po 4 letech, takze to uz bude zpatky, revize je 200-300Kc, podle toho jestli se meni fitr kapalny faze. Rekneme 300Kc/rok. Navratnost tipuju na tech 20Mm, pise najezd 5-8Mm/rok - jenze zname to, clovek ma auto, jede se sem, jede se tam a kdyz je to na plyn jezdi se vic, ekonomii neocuras. Takze tu desitku rocne vidim realnejc - ja jenom na dojizdeni do prace z jednoho konce Plzne na druhej natocim tech osum a dalsich osum na ceste sem nebo tam... Dva roky a ta investice je zpatky, nehlede na to ze auto s LPG se lip prodava.

Já chtěl jen upozornit, že jsou tam náklady navíc, ono je to i teoretické další kurvítko :-), revize jsem naposled někde četl 400-500Kč, ale tohle jde fakt mimo mne, nesleduju to. Já mam benzín a naftu. Upřímně už jsem o LPG uvažoval, ale to je tak vše, u mne by byla návratnost sotva rok, ale do 10let starýho benzínu to nemá smysl montovat, chtěl jsem spíš koupit malý vozítko se spotřebou pod 4-5l ben. a to předělat, neb pak je člověk, i v jednom, pod cenou autobusů :-).

Já to montoval do 11 let starý Oktávky, dnes už to mám 3 roky a najel jsem na tom nějakých 45 - 50 tisíc km. Záleží na stavu auta, jestli to ještě zvládne nějakých 50 tisíc km, tak se to rozhodně vyplatí. Při té ceně pak neřešíš, když tomu někdy "šlápneš za krk".
Ano, revize stojí okolo 500Kč. Asi to bude individuální, jestli to jen zkontrolují, nebo i něco preventivně vymění.

To je celkem dost velká cena samozdřejmě záleží odkud jsi. Já jsem z Bohumína a tyhle ceny tady prostě máme. a v Polsku kde jezdím stojí 2,15zl (cca 13kč), A revize ti stačí před technickou a stoji 200kč a emise 600kč Olej je čistčí než po benzínu. a jestli bude jezdit na servisní prohlídky tak mu olej vymění vždycky. protože olej by se měl měnit buď každoročne nebo po ujetí určitých km co nastane dřív.

PS: Když vezmeš 17-18kč za LPG tak ja zase shelku benzín za 41kč. to by bylo furt do kola prostě plyn máš furt o polovinu levnější než benzín

No, neřekl bych, že vyděláváš, ale spíš šetříš :-)
Vyděláváš leda tehdy, pokud vozíš s sebou do práce lidi a bereš od nich cestovný jako za benzín, to pak nějaký prachy zbydou. Ale při pravidelným cestování ten výdělek zase vrazíš zpět do auta. Ale to jsou výdaje, který jsou stejný jak na benzínu, tak na LPG - podvozek se kurví tak jako tak.

U nás (okolí Brna) plyn stojí 16,80 - 18,50Kč/l. Jak kde a jak kdy. Holt tady není konkurence z Polska.

Úsporu vůči benzínu mám spočítanou asi na 1Kč na kilometr.

viděl jsi, jakou spotřebu má >dvoutunové auto s benzínovým motorem a co do toho musíš vrazit za benzinový motor, aby to trochu jelo?

Tyhle povídačky o tom, že nafta je do traktoru šíří lidi, co nechápou rozdíly mezi vznětovým a zážehovým motorem a výhody jednotlivých řešení. Stejně jako je nesmysl strkat do nákupní tašky s nájezdem 10 tisíc ročně naftu, tak je stejný nesmysl strkat velkoobjemový benzín do těžkého MPV/SUV, protože finančně by to byla sebevražda s reálnou spotřebou někde kolem 10-12 litrů na sto (při běžné jízdě, "sportování" by přišlo na 15-20 litrů). S naftou se i při hodně svižné a dynamické jízdě bez problémů dostaneš na 7,5..

Navíc dnešní downsizing v podstatě smazal rozdíly mezi naftou a benzinem, i benzinový motor (pokud se nejedná o nějakou "atmoškovou klasiku" typu GDI od Kia/Hyundai nebo CVVT od Toyoty) je tak komplexní a náchylný k závadám (turbo, rozvody, kompresní poměry), že jakási "výhoda benzinu" se už pomalu ztrácí, zbývá jen jedna, a tou je lepší zvukový projev.

Tak. Uz aby to skoncilo a zacali sa robit raz konecne len nejake elektromotory s nejakym palivovym clankom (menic metyl->elektrika apod :). 90% suciastok motora zrazu prestane existovat a ostane tam jedna os a 2cievky a trochu elektroniky a hura motor :) A ne jak dnes kua ide clovek do servisu s motorom tak ti povedia ze to rovno mozes odniest do srotu lebo cena opravy > cena auta, im serem dam to opravit niekde v zapadakove za tretinovu cenu prace :) A ani nevedia co s tym je pochuja senzorov a mechanickych picovin, benzin stejne jak dizel. A turbokram uz je aj v benzinoch.