zasuvky zapojene na dva draty....
hoj panove,
po dlouhe dobe se vracim k tematu rekonstrukce. Konecne mam nakoupeny material a vysekane diry na zasuvky. Nicmene jsem zjistil, ze zasuvky jsou zapojene jen na dva draty, tedy nulak obtaci kolik a jde na pravo. Faze v levo. Doufam, ze jsem to ted nespletl:)
pokracuju tedy v tomto stylu zapojeni zasuvek, na kabelu budou ctyri, jde o loznici, takze tam nebude velky odber. Vim, ze se to tak drive zapojovalo, ted uz se to pry ale nesmi.
Je to velky problem a nebezpecne? Zapojil bych samozrejme i zem, ale bude hlucha, vzhledem k tomu, ze nebyla zapojena ani predtim.
Co chces slyset? Nove se to nesmi a bezpecnostne je to 100 let za opicema - v blbym miste uklepanej PEN ti privede fazi na kostru vsech spotrebicu. Jde o rozsah rekonstrukce - to popis. A taky popis, od kteryho bodu se napojujes - pokud by byla rozumna sance tam udelat bod rozdeleni, primlouval bych se za natazeni tridratove.
Je mi jasný, že to není optimální, ale fungujem na těch zásuvkách už xy let a pohoda. Chápu, že jednou se může stát průser. Rekonstrukce probíhá jen v rámci jednoho pokoje, takže přivést tam třižilák (resp. on tam přiveden je, problém je, že zem není zapojená) je nereálné.
Asi se na to ani nemám moc ptát, co...Ale fungovat by to mělo, ne?
EDIT: Připojil jsem to tak, že staré zásuvky jsem odpojil, svedl do krabice, kde jsem to pomocí věnečku rozvedl na dvě strany. Na jedné větvi je jedna zásuvka, na druhé tři...
ono to bude fungovat furt, jen to čas od času může někoho zabít.
Zapojení bez zemnícího vodiče (i když jsi jej tam našrouboval) je jednak nebezpečné, a potom proti předpisům. Opravdu nejde tu zem dotáhnout až k místu, kde už je (chápu správně, že se jedná o byt)?
edit: má tvá elektroinstalace proudový chránič?
Pokud se s tim nechceš vyloženě patlat stací TN-C tedy dvoužíla, ale !! pouze pokud se jedná o klasickou zásuvku bez chrániče!! v opačném případě kdyby se jednalo o zásuvku s chráničem třeba v koupelně musíš to vést třemi žilami.
Nerozumím Vašemu popisu. Body 1 a 2 si odporují:
1" zasuvky jsou zapojene jen na dva draty, tedy nulak obtaci kolik a jde na pravo. Faze v levo"
2" Zapojil bych samozrejme i zem, ale bude hlucha, vzhledem k tomu, ze nebyla zapojena ani predtim." TOTO je chybný a velmi nebezpečný způsob provedení
Správně je samozřejmě to, co sám píšete, tedy dál pokračovat od krabice 3mi vodiči, ale při malém rozsahu rekonstrukce lze akceptovat i pokračování ve stejném stylu, jako je stávající, tedy použít fázi, zelenožlutý vodič jako společný pro kostru a následně nulák (přesně, jak jste popsal stávající zapojení - tedy "obtočit" svorku kolíku bez přerušení vodiče a pokračovat na pravou svorku). Při správné délce vodiče a použití hluboké krabice, lze pokračovat bez přerušení kabelu i k další zásuvce. v tom případě odstraňte vrchní plášť kabelu v krabici ještě před jeho zasádrováním. (Nejdřív připravím v krabici díry, krabici pevně přisádruji ke zdi a ponechám volné průchody pro kabely. Po zatvrdnutí protáhnu kabel jedním otvorem, na kousku potřebném pro zapojení odstraním vrchní plášť, vodiče roztáhnu, protože jsou z výroby pod pláštěm zkrouceny, protáhnu ven z druhého otvoru a pokračuji k další krabici. Při kompletaci odstraním izolaci pro zapojení ve svorce, připojím svorky na přístroj, potom to celé vmačknu do krabice a přístroj připevním a zakrytuji.)
nechapu proc by si ty body odporovaly. faktem je, ze kabel tam je tri zilovy, tedy i kabel pro zem, ale vzhledem k tomu, ze nebyl zapojen ani do ted, tak se domnivam, ze je hluchy stejne jako nebyl zapojen v tech zasuvkach.
Pisete ze pri malem rozsahu rekonstrukce se to da tolerovat, v podstate pouze pridavam tri zasuvky.
Nejradsi bych to samozrejme udelal spravne jak se ma, ale kde nekoho schopneho sehnat narychlo...
Už to chápu. U tebe je to zapojené dvoužilově, ač ve zdi jdou tři dráty.
Takže pokud pojedu současným stylem, že propojím vždy kolík i levou dutinku nulákem, tak je to relativně ok?
Právě jsem mluvil s elektrikářem, kterého jsem k sobě chtěl nalákat, prý to takhle má doma pár desítek let a rozhodně to předělávat nemíní..
EDIT: jo, připojené na dva, ačkoliv ve zdi jsou tři..
Je to celkem standardní - ač je nestandardní tam kvůli tomu tahnou o drát víc. Běžné zapojení TN-C, které se už dnes nepoužívá. Dnes se tahne každej vodič zvlášť tedy F,P a NE, dřív F a PEN, který má sdruženou funkci - tvůj případ. Je to funkční systém, ač zastaralej.
Kolík a pravou dutinku nulákem.
jojo, tak to mam. V leve vzdy jen faze.
Kdyby se to nahodou nekde ulomilo a spojilo, co se stane? Zacne to probijet nebo to vyhodi jistice?
Chlapi ja fakt shanel elektrikare, ale nikdo nema na takove jebky cas...
Teoreticky se při nejhorší variantě dostane fáze na kostru všech spotřebičů v okruhu. Za celou dobu provozu TN-C soustav to nebyl bezpečnostní problém - standardní zapojení dle norem (starých). Otázkou je, co z dnešních spetřebičů má vůbec tříkolíkovou zástrčku - v obýváku nemám takového snad nic.
Mimochodem bezpečností bych se moc netrápil, když si vezmeš jak jsou běžně zapojená terárka a ještě se tam mlží vodou
tohle je dobra pripominka. Faktem je, ze na zasuvkach budou lampicky a max komp, coz je teda odber radny, ale ten by to prinejhorsim asi odesral a bylo by prusvih poznat. Puvodni zasuvky maji snad sto let, pod rukama se rozpadaji. Ja si ted davam zalezet na tom, aby kazdy drat byl pevne pod sroubem, takze verim tomu, ze to bude bezpecnejsi nez do ted.
Edit: vsude jsem nechal vyvedeny kabel pro zem, takze pri pripadne dalsi rekonstrukci ci dodelani by stacilo odsroubovat kryty zasuvek a prepojit.
Jak jsem psal - pro větší jistotu a trvanlivost nepřeštipuji v každé zásuvce vodič, ale dám jej pod hlavu šroubu z jedné strany a pokračuji dál, takže pokud se některá svorka uvolní, tak následující zásuvka funguje dál bez nebezpečí. Prostě smyčkuji ze svorky do svorky průběžným vodičem.
P.S.: Taky mne zarazilo že vlevo nulák, ale opravil jste se...
Nic není zcela bezpečné. Např. když máte rozvod TN-S a někde se přeruší PE vodič, tak se nic nepozná, spotřebič co tuhle ochranu používá funguje normálně, akorát pokud se na kostru dostane fáze, tak to není nijak ochráněno. Pokud se v rozvodu TN-C přeruší vodič PEN, tak spotřebič přestane fungovat a uživatel se začne zajímat, proč. A proudový chránič sám o sobě taky neochrání před dvoupólovým dotykem.
Nedělej si s tím těžkou hlavu, pokud je celý dům v instalaci dvěma vodiči, nemá smysl míchat jabka s hruškami a jednu místnost dělat třídrátově.
Takto udělanou instalaci má mimo novostaveb a rekonstrukcí stále ještě naprostá většina domů.
Jen nerozumím pojmu jako "zapojil bych zem ale bude hluchá" a podobně.
U třívodičové soustavy je fáze, PE (ochranný vodič) a N (pracovní nula).
U dvouvodičové je fáze a PEN (společný vodič pro ochrannou i pracovní funkci). To je Tvůj případ.
Tedy do zásuvky vede fáze na levý kolík a "nula" (PEN) na kolík a pravou zdířku.
Pokud tam je natažen třívodičový kabel, jako "nulák" musí být použitý žlutozelený vodič. Nezapojen tedy zůstane modrý.
U některých nových zásuvek je problém s propojením kolíku s pravou zdířkou, jsou uzpůsobeny na třívodič a mají málo svorek, navíc propojení "bez přerušení na pravou zdířku" není u těchto zásuvek realizovatelné.
Proto je dobré lze li to, sehnat "naše" zásuvky s porcelánovým spodkem, ty jsou na dvouvodič vhodnější.
Pro pokračování od jedné zásuvky k druhé u těchto zásuvek, je nejvhodnější toto provedení.
Přívod nuláku vedeme na kolík a bez přerušení na pravou zdířku. K další zásuvce vedeme vodič z druhého protilehlého šroubku kolíku, ne od pravé zdířky.
Pokud tahneme nový kabel, je ještě lepší nulový vodič v krabičce zásuvky nepřerušit a potom: Nejdříve kolík, bez přerušení pravá zdířka, bez přerušení druhá svorka kolíku a dál k další zásuvce. Propojení je tím zdvojeno. To proto, že zdířka se zasouváním vidlice vždy trochu hýbe a po čase může dojít k uvolnění vodiče. Takto je to pojištěno druhým spojením na kolíku, který se tolik nehýbe. Uff a to je asi všechno, co se k tomu dá nakecat.
Abych to vysvětlil, on je tam natažený CYKY 3x2,5 ale z něj jsou zapojeny jen dva dráty. Já v tom s CYKY 3x 2.5 pokračoval, ale zem není nikde zapojena, jen vždy do zásuvky vyvedená. Pokud by bylo potřeba, tak stačí zásuvky rozšroubouvat, a popřepojit.
EDIT: Jinak všechny zásuvky už mám, vše funguje, pojistky to nevyhazuje, zásuvky fungují, takže snad v pořádku.
Pokud by se dostal nulák na fázi třeba odlomením drátu a nějakým pnutím to hodilo kontakt, tak to musí vyhodit pojistky, ne?
Jde o to, čemu říkáš "zem". "Zem" tedy žlutozelený vodič, který je společný pro pracovní i ochrannou nulu, musí být zapojen ve všech případech!!
Proto nevím, co myslíš tím, že "zem" není nikde zapojená. To že to funguje, a nevyráží pojistky neznamená, že je to bezpečné.
Musí to být provedené jak jsem psal výše.
To že jsi pokračoval třížilovým vodičem, a využil jen dva, je v pořádku, máš to připravené, pro budoucí rekonstrukci. Ale stále platí, že z toho třížilového kabelu musíš použít černý (hnědý)na fázi a žlutozelený na nulák. Nezapojený zůstane modrý.
" Pokud by se dostal nulák na fázi třeba odlomením drátu a....." To se pravděpodobně nestane, ale co se stát může, je to, že se prorazí izolace spotřebiče. Proto musí být "zem" vždy připojená.
http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_documen t=24876