Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak dát zpět ostrost nožům

mám doma keramický nůž inter gastro www.nuz-keramicky.cz. Když jsem ho dostal říkali mi že není třeba brousit, nebo dokonce že se nebrousí? ale po měsící kraájení (pečivo, zelenina, salámy, sýr, maso...) ostrost tam není. Už ani rajčatko to nechce pěkně nakrájet.
pak mám nože značky zyliss www.rehak-online.cz a je to to samé. hned první krájení chleba nebo rajčete....no fakt sem žasl....ale po cca měsící používaní (pečivo, zelenina, salámy, sýr, maso...) se ostrost stratila a už to nekraje jak to krájelo na začatku.

nechci to brousit na kameni, brusce....jako staré klasické nože. Dokonce u toho keramickeho mi asi řikali že se nemusi brousit....ale je už fakt tupy. Otazka zni jak obnovit na takovýchto nožích ostrost? na čem to brousit? jak často? Asi nejlepší budou takove ty brusky co se brousí kosa (tento styl brusek). Ale ja to neumím, nemám grif a nechci ten nůž pak dodrbat. Proto asi bych hledal nějakou jinou brusku co je dobrá. Ale každopadně díky za každou radu

Obyčejnou ocílkou to nejde, ona je totiž měkčí než ker. nůž, ale diamantkou to jde, kolega má dokonce keramickou ocílku přímo na ker. nože. Udržuje tak nože už pár let a má je jak břitva.
Osobní zkušenost s ní nemám, já tomu nějak nepropadl. Nedám dopustit na kvalitní ocel, řezné vlastnosti jsou prakticky totožné. :-)

Na keramické nože jen diamantovým brouskem nebo diamantovou ocilkou. Pokud se ti zlomí špička nebo se ti udělají na noži zuby, doporučuji na to brousek, dá se to napravit. Ale je to dost odborná práce, raději si to vyzkoušej na nějakém vyřazeném keramickém noži nebo ti hrozí, že nůž úplně doděláš. Viděla jsem spoustu zničených keramických nožů neodbornou manipulací. Nože nedávej do myčky ani mezi ostatní nože a pořiď si krytku na čepel. Takto máš šanci uchovat nůž co nejdéle. Ještě připomínám - nožem nekrájej celozrnné pečivo, tvrdou zeleninu (např. celer) ani zmrazené potraviny, jinak si vylámeš na noži zuby.

Pak koupí další a nakonec je to bude stát víc, než pořádnej kvalitní nůž. Já si po diskuzi tady na poradně koupil nože od Poka a jsem z nich nadšen, za ty prachy jsou to výborný nože. Keramiku používám jen na podélný řezání baget, na to se mi osvědčila nejlíp.