Přidání plynu před vypnutím motoru
Dobrý den,
proč někdo přidává plyn těsně před vypnutím motoru? Je to jen reflex z nějakého dvoutaktu, kterým dotyčný někdy jezdil, kde se tímto trikem přechlastal motor, který pak šel lépe za několik hodin nastartovat, nebo to má ještě nějaký jiný efekt?
Díky
Na firmě jsme měli borce, co zaparkoval kamion do řady, protočil motor a chcípnul ho.A bylo po turbu, které se ještě dotáčelo, ale nebylo mazané.Nafackovat takovým idiotům
přesně tak.
Když jsem ještě lítal s Tatrou 148 tak jsem jí musel protůrovat abych jí vůbec chcípnul.
Když se decentně přidá plyn tak se motor tak nezatřepe když zdechá
Mám pocit, že se tím kdysi předcházelo samozápalům, které některé motory udržely v chodu ještě po vypnutí zapalování. Pamatuju si dědu, že to dělal na T57 vždycky, když zajel do garáže.
Praktický zvyk u dvoutaktních motorů, kde bylo palivo směs benzínu s olejem (olej se přidával do benzínu a mazal současně motor zevnitř). Při vypnutí motoru s přidáním plynu při "chcípnutí" zůstal více promazaný a pak při dalším startování lépe chytnul.
Ještě malé odbočení k motorům na benzín s olejem: u motocyklů Jawa se také těžší olej usazoval na dně nádrže a benzín nahoře a řidič před nastartováním motorkou zakýval ze strany na stranu, aby benzín s olejem v nádrži p¨romíchal. A z toho se těmto motocyklům prý říkalo "kývačka", Jawa kejvačka a pod.
Pokud dnes uvidíte někoho, kdo kývá motorkou, je to podobný zvyk jako chcípat motor s přidáním plynu.
Ale houby, nově řešené pérování kyvnou vidlicí, proto kejvačka. Předchůdce byl "pérák".
Jo, je to pravda, s tou kyvnou vidlicí. A Robot byl řízenej mikropočítačem, Tramvaj byla na elektriku, Kaktus měl masážní sedadlo pro fakíry a Bizon kůží potaženou nádrž . Myslel jsem, že pojem "kyvka" je všeobecně známej fakt
Tak mě bylo deset, takže spory jako kejvačka nebo pérák, Losna nebo Mažňák atp byly na pořadu dne
Taky jsem odchovanej ABC mladých techniků a přírodovědců a Tůmovy vystřihovánky jen málo co překoná i dneska. To už vůbec nemluvím o mikrorádiu "Diodalka" v dvojité krabičce od Algeny, TT vláčky a jejich "automatika na kolejišti", vyvolávání fotografií na chemicky upraveném bílém tryčku ... Darmo vzpomínat a darmo porovnávat úroveň s dnešními zábavnými formami všeobecného mimoškolního vzdělávání . Kam se ty peníze podějí, když dnes vyrábíme daleko efektivněji?!
Obnovím starý příspěvek, hodně vídám lidi, co zaparkují auto, prošlápnou plyn třeba na 2000-2500 otáček a potom ho nechají asi 30 vteřin na volnoběh a pak ho zdechnou. Zdůvodnili to tím, že před chcípnutím protáhnou zase a pak nechají půl minuty dochladit turbo, co si o tom myslíte ?
A co vám není jasné na odpovědích v tomto tématu?
Napsal jsi to fajne tu řečnickou
Jen dodám, ze takovýhle zdechani je nutný u wankelova motoru, asi jen u starych mazd. Pro moderní motory s turbem to chce pianko dojezd posledních par km, zastavit, nechat minutu na místě na neutrál dochladit turbo a pak chcipnout ...
a pak jsou normální auta které mají nezávislý okruh pro dochlazování turba který i po chcípnutí motoru turbo ještě chvíli dochlazuje.
Jen ze zvědavosti, který to dělají? Nijak jsem se o to nikdy nezajímal, tak třeba do budoucna to usnadní výběr, protože turbu se asi u dalšího auta nevyhnu.
Jo no, taky mám zatím atmosféru ale do budoucna to bude nějaký motor od sekačky s turbem...