Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přidání plynu před vypnutím motoru

Dobrý den,
proč někdo přidává plyn těsně před vypnutím motoru? Je to jen reflex z nějakého dvoutaktu, kterým dotyčný někdy jezdil, kde se tímto trikem přechlastal motor, který pak šel lépe za několik hodin nastartovat, nebo to má ještě nějaký jiný efekt?

Díky

Praktický zvyk u dvoutaktních motorů, kde bylo palivo směs benzínu s olejem (olej se přidával do benzínu a mazal současně motor zevnitř). Při vypnutí motoru s přidáním plynu při "chcípnutí" zůstal více promazaný a pak při dalším startování lépe chytnul.
Ještě malé odbočení k motorům na benzín s olejem: u motocyklů Jawa se také těžší olej usazoval na dně nádrže a benzín nahoře a řidič před nastartováním motorkou zakýval ze strany na stranu, aby benzín s olejem v nádrži p¨romíchal. A z toho se těmto motocyklům prý říkalo "kývačka", Jawa kejvačka a pod.
Pokud dnes uvidíte někoho, kdo kývá motorkou, je to podobný zvyk jako chcípat motor s přidáním plynu.

Taky jsem odchovanej ABC mladých techniků a přírodovědců a Tůmovy vystřihovánky jen málo co překoná i dneska. To už vůbec nemluvím o mikrorádiu "Diodalka" v dvojité krabičce od Algeny, TT vláčky a jejich "automatika na kolejišti", vyvolávání fotografií na chemicky upraveném bílém tryčku ... Darmo vzpomínat a darmo porovnávat úroveň s dnešními zábavnými formami všeobecného mimoškolního vzdělávání :-( . Kam se ty peníze podějí, když dnes vyrábíme daleko efektivněji?!

Obnovím starý příspěvek, hodně vídám lidi, co zaparkují auto, prošlápnou plyn třeba na 2000-2500 otáček a potom ho nechají asi 30 vteřin na volnoběh a pak ho zdechnou. Zdůvodnili to tím, že před chcípnutím protáhnou zase a pak nechají půl minuty dochladit turbo, co si o tom myslíte ?

Napsal jsi to fajne tu řečnickou ;-)

Jen dodám, ze takovýhle zdechani je nutný u wankelova motoru, asi jen u starych mazd. Pro moderní motory s turbem to chce pianko dojezd posledních par km, zastavit, nechat minutu na místě na neutrál dochladit turbo a pak chcipnout ...