Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pwm regulace- nechce běžet

Dobrý den.
Postavil jsem tenhle pwm regulátor, tranzistor BUZ11 jsem neměl, tak jsem tam dal mosfet IRFPS40N60K, regulace funguje až do doby, kdy otáčky snížím na minimum a potom když chci, už se motor znova neroztočí- jen vrní a mosfet se začne rychle zahřívat. Neví někdo, kde je problém? Díky
http://www.djpeak.cz/elektrotechnika/pwm_regulator /pwm_regulator.htm

aha, každej mluvíme o jinym schématu- je to uplně to první v odkazu s 556kou a mosfetem (kterej jsem neměl stejnej, tak jsem dal jinej- přesnej typ popisuju nazačátku) stavil jsem i to schéma s 555kou a místo tranz. jsem tam dal ten mosfet a dělalo to uplně to samý- z minima se to už nerozběhlo jen vrnělo

zkus to zapojit takhle
[schema-3.png]
mezi kolektor a zem(emitor) bych dal ještě jeden odpor, takže klidně tam narvi 3x 10K, nebo něco co máš po ruce, pod 1K bych moc nelaboroval, ty R u NPN Tran. bychdal v poměr cca 1:1 až 1:2 pro ten mezi bází a kolektorem, na tom NPN tranzistoru nezáleží, může to být prakticky cokoli

Řekl bych totiž, že se ti prostě neotvírá ten mosfet naplno, pro to malá zátěž funguje, ale velká ne.

tak jsem to zkusil a nic- nerozjede se.. ještě mi maj přijít tranz. BUZ11, tak pak to bude přesně jak ve schématu a když to nepujde, tak už na to prdim, zprovoznim to, až budu mít větší znalosti z elektra :-) tak zatim to bude bez regulace- chci na ten velkej motor nasadit unašeč brusných výseků a udělat si brusku na takový drobotiny..tak jsem chtěl, aby to mělo pomalej rozjezd.. nešlo by to nějak s kondenzátorem udělat jednoduše?

Nemusí, grafitové uhlíky se davají do komutátorových motorů s nízkým odběrem proudu. Do motorů který vyžadujou vysokou zátěž, tam se davají grafitoměděné uhlíky - někdo si myslí, že to je měď, ale není to měď. Je to slitina uhlíku a mědi. pitval jsem spousty akuvrtček, ale žádný motor neměl grafitoměděné uhlíky.... Ale pamatuju si, že když jsem pitval motorek z autíčka na autodráhu, tak měl ty vysokozátěžové uhlíky...