Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem problem s domaci vodarnou

zdravím všechny.
prosím o radu.
Situace je následující. Čerpadlo po GO - Sigma SVA-32 2°
darling 100-proběhla výměna plovoucí zpětné klapky.
Při zalití čerpadla vodou čerpadlo není schopné nasát vodu ze studny -> výměna koše. následovalo další zalití čerpadla se stejným výsledkem.
Prosím o radu jak dále postupovat.

Někdy to trvá docela dlouho, obzvlášť, když je velká sací výška. Obecně víc jak 8 metrů hluboko to nejde vycucnout dle fyzikálních zákonů. Otevři kouhoutky, aby čerpadlo mělo nahoru co nejmenší odpor. Co chvíli zalej a čerpej. Mě to někdy trvá i hodinu, než se to chytne. Když je někde v zatáčce potrubí přerušen vodní sloupec vzduchem, bývá první nasátí docela svízelné. Bacha, aby čerpadlo nejelo na sucho nebo ho zadřeš.

Jestliže je všechno tak, jak to fungovalo před výměnou zpětné klapky a nic se nezměnilo, tak zřejmě nasávání asi nějak blokuje zpětná klapka. Zpětná klapka je mezi tlakovou nádobou a vyústěním čerpadla, neměla by bránit nasávání.
Čerapdlo je samonasávací, takže se nemusí zalévat celý sloupec vody od sacího koše přes sací potrubí až do čerpadlo. Když je zalité čerpadlo, tak si nasaje vodu ze studny samo, tak do pěti minut. Když se na něm drží ruka, nesmí začít hřát a jakmile začne proudit voda, ihned se ochladí.
Těsnicí provazec je asi těsný z původní montáže. A pokud voda příliš často neukapává, je těsnění dobré.

Taky jsem to dělával tak, že jsem nechal odšroubovaný šroub kterým se vodou zalévá čerpadlo (nebo nácucní roury), zacpal prstem a zapnul stroj. Dle síly cucu jsem usuzoval, jestli čerpadlo dobře "táhne". Bacha, ať je někdo připraven vypnout čerpadlo, kdyby to mělo tendenci tě vcucnout dovnitř celého.

ok díky. zítra se ozvu jak práce probíhají. Sací výška 3-4 metry +12m délka. pokud se počítá ztráta 10m délkový na metr výšky. celková výška kolem 5m, takže by to mělo být v pohodě. Chodu čerpadla na sucho jsem si vědom, ale děkuji za připomenutí. Budu na to pamatovat. Popravdě otevřené kohouty mě nenapadly. Vyzkoušíme :) ještě jednou děkuji...nejhorší případ, který doufám nenastane je prasklá-prohnilá trubka v zemi a to by byla velká sranda

potom to saje niekde vzduch....este trosku by som dotiahol lojovu snuru....ked to bolo repasovane tak urcite tam bude netesnost...zaliat- skusit,zaliat-skusit ja ked doma opravujem tak tych 4-5minut necham bezat az potom dolejem zase,na prvy krat sa to tazko vytiahne....kebyze uz chytalo vodu to sa zmeni zvuk cerpadla a uz nevypinat.

Měl jsem s vodárnou úplně stejný problém.Nejdříve napoj na sací potrubí u čerpadla hadici se sacím košem a z věší nádoby po zalití sacího potrubí zkus , zda čerpadlo funguje.Pokud ano, je problém v potrubí, kde se přisává vzduch (stačí nepatrné proreznutí v zemi).Potom hledat příčinu zde.Pokud nefunguje čerpadlo,tak bývá i problém v difuzoru i když si myslím, že pokud dělali GO, tak ho snad vyzkoušeli...Aby se tedy vyloučilo , že se v potrubí přisává vzduch, volí se nejdříve tato zkouška.Vyzkoušej, jak jsem popsal a dej vědět.

já to řeším tak, že odšroubuji na sání matkum pro zalití, nasadím nálevku a naleji tam za chodu 3-5l vody. Stopnu, zašroubuji, otevřu výtoky, nebo odšroubuj šroub na výstupu čerpadla /odvzdušněníú/ a čerpěej. až to bude cákat. Za zkoušku nic nedáš...nebo povol přírubu na výtlaku jestli poteče voda....aby jsi vyloučil zpětnou klapku...

Jenom pro úplnost, i když je to hloupost, ale co kdyby náááhodou: nové čerpadlo, nebo po GO mívá zaslepený vtokový otvor na nasávací straně kulatým plechem mezi přírubami na čerpadle a přírubou pro našroubování na trubku aby při lakování stříkací pistolí barva nevnikla do čerpadla. Je to nenápadné, má to tu samou barvu, jako čerpadlo, při montáži se samozřejmě příruby rozpojují a plechová záslepka vyndá. Je to jenom pro úplnost, co kdyby náhodou.

díky všem za postřehy s nastartování čerpadla. všechny rady a nápady mě mile potěšily. dneska udělám seznam s nápady a zítra se vydám do víru vody. Budu informovat jak to dopadlo. držte palce ať se dílo podaří a nemusím začít kopat těch 12m betonu pod kterým se ukrývá trubka (snad ne rezavá :) ).

Zkušený vodák dává někdy při montáži čerpadla mezi přívod od studny a přírubu hned u čerpadla T-kus zátkou nahoru (podle průměru sacího potrubí, například 6/4"). Zátka se vyšroubuje a přístupem do T-kusu zalije čerpadlo a samozřejmě s tím i celé sací potrubí pohodlně, velkým průměrem, třeba i konví, nebo se dá udělat nálevka z ustřižené plastové láhve od minerálky. Zátka se pak samozřejmě před spuštěním čerpadla nasadí a dotáhne natěsno.

čerpadlo po zalití má tendenci nasát. nasaje vodu z čerpadla a část z trubky, potom na manometru spadne tlak na 0

Moje čerpadlo se chovalo stejně. Prošel stejné pokusy jako ty.
A nakonec to bylo plastovou rohovou spojkou mezi potrubím v zemi a rourou do studny.
Jeden tip: petka s vodou, zátkou a malou dírkou na chlazení ucpávky na hřídeli při pokusu nasát vodu.
Stříkáním na ucpávku chladíš a zároveň tesníš :)

Tipuju, že je malý otvůrek v trubce. Držím palce aby byl v té svislé do studny.

este ma napadla jedna vec....na cerpadla davaju taku malu skrutku s otvorom aby mohlo dosat nejake mnozstvo vzduchu do systemu(neviem ako sa to odborne vola),vacsinou to je pred cerpadlom a ked sa dobre pametam tak je to cca 6-ka aj s pruzinkou...ja to mam zablendovane -odstavene preto ma to nenapadlo ale podla mna aj tam moze byt pes zakopany...:-)ze tou dierkou nasava vzduch

vividoff: Přisávací ventilek, kterým se do tlakové nádoby přisával vzduch tak zvaným retním ventilkem, což byl do nahoře na ssacím přívodu čerpadla zasunutý gumový špalíček s plochou štěrbinovou dírkou, ucpávanou nahoře hrotem šroubku s kolečkem na hlavě a tím se nastavovalo množství přisávaného vzduchu do tlakové nádoby, kterým se pak voda vytlačovala do vodovodu. Aby se šroubek vibracemi čerpadla nepovoloval, je pod ním pružinka, která ho drží.

Nová čerpadla s tlakovou nádobou s gumovým vakem, ve které je již natlakovaný vzduch ventilkem nahoře na tlakové nádobě už přisávací ventilek nemají, je zbytečný, vzduch by jenom prskal při výtoku z kohoutku.

I samonasávací čerpadlo má problém natáhnout vodu z pětimetrové výšky. I po zalití vycucne množství nalité vody, ale pak si lokne vzduchu, protože se nepodaří zalít celé sací potrubí a přestane táhnout.
Zkus tohle, mě se to v podobném případě osvědčilo. Zavři všechny kohoutky, nech naplno otevřený jeden a na ten provizorně, ale těsně napoj vysavač. Zapni vysavač a čerpadlo. Pokud se nasátí zdaří, čerpadlo změní zvuk. Čerpadlo nech běžet a včas odpoj vysavač, aby do něj nevnikla voda. Chvíli to trvá tak se to stihne. Pro větší jistotu že voda nenateče do vysavače je dobré ho připojit dlouhou hadicí, je větší rezerva. Podtlak vysavače sníží o něco nasávací výšku.
Další možností je, máme li k dispozici co nejdelší hadici, naplnit ji zcela vodou, připojit těsně na kohoutek a konec umístit co nejníže. Případně těsně nad hladinou studně. Zapnout čerpadlo a vodu natáhne gravitace.

zdravím všechny čerpadláře.
Omlouvám se za tak pozdní odpověď.
Vyzkoušel jsem spousty rad...snad všechny, bezúspěšně.
kromě kýblování vody do studny a topení se v ní :D

po znovu odmontování trubky ve studni a znovu napakování sacího koše, našroubování zpět (už sem neěděl jak dál tak jsem se rozhodl že půjdu od sacího koše směrem k čerpadlu), na konci trubky je plastová spojka do kolene. opět jsem provedl rozborku zborku...zjištěna závada-prasklé těsnění-provedena výměna za novou plastovou spojku(náhodou objevena mezi tunou bordelu). Poté proběhla demontáž čerpadla u sacího a výtlačného tělesa. provedena výměna těsnění a zpětné klapky, sešroubování nazpět, samozřejmě jsem zkontroloval těsnost ucpávkové šňůry. Potom došlo k zalití soustavy. první start čerpadla s výsledkem jako předchozích X. S otevřenými kohouty, se zavřenými kohouty, s demontovanou výtlačnou přírubou....
bez úspěchu. naposled jsem provedl zalití soustavy. Soustavu jsem nechal vklidu po dobu 5min.
následovala kontrola zalití čerpadla->zjištění že se nám někde ztratilo cca 1L vody a z toho důvodu jsem usoudil, že problém nebude zřejmě v mých levých rukou nýbrž někde po cestě v zemi...
pokud by někoho napadla nějaká alternativa než se vydávat po stopách trubky v zemi cca 130 cm pod povrchem zemským v délce cca 12m samozřejmostí je, že trubka se ukrývá pod betonovou cestičkou...
Každoádně, jakmile se podaří zdolat všechny nástrahy (hloubka, délka, beton, 3 stromy milion let starý-snad jejich kořeny budou vypadat stejně jako ta trubka :D) budu Vás informovat. Pokud se nezblázním.
Pro vás kteří se podílí na této diskusi...Nazdar, ať to teče dovnitř a ne ven :D

A to co jsem psal jsi zkoušel? Zdánlivě pracné, ale lepší než kopat beton, stromy... :-) Pokud tam ta sací roura není sto let, tak snad shnilá nebude. Jinak ucpat trubku u sacího koše, naplnit vodou, kontrolovat úbytek. Ale může to klamat, pokud není trubka vyspádovaná ke studni, může zůstat vzduchová bublina, která se bude jen pomalu vybublávat a tím simulovat zdánlivým úbytkem vody netěsnost. Samotný fakt, že je trubka přes metr v zemi, zakrytá asi slehlou zeminou, tak se mi nezdá, že by tam bylo tolik vzduchu, aby se to tak zavzdušňovalo.

na konci trubky je plastová spojka do kolene. opět jsem provedl rozborku zborku...zjištěna závada-prasklé těsnění-provedena výměna za novou plastovou spojku(náhodou objevena mezi tunou bordelu)

Přesně v tomto místě jsem měl taky problém. Nebylo to hned, ale tak půl roku po montáži.
Utáhnout s citem hasákem. Rukama nestačí, i když to tak vypadá.

Pokud by utíkala voda ze sacího potrubí zpátky do studny, bylo by to v tichu u čerpadla slyšet jako tiché syčení nasávaného vzduchu a občasné žbluňkání bublin.

Pokud by utekla všechna voda a sací koš nedržel vodu (u některých litinových sacích košů, co vypadají jako hruška šťopkou dolu, se někdy zadrhne některá ze tří nožiček záklopky o nasávací škvíry a nesedne dolů a voda steče zpět ze sacího potrubí do studny), se zase nic neděje, protože čerpadlo je samonasávací a pokud je zalité čerpadlo, vodu si obvykle nasaje. Chce to přečíst si katalovový list výrobce. Čerpadlo nesmí jít nasucho!!! Zadřelo by se.

Zrada bývá i v některých plastových sacích koších, které mají na konci záklopky tyčku s dírkou skrz kterou je provlečený pojistný drátek, aby se záklopka nenasála až nahoru do sacího koše, protože když se ta nožička opotřebuje a ulomí, při sání vody se záklopka nasaje s vodou nahoru a brání nasávání vody do potrubí. Čerpadlo řve, točí a točí a voda stále nic, nebo velmi málo a neochotně. Plastový sací koš se dá snadno rozšroubovat a zkontrolovat.

Jak tu už radili, funkce čerpadla se dá vyzkoušet i při otáčení hřídele rukou, (při sundaném přívodu od tlakové nádoby, aby bylo vidět, že to vytlačuje vodu ven).
Držím palce a přeju hodně další trpělivosti.

Dobrý den,píšete,že jste měnil koš,mám s koši neblahé zkušenosti,klidně dva ze tří propouštěly a to nové.Z tohoto důvodu používám již dobrých pětadvacet let kombinaci se zpětnou klapkou,ještě nad koš na sání,je to jistota,že voda neuteče.On někdy koš prosakuje málo a kde je provoz,tak voda nestačí zmizet na základě častého čerpání.Podle vás -chalupa,malá spotřeba,velká naděje na tento problém.Nevím,jaký jste použil koš,ale do typu pirát dávám na dorazovou tyčku uzavírací kuželky kousek hadice od autogenu,zkrátí se cice chod,ale není tendence nedosednutí do sedla.Na čerpání to vliv nemá.Ony totiž tyto opravy mají neblahý následek na vnik vzduchu do potrubí,odprejsknutí nánosu vlivem odeschnutí a znemožnění funkčnosti koše,prostě se něco uvnitř trubky odloupne ,dostane do sedla a je problém.Soused po generálce čerpadla na chalupě řeší podobný problém již rok,jak bylo čerpadlo vyndané,usazeniny odeschly a zlobí to jak v koši,tak injektoru,čerpá totiž z více než osmi metrů.Takže prověřit těsnost koše,musí v něm stát voda i bez sloupce,pouze v ruce,pak doporučuji zmiňovanou zpětnou klapku nad koš.Čerpadlo při zalévání pozvolna otáčejte rukou hřídelí ve směru otáček při sání a zalívejte a nechte vybublat vzduch.
Máte tu novou klapku správně po směru,ono se to stane i zkušeným ve zmatku,že jí dají obráceně,znám to sám se sebou.Jinak vše dobře utěsnit a hledat problém.Někdy to trvá delší dobu,pokud je někde na sání vzduchový pytel,ale vždy se mě to podařilo rozchodit ve více případech.
Písněte jak se situace vyvíjí dále.:-)

aby bylo jasné jestli to saje vůbec, šlo by udělat následující: Místo nalévacího šroubu na sání tam našroubovat odzvdušňovací venttil na topení, ale takový ten co má výstup na hadičku. Na to nasadit hadičku a strčit do kábke s vodou a pustit. Uvidí se jestli saje hned....a bude rovnou čerpadlo zalito...

Co jsem tak pročítal, tak jsi nevyzkoušel to základní, co jsem radil ve svém předchozím příspěvku...Kup nebo půjči si umělohmotnou sací hadici s košem,dej do větší nádoby a zalej čerpadlo.Pokud nasaje, je chyba v sacím potrubí ze studně(přisávání vzduchu) ,pokud ne,je chyba v čerpadle, jak jsem psal, dost často prasklý difuzor...Začínáš hledat chybu od konce nebo způsobem pokus-omyl!

zdravím všechny čerpadláře. problém byl vyřešen.
Nakonec to byal přeci jen prasklá trubka v zemi. nyní vše v plastu. chyba byla u prosakujícího potrubí do kanálu, kde toto kovové zařízení dostávalo pěkně na prdel a nevydrželo. kanál byl též opraven. tak snad mě to už i přežije :)
všem přispívajícím děkuji za rady a tipy. pokud bych vám byl schopen s něčím pomoci, těším se na klávesnicovou spolupráci.

ještě jednou děkuji a ať to teče dovnitř a ne ven.