Výkvět na stropě
Barák je starý cca 20 let a malba na stropě asi 8 roků. V rohu obýváku mám velikou skříň, která je pod stropem jen cca 40cm. V blízkosti toho tohu na stropě (ale nikoliv přímo v rohu) se tvoří právě dva fleky asi 10x10cm kde se nafukuje a potom odpadne barva . Mám dojem že je to právě srážením vlhkosti v tom malém prostoru ale je zajímavé jak jsem uvedl, je to není přímo v rohu. Nad tím je další podkrovní místnost , tak prosakování vody zvenčí vylučuji. Chci malovat tak řeším, jak to vyřešit, ale skříň tam musí zůstat. Prosím jen o fundovanou odpověď toho, kdo má zkušenost. dík
A v té podkrovní místntnosti nad tím konkrétním místem je co?
Květináč s kytkama? Sprchový kout? Radiátor, kterému prosakuje šroubení?
Protože část je i na zdi a dokonce už je tam plíseň, tak za tou zdí je co? Venkovní prostor? Nad kterým je děravý okap? Nebo okno s parapetem, ze kterého odkapává dešťová voda?
Nezdá se mi, že by to vlhko bylo zevnitř...
Nezlob se, ale zas takový amatér nejsem. Je tam prostě hostovský pokoj s přímotopem. No ono v rozích v té místnosti už hned v novém domě to malinko vlhlo- prostě nový barák.
Barák je starý cca 20 let = prostě nový barák
Prosakování z venku nevylučuj, voda tam klidně může zatékat uvnitř. Vůbec jsi nenapsal, jestli je dům zateplený, z čeho je zeď, z čeho je strop...
A vůbec, proč to řešíš, když ti tam ten strop vlhne už 20 let a do teď ti to nevadilo?
Nezlobím se, ale ono často je to tak zapeklité, že hledat příčinu je fuška.
Třeba u mně v kanclu vlhla zeď - za ní je plechová střecha přístavby. Jeden plech na té střeše byl dodatečně přibit hřebíkem, který zrezivěl a dírkou pod jeho hlavičkou mi sem zatékalo.
Zdravím.
Nejsem odborník, ale podle puchýřů na malbě a výskytu fleků při vyloučení zatečení apod. dle svých zkušeností usuzuji, že v dotyčných místech jsou lokální ložiska omítky s podstatně větším obsahem cementu než obsahuje omítka jinde na stropě a na zdi. Na cementových omítkách se podstatně více sráží vlhkost než na vápenné omítce. V místech s dobrou cirkulací vzduchu by se to pravděpodobně neprojevilo buď vůbec, nebo podstatně méně.
Můžete provést jednoduchou zkoušku k potvrzení nebo vyvrácení mé teorie - zkuste zatlouct malý hřebíček v místech fleků a někde kousek dál, kde fleky nejsou. Rozdíl v odporu omítky při zatloukání poznáte sám. Pokud v místě fleků bude omítka klást větší odpor, je moje teorie pravdivá.
Oprava by spočívala pouze v otlučení omítky v daných místech a nové nahození omítkou s menším množstvím cementu.
Docela by mne zajímal výsledek zkoušky a pokud se vám problém podařilo vyřešit, tak jakým způsobem.
ronyx dík. Odzkoušel jsem zatlačovat rýsováček rukou v několika místech a rozdíl jsem nezaznamenal.Vzal jsem rejžák a ty nafoukliny krásně odstranil. Mohu říci že odfouklá byla pouze a pouze barva a omítka absolutně neporušena. Jsem rád že nebyla odprýsknutá omítka,ale chytřejší z toho nejsem.
Zdravím.
Díky za zprávu. Setkal jsem se s podobnými vadami, ale vždy to bylo v místech, kde se později ukázalo, že tam nějaká příčina byla (cementová omítka na zdi u podlahy, kde zdí vzlínala vlhkost nebo třeba ten kolegou zmiňovaný tepelný most). Tepelnému mostu bych si dovolil přisoudit třeba i ty fleky na zdi, ale nejsou mi jasné ty fleky na stropě. Hlavně proto, že jsou to ostrovy. Neumím si nějak představit, že by mohl být osamocený tepelný most na kousku stropu. Např. traverza by se projevila jinak (pruh).
Pokud jste si jistý, že do stropu nemohlo nijak zatéct, pak bych hledal příčinu opravdu jen v tom, že v těch místech je v omítce něco, co jinde není (něco, co "táhne" vodu a následně ji na sobě sráží - umí to i např sádra mimo již zmíněný cement). Ve zdi by to mohla být také např. cihla, která byla tzv. zasolená, ale co by mohlo být v tom stropě ... netuším.
Poslední možnost, která mne napadla, je barva použitá na malování. Na některých problematických místech se mi v minulosti ukázala být jako vhodnější barva na klasické hlinkové bázi (to jsou ty nejlevnější barvy), někde zas byla lepší barva na bázi latexu apod látek (moderní otěruvzdorné a omyvatelné barvy). Pokud bych věděl, jaká barva byla použita naposledy, zkusil bych ten druhý typ ) - třeba jen lokálně. Možná by mohlo pomoci i dnes poměrně rozšířené tzv. napenetrování omítky, ale s tím zkušenosti nemám (řešení se většinou snažím najít ve vyzkoušených postupech a materiálech používaných našimi předky).
Dobry den.Divam se i na ty ostatni flicky,podle meho je to zpusobeno tepelnym mostem. Barva vlhne a pomalu se odlupuje,je to i tim ze uz tam mate nekolik vrstev barvy. Zkusit thermobarvu. Je dum zatepleny,jaka je tloustka obvodoveho zdiva?
Tepelný most - prochladnutí - kondenzace - voda cestuje o kousek dál. Ještě bych se podíval za tu skříň. Topit na 18° není legrace.