
Zimní gumy jen 4 roky?
Na auto máme pořízené zimní gumy Michelin Alpine. Vzorek je ještě hodně vysoký, měli bychom je ale na autě pátou zimu. V ČR platí pravidlo 4x4x4, v Rakousku můžou být gumy na autě 5 zim. Riskujeme moc když na autě gumy pátou zimu nechám?
Já hlavně doporučuju neposlouchat ty keci prodejců pneumatik a jiných rádobyexpertů a poslouchat raději vlstní rozum.
1) Zimní gumy jsou dobré jen na sněhu, v břečce a na blátě, a to díky svému dezénu. Na ledu a na suché vozovce nejsou nijak výrazněji lepší než letní gumy, spíše jsou horší, protože díky těm reklamním kecům prodejců pneumatik má řidič falešný pocit bezpečí a jezdí pak zbytečně neopatrně.
2) V létě jsou zimní gumy naprosto nevhodné a za mokra a deště přímo nebezpečné, protože nedokáží díky svému dezénu správně odvádět vodu, na to ale žádný prodejce pneumatik neupozorní, protože jsou rádi, že řidiči jezdí v létě na měkkých zimních gumách, v zatáčkách drolí lamely a tak je rychleji sjíždí a budou muset dříve koupit nové gumy.
3) Důležitější než gumy je řidič a jeho schopnost předvídat.
Zimní gumy jsou hlavně dobré kdykoli, když teplota spadne pod 5°C - a to díky svému složení. Přilnavost letních směsí je za takových podmínek daleko horší. Od dob kdy jsem koncem září za jednoho sice slunného, ale celkem chladného rána na letních téměř nedobrzdil (protože se nějaký pitomeček kochal jinou havárkou a nevěnoval se řízení), tak zimní dávám okamžitě tehdy, jsou-li rána chladná. Ten rozdíl je poznat hodně. Aktuálně už týden jezdím na zimních.
A taky si dovolím nesouhlasit s názorem, že zimní gumy odvádějí špatně vodu. To taky není pravda, kvalitní zimní guma je označována jako mud&snow, tj. bláto a sníh, a vodu odvádí lépe než gumy letní (což je patrné už její konstrukce - hlubší zářezy, větší odstupy lamel)
Já gumy měním po 4 letech, experiment s 5 lety se mi potvrdil jako nevhodný. Cena za jednu sadu lepších zimních gum pro mé aktuální auto (což je nějakých cca 20-25 tisíc Kč), přepočteno na ty 4 roky je tak bezvýznamná částka, že o ní nemá smysl diskutovat. A pro menší auta jsou ceny okolo 4-5 tisíc za sadu. A stojím si za tím, že i levné Polarisy udělají lepší službu, než "zkušený řidič", který rozhodně nikdy nemůže mít vše pod kontrolou a vše předvídat (okolí, podmínky, stav vozovky). A než bych jezdil 5 let na ztvrdlých zimákách, tak to je raději ojezdím za 4 roky s trochu lepší šancí, že dobrzdím.
Zeptam se tedy, ja kupoval na zimu 2009 nove Good Year UG 7+, 195 / 65 R15, po 3 sezonach se sjeli o 1 mm. Pres zimu najezdim do 3 500 km.
Letos je to tedy 4 zima, ale ty pneu bydou mit po zime cca 6 - 6,5 mm. Gumy vzdy umyju a nastrikam regumem ( nevim presne jak se to ted jmenuje ) Jsou jako nové, opravdu si myslite, ze 5 sezonu uz proste nelze odjezdit bezpecne ?? Prijde mi barbarske dolitat je v lete, jen proto, ze uz jsou valstne " Stare ".
6mm je docela dost, jenže směs, ze které je ta guma vyrobená, už prostě nebude tak měkká, jako v roce 2009. Z mého pohledu, pokud to bude na ježdění v nížinách (kde je sněhu dobromady týden za celou sezonu), tak se měnit ještě nevyplatí. Nicméně je třeba si vždy při jízdě uvědomovat, že to už nejsou "pravé" zimáky a že je třeba řídit hodně defenzivně - přilnavost k povrchu už nebude moc dobrá a ani jízda na sněhu nebude ideální. Jediná výhoda zůstane neporušena, a to lepší odvod vody zpod běhounu.
Tyhle reklamní keci prodejců pneumatik o zimní směsi mě už lezou krkem, dnes už dělaj výrobci pneu bohužel i letní pneu z měkké směsi, ne že by to bylo bezpečnější, ale aby je řidiči dříve ojeli a byl větší prodej. Některým řidičům tím evidentně i vypláchli mozky, protože jim to věří. Nicméně dopravní předpisy žádnou měkkou nebo tvrdou směs, letní nebo zimní směs nerozlišují, rozlišují pouze letní a zimní dezén. Pneu se zimním dezénem bývají označeny písmeny MS.
kup si zimní a letní gumy. Počkej na mráz a suchou vozovku. Pak si zkus prudce zabrzdit se zimní a letní gumou. Uvidíš ten propastný rozdíl.
že předpisy říkají něco o dezénu je sice hezké, ale o realitě to nevypovídá nic (tedy za předpokladu, že se nejedná o nějakou čínskou gumu za 500Kč kus)
Přidám se k tématu. Můžou mi policajti něco, když v zimě budu jezdit škodovkou s originálníma zimníma gumama na škodovku, který jsou viditelně starší 20-ti let, protože je tam made in Czechoslovakia? A nějaký označení MS asi taky nemaj, ale zimní jsou. Vzorek maj jak novej, akorát už začínaj trochu puchřet
. O bezpečnost mi nejde, bydlím v nížinách a na vožení bordelu z města do vesnice to stačí
.
pokud na pneumatice není M+S, podle současné legislativy to není zimní!! (ale třeba terénní)
Jak víte, že to jsou zimní a ne terénní?
Jo tak to že by mohli bejt terénní to mě vůbec nenapadlo. Ten děda co mi tu škodovku dával řikal, že jsou zimní. Tak nevim no
Před 20 lety se žádné zimní gumy nevyráběly a také se jezdilo celoročně a s méně nehodama než dnes, gumy vydržely nájezd třeba 90 000 km, protože nebyly z tak měkké směsi, jako je účelově dělají teď.
Žádné terénní gumy dopravní přespisy v ČR už nějakou dobu neznají, za zimní gumu se považuje guma se zimním nebo speciálním dezénem.
Ano, mene se bouralo, ale bylo to i tim, jaky vozovy park zde jezdil a taky tim, ze provoz, hustota, pocet aut na silnici byl tak tretinovy oproti dnesku !
A gumy sice vydrzely 90 000, ale nedalo se na tom skoro jezdit ( v zime ), pamatuju si tatu, kterej na Ziguliku mel zadni DRAPAKY na zimu .
Kupoval je v roce 1985 a ty gumy se nesjely ani do roku 2004, kdy byl nucenej koupit normalni zimni.Vim, ze kupoval CEAT, ono totiz sehnat gumu v tom rozmeru bylo dost obtizny.
Vzorek byl takrka netknuty, ale ty gumy byly tvrdy jako prase, klouzaly snad vic nez letni
Ty gumy byly v testech nekde ve spodni polovine, ale proti tem šutrům to byla balada
Divný, když jsem prodával Sedana, tak měl po 8 letech originální letní gumy, které měly najeto skoro 100 tisíc (počítám půlku reálného nájezdu auta, jezdím stejně v zimě i létě). Se zimákama jsem najel více než 50 tisíc a vyměnil jsem je po 5. roku ne kvůli vzorku, ale kvůli tomu, že ztvrdly a začaly klouzat.
Před 20 lety se bouralo míň, ale taky bylo 3x méně aut. A co je paradoxní, obětí bylo stejně jako dnes (to o něčem vypovídá).
Nemluvě o tom, že absolutní počty obětí stoupají ruku v ruce s počtem odvysílaných dílů Večerníčku!