Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zimní gumy jen 4 roky?

Na auto máme pořízené zimní gumy Michelin Alpine. Vzorek je ještě hodně vysoký, měli bychom je ale na autě pátou zimu. V ČR platí pravidlo 4x4x4, v Rakousku můžou být gumy na autě 5 zim. Riskujeme moc když na autě gumy pátou zimu nechám?

Přidám se k tématu. Můžou mi policajti něco, když v zimě budu jezdit škodovkou s originálníma zimníma gumama na škodovku, který jsou viditelně starší 20-ti let, protože je tam made in Czechoslovakia? A nějaký označení MS asi taky nemaj, ale zimní jsou. Vzorek maj jak novej, akorát už začínaj trochu puchřet:-D. O bezpečnost mi nejde, bydlím v nížinách a na vožení bordelu z města do vesnice to stačí:-p.

Před 20 lety se žádné zimní gumy nevyráběly a také se jezdilo celoročně a s méně nehodama než dnes, gumy vydržely nájezd třeba 90 000 km, protože nebyly z tak měkké směsi, jako je účelově dělají teď.

Žádné terénní gumy dopravní přespisy v ČR už nějakou dobu neznají, za zimní gumu se považuje guma se zimním nebo speciálním dezénem.

§ 21/13 vMDS č. 341/2002 Sb.
Druhem dezénu pneumatiky se rozumí dezén letní a dezén zimní, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení M+S, M.S, M/S nebo MS; za zimní dezén se považuje též speciální dezén, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení ET, ML nebo MPT.

Divný, když jsem prodával Sedana, tak měl po 8 letech originální letní gumy, které měly najeto skoro 100 tisíc (počítám půlku reálného nájezdu auta, jezdím stejně v zimě i létě). Se zimákama jsem najel více než 50 tisíc a vyměnil jsem je po 5. roku ne kvůli vzorku, ale kvůli tomu, že ztvrdly a začaly klouzat.

Před 20 lety se bouralo míň, ale taky bylo 3x méně aut. A co je paradoxní, obětí bylo stejně jako dnes (to o něčem vypovídá).