Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zimní gumy jen 4 roky?

Na auto máme pořízené zimní gumy Michelin Alpine. Vzorek je ještě hodně vysoký, měli bychom je ale na autě pátou zimu. V ČR platí pravidlo 4x4x4, v Rakousku můžou být gumy na autě 5 zim. Riskujeme moc když na autě gumy pátou zimu nechám?

No jo, ale ono se píše že silice která zajišťuje měkkost gumy a tím pádem ty správné jízdní vlastnosti po čtyřech letech vyprchá - guma prý ztvrdne a přestane být i pří -teplotách přilnavá. Jinými slovy - nejde mi teď o policajty jako o bezpečnost jízdy našeho auta na ledě a sněhu. Rakousko zmiňuju proto že tam je prý lhůta 5 let a já předpokládám že se tam prodávají stejné pneu jako u nás = ty naše by měly fungovat taky 5 let. Prostě jestli to v ČR není jen strategie pořídit nové zimní pneu dříve než je to nutné...

4x4x4 se říká hlavně proto, aby se to dobře pamatovalo. Kdyby se říkalo 4x4x5, tak nikdo nebude vědět, čeho se ta pětka týká.
Osobně bych asi nové zimáky nekupoval, pokud by stále měly vzorek 4mm. Resp. tu čtvrtou zimu bych si protáhl až do jarních měsíců, dokud bych ze zimáků neojel vzorek.

bojiš sa na zimných z dobrým dezénom a 4x4 jazdiť v lete a nie v zime to je predsa dosť divné rada predsa znela dojazdiť v jarných mesiacoch

koľko je "Vzorek je ještě hodně vysoký" a čo na to servis prezuvaš alebo to máš na diskoch???
ak áno skoč do servisu a daj ich vyvážiť ak ich vyvážia tak kľudne jazdi

rátam že nežiješ v Krkonošiach alebo inde na horách

Za prvé v pohodě na nich jezdi, za druhé je spíš poslední (4.) rok dojezdi přes léto, nic nehrozí, prasknout nemůžou jsou to fámy, zimní v létě jsou v pohodě, jen se rychleji sjíždí, pokud máš ABS tak to nemá vliv ani na brzdnou dráhu. Průser jsou letní v zimě (ztvrdnou, hůř vedou vodu, vzorek se zahltí bordelem...) a sjeté letní v zimě jsou pro sebevrahy...

Minulý týden jsme měli školení řidičů referentů. O těch čtyřech letech nám to tam říkali taky. Prý cajti s tím nemusí dělat problémy, ale pojišťovnám se to může hodit jako záminka, aby se mohly vyvlíknout z úhrady případných škod.
Poptával jsem se, jestli se dají zimní pneumatiky protektorovat, ale nějak o tom v pneuservisech nevědí. Máte s protektorováním někdo zkušenosti - kde to dělají a za jaký peníz? Nové zimní pneumatiky co potřebuji já stojí kolem tisíce korun jedna - tak kolik by se ušetřilo, pokud by se zimní pneumatiky starší než čtyři roky daly protektorovat a tím se prodloužila jejich úřední životnost.

No, protektory. Nedávno jsem se na to díval a zhodnotil to tak, že se to nevyplatí. V mém rozměru vyjdou protektory na cca 1250kč: http://www.pneuvranik.cz/x2225-s__1/185/65-r-15-mi nerva-s110-88t a nové, slušné (dle testů, vč. ADAC) na cca 1450kč: http://www.nejvyhodnejsipneu.cz/detail.asp?kod=GYM 1856515TUG8 - ušetřit dvě stovky na gumě, abych neměl jistotu stoprocentního stavu, se podle mne opravdu nevyplatí.

Ano, ja se take na testy koukam a neubranim se dojmu, ze asi ne vse je v poradku, chapejte, je to nejake divne. Pamatuji si, ze pred 3 roky dopadla pneu SAVA Eskymo S3 na 3 miste, rikal jsem si parada, za tu cenu, ale rok na to byla predposledni ??

Byl to stejny rozmer a presto propastna dira v hodnoceni, z velmi dobre - na nedoporucujeme ???
Jak je to tedy mozne ? Asi nezaplatili jako rok pred tim.

To může mít překvapivě prosté vysvětlení - přesun výroby do nějaké exotické krajiny. Já mám například ty GY UG 8 z loňska a jsou "Made in Germany". Co jsem se dočetl, tak letošní už jsou z Polska. Otázkou je, jestli tím neutrpěla kvalita (u dobré značky by neměla, ale....)

BTW: Savy S3 jsem jezdil před 5+ lety a byly super.

viz Kurt, ale ono taky záleží na směsi, jak je namíchaná.

Právě proto bych Dtest jako celek nezatracoval, ale je třeba si z něj udělat závěr podle měřených veličin, nespoléhat se na celkové hodnocení (protože to vychází z nějakého určitého klíče, který se může, ale taky nemusí shodovat s mými preferencemi).

Už jsem zažil DT testy, s jejichž výsledky jsem se neztotožnil vůbec (typicky telefony, navigace, elektronika)

1. pokud je mi známo, žádný zákon ani vyhláška nenařizuje, že zimní gumy starší 4 let se nesmí používat, jedná se pouze o DOPORUČENÍ
2. nicméně je fakt, jak už zde zaznělo, že zimní guma starší 4 let již nemá požadované parametry, navzdory libovolné hloubce dezénu
3. opět nicméně je ale třeba říct, že i takto stará zimní guma je v zimě (mráz, sníh) lepší, než letní nebo univerzálka

Můj názor:

5. rokem (sezónu) používaná stará zimní guma je ok, za předpokladu, že se jedná o kvalitní značku a model a že není sjetá. Nicméně je potřeba při jízdě s takovým autem na to myslet a přizpůsobit tomu styl jízdy a stupeň ostražitosti. Z mé zkušenosti je 5. rok už opravdu docela "boj" a zimní guma pomalu ztrácí své zimní vlastnosti a záleží taky na tom, kde budeš jezdit - v nížinách je to OK, ale na Vysočině, v Krkonoších, Orličkách apod. už bych to určitě neriskoval.

P.S.: vždy je důležité sledovat DOT, protože ten reálně udává stáří gumy - počet odjetých sezón je irelevantní a doporučuju VŽDY kupovat gumy z aktuálního modelového roku, nikdy "skladovky" z minulé sezóny.

Já hlavně doporučuju neposlouchat ty keci prodejců pneumatik a jiných rádobyexpertů a poslouchat raději vlstní rozum.

1) Zimní gumy jsou dobré jen na sněhu, v břečce a na blátě, a to díky svému dezénu. Na ledu a na suché vozovce nejsou nijak výrazněji lepší než letní gumy, spíše jsou horší, protože díky těm reklamním kecům prodejců pneumatik má řidič falešný pocit bezpečí a jezdí pak zbytečně neopatrně.
2) V létě jsou zimní gumy naprosto nevhodné a za mokra a deště přímo nebezpečné, protože nedokáží díky svému dezénu správně odvádět vodu, na to ale žádný prodejce pneumatik neupozorní, protože jsou rádi, že řidiči jezdí v létě na měkkých zimních gumách, v zatáčkách drolí lamely a tak je rychleji sjíždí a budou muset dříve koupit nové gumy.
3) Důležitější než gumy je řidič a jeho schopnost předvídat.

Zimní pneu odvádí vodu naopak lépe, nežli letní a je lhostejno jaká je teplota. ;-) Spíš jde o rychlost, kdy ve vyšší rychlosti už pak lépe za deště fungují letní. Jenže pokud někdo lítá s autem 160km/h v dešti, kdy sotva stíhaj stěrače, platí tvůj bod tři a je lhostejno, jestli má letní/zimní pneu nebo třeba loukotový kola...

Zimní gumy jsou hlavně dobré kdykoli, když teplota spadne pod 5°C - a to díky svému složení. Přilnavost letních směsí je za takových podmínek daleko horší. Od dob kdy jsem koncem září za jednoho sice slunného, ale celkem chladného rána na letních téměř nedobrzdil (protože se nějaký pitomeček kochal jinou havárkou a nevěnoval se řízení), tak zimní dávám okamžitě tehdy, jsou-li rána chladná. Ten rozdíl je poznat hodně. Aktuálně už týden jezdím na zimních.

A taky si dovolím nesouhlasit s názorem, že zimní gumy odvádějí špatně vodu. To taky není pravda, kvalitní zimní guma je označována jako mud&snow, tj. bláto a sníh, a vodu odvádí lépe než gumy letní (což je patrné už její konstrukce - hlubší zářezy, větší odstupy lamel)

Já gumy měním po 4 letech, experiment s 5 lety se mi potvrdil jako nevhodný. Cena za jednu sadu lepších zimních gum pro mé aktuální auto (což je nějakých cca 20-25 tisíc Kč), přepočteno na ty 4 roky je tak bezvýznamná částka, že o ní nemá smysl diskutovat. A pro menší auta jsou ceny okolo 4-5 tisíc za sadu. A stojím si za tím, že i levné Polarisy udělají lepší službu, než "zkušený řidič", který rozhodně nikdy nemůže mít vše pod kontrolou a vše předvídat (okolí, podmínky, stav vozovky). A než bych jezdil 5 let na ztvrdlých zimákách, tak to je raději ojezdím za 4 roky s trochu lepší šancí, že dobrzdím.

Zeptam se tedy, ja kupoval na zimu 2009 nove Good Year UG 7+, 195 / 65 R15, po 3 sezonach se sjeli o 1 mm. Pres zimu najezdim do 3 500 km.

Letos je to tedy 4 zima, ale ty pneu bydou mit po zime cca 6 - 6,5 mm. Gumy vzdy umyju a nastrikam regumem ( nevim presne jak se to ted jmenuje ) Jsou jako nové, opravdu si myslite, ze 5 sezonu uz proste nelze odjezdit bezpecne ?? Prijde mi barbarske dolitat je v lete, jen proto, ze uz jsou valstne " Stare ".

6mm je docela dost, jenže směs, ze které je ta guma vyrobená, už prostě nebude tak měkká, jako v roce 2009. Z mého pohledu, pokud to bude na ježdění v nížinách (kde je sněhu dobromady týden za celou sezonu), tak se měnit ještě nevyplatí. Nicméně je třeba si vždy při jízdě uvědomovat, že to už nejsou "pravé" zimáky a že je třeba řídit hodně defenzivně - přilnavost k povrchu už nebude moc dobrá a ani jízda na sněhu nebude ideální. Jediná výhoda zůstane neporušena, a to lepší odvod vody zpod běhounu.

Tyhle reklamní keci prodejců pneumatik o zimní směsi mě už lezou krkem, dnes už dělaj výrobci pneu bohužel i letní pneu z měkké směsi, ne že by to bylo bezpečnější, ale aby je řidiči dříve ojeli a byl větší prodej. Některým řidičům tím evidentně i vypláchli mozky, protože jim to věří. Nicméně dopravní předpisy žádnou měkkou nebo tvrdou směs, letní nebo zimní směs nerozlišují, rozlišují pouze letní a zimní dezén. Pneu se zimním dezénem bývají označeny písmeny MS.

kup si zimní a letní gumy. Počkej na mráz a suchou vozovku. Pak si zkus prudce zabrzdit se zimní a letní gumou. Uvidíš ten propastný rozdíl.

že předpisy říkají něco o dezénu je sice hezké, ale o realitě to nevypovídá nic (tedy za předpokladu, že se nejedná o nějakou čínskou gumu za 500Kč kus)

Přidám se k tématu. Můžou mi policajti něco, když v zimě budu jezdit škodovkou s originálníma zimníma gumama na škodovku, který jsou viditelně starší 20-ti let, protože je tam made in Czechoslovakia? A nějaký označení MS asi taky nemaj, ale zimní jsou. Vzorek maj jak novej, akorát už začínaj trochu puchřet:-D. O bezpečnost mi nejde, bydlím v nížinách a na vožení bordelu z města do vesnice to stačí:-p.

Před 20 lety se žádné zimní gumy nevyráběly a také se jezdilo celoročně a s méně nehodama než dnes, gumy vydržely nájezd třeba 90 000 km, protože nebyly z tak měkké směsi, jako je účelově dělají teď.

Žádné terénní gumy dopravní přespisy v ČR už nějakou dobu neznají, za zimní gumu se považuje guma se zimním nebo speciálním dezénem.

§ 21/13 vMDS č. 341/2002 Sb.
Druhem dezénu pneumatiky se rozumí dezén letní a dezén zimní, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení M+S, M.S, M/S nebo MS; za zimní dezén se považuje též speciální dezén, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení ET, ML nebo MPT.

Ano, mene se bouralo, ale bylo to i tim, jaky vozovy park zde jezdil a taky tim, ze provoz, hustota, pocet aut na silnici byl tak tretinovy oproti dnesku !

A gumy sice vydrzely 90 000, ale nedalo se na tom skoro jezdit ( v zime ), pamatuju si tatu, kterej na Ziguliku mel zadni DRAPAKY na zimu .

Kupoval je v roce 1985 a ty gumy se nesjely ani do roku 2004, kdy byl nucenej koupit normalni zimni.Vim, ze kupoval CEAT, ono totiz sehnat gumu v tom rozmeru bylo dost obtizny.
Vzorek byl takrka netknuty, ale ty gumy byly tvrdy jako prase, klouzaly snad vic nez letni

Ty gumy byly v testech nekde ve spodni polovine, ale proti tem šutrům to byla balada:))

Divný, když jsem prodával Sedana, tak měl po 8 letech originální letní gumy, které měly najeto skoro 100 tisíc (počítám půlku reálného nájezdu auta, jezdím stejně v zimě i létě). Se zimákama jsem najel více než 50 tisíc a vyměnil jsem je po 5. roku ne kvůli vzorku, ale kvůli tomu, že ztvrdly a začaly klouzat.

Před 20 lety se bouralo míň, ale taky bylo 3x méně aut. A co je paradoxní, obětí bylo stejně jako dnes (to o něčem vypovídá).