Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem kotel Protherm KTZ24 - slabý výtok teplé vody

Ahoj,

je to kotel, co má vestavěný zásobník cca 40litrů na teplou vodu (cca 11 let funguje),
nenapadlo by vás někoho, co se kde asi ucpalo?

Stalo se to dle mého (pokud si vzpomínám) docela rychle, cca potom co nám měnili vodoměr - spousta rezavé vody tehdy.
Sítko před kotlem jsem vyčistil a nepomohlo.
Co ještě může být zaneseného?

Já bych nehádal ucpaný zásobník vodním kamenem, pokud to přestalo téci skokově. Ten kotel neznám, ale pokud je výměník trubkový, odpojí se vývody, udělá se okruh: konev s chemikálií, čerpadlo, výměník, konev a nechá se to cirkulovat asi 8hodin. Tak se čistí trubkové výměníky zanesené vodním kamenem. Čištění, které popisuje kolega u bojleru, je pouhé odkalení od volných nečistot /bláta/ z vody a tam bych i viděl příčinu problému.
Ve Vašem případě: pokud skutečně teče slabě pouze teplá voda a studená je O.K., je třeba rozebrat postupně od přívodu do výměníku, až po baterie, celé vedení teplé vody a vše vyčistit, dokud se "žába na prameni" nenajde. Nejdříve bych ještě zkusil odmontovat sítka z baterií a zkontrolovat rozdíl mezi teplou a studenou vodou...

Nebylo to snad úplně skokově, ale opravdu to začlo být velmi nápadné až po té výměně vodoměru, vzpomínám si, že jsem si pak pozdě vyčítal, že jsem měl nejdřív všechen ten rezavý binec odpustit studeným kohoutkem a neprohánět ho přes ohřívač.

Kouknu teda asi na to večer, chtěl jsem udělat takový teoretický "předprůzkum".

Myslím si, že to brzdí určitě kotel( tři kohoutky - kuchyň +2 koupelny se chovají totožně), i když mi právě není jasné, co v něm.

Podle mého je přece v zásobníku teplé vody:
1. spirála z trubky, kterou proudí horká topná voda a ohřívá tím vodu v zásobníku. Tahle horká spirála samozřejmě na sebe nabaluje za ty leta spousty vodního kamene, který se asi taky loupe a padá na dno zásobníku, navíc je na dně taky spousta černého "bahna".

2. vstup studené vody rovnou ve dně zásobníku - ten kdyby se náhodou přicpal tím bordelem, co leží na dně, tak by to přece ten tlak vody (5atmosfér?) snadno profoukl.

3. výstup teplé vody je sice naspodu zásobníku, ale představuju si (nebo jsem viděl někde namalované), že je tam trubka, která vede až skoro na vršek zásobníku, aby odtékala pořád jen teplá voda, i když do spodu zásobníku pořád proudí studená. Takže tahle výstupní trubka (má délku možná 50cm) by se snad mohla ucpat?

Nebo je tam nějaká komplikovaná soustava přepážek aby se nemohla mísit nově příchozí studená voda s už ohřátou - a tam by se něco přicpalo (jako ve výfuku auta?) ?

No, tak jsem včera konečně odpojil přívod studené vody do zásobníku a opravdu voda z něj tekla pomalu.
(přitom samozřejmě vytekl zásobník, neuvěřitelná spousta bílého drobivého bordelu s vodou)
Na tom přívodu je namontovaný (asi) zpětný ventil, který brání teplé mikrobiální vodě ze zásobníku, aby se dostala zpátky do rozvodu studené vody, trošku jsem v tom ventilu na výstupní straně šťoural šroubovákem, protáčel jakousi gumičku, přitom nechal protékat vodu, a proud se mi zdál lepší.
Taky jsem šroubovákem zašťoural do kotle do přívodu studené vody, taky tam byl nějaký vodní kámen.

No a když jsem to zase všechno našrouboval zpátky, tak sláva, teplá voda už teče pěkně.

Dík všem za pomoc a rady.