Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úspora benzínu?

Říkal mi známý, že v našich televizních zprávách viděl nějaké samodomo zařízení, co se přikutí k motoru do auta a snižuje to spotřebu benzínu. Ale prý u toho hrozí nebezpečí výbuchu, protože se přitom uvolňuje vodík. Já jsem o něčem takovém ještě neslyšel (mimo nějakou vymyšlenost, že se voda elektrolyticky rozloží, vodík se použije jako palivo a kyslík se pouští do ovzduší, čímž se čistí vzduch:-D
Nevíte někdo, wo co go?

loading...

Takový zázračný kraviny nefungují. Na výrobu vodíku musíš dát víc energie, než kolik získáš.
Kdyby to fungovalo, už by to dávno výrobci do aut dávali. Má to jedinej účel - najít naivní blbce, co to koupí.

Jestli chceš opravdu ušetřit na palivu, tak si nech předělat auto na LPG.

Je tu otázka účinnosti zařízení, zda dokáže vyvinout dostatek vodíku na to, aby to bylo při provozu opravdu poznat. Stačí srovnat, kolik probanbutanu je třeba na pohon auta - dokáže to vyvinou taky tolik vodíku? Aby to ušetřilo alespoň 20% nákladů na benzín?
Ale šikovnej člověk na tom semináři dokáže vypláchnout mozek i peněženky účastníků.

je empiricky i vědecky prokázáno, že účinnost benzinového motoru se zvyšuje, je-li palivová směs obohacena malým množstvím vodních par. BTW funguje to i běžně, možná jste si všimli, že vaše auta jezdí trochu lépe, prší-li (je vlhko) a je chladno, než pokud je sucho a teplo..

viz: http://www.techblog.cz/technologie/vstrikovani-vod y-do-motoru.html

auto/motor "na vodu" je samozřejmě nesmysl.

edit: dokud jsem měl 50kW benziňák, tak to bylo docela poznat, teď to se >100kW dieselem neřeším ;-)

jj, tak ono to je vše v podstatě poplatné Carnotovu cyklu, kdy výkon je plocha dějem opsaného čtverce, a tedy čím větší rozdíl teplot a objemů (což je ale u běžných spalovacích motorů předem dáno horním a dolním úvratím pístů), tím vyšší výkon. V praxi tedy lze ovlivnit jen ty rozdíly teplot, a k tomu pomáhá právě ta voda.

Vyvíječ vodíku v autě opravdu funguje, ale palivo nespoří. To že to bublá, spoustu řidičů utvrzuje v myšlence, že to palivo opravdu uspoří. Ale je to opravdu nesmysl. Jak už napsal Prasak, elektrolyzér spotřebuje na rozklad vody víc energie, než je energie skrytá v "uspořeném" palivu. Přisávaný vodík a kyslík ani nezlepšuje spalování konvenčního paliva, taky proto že se ho přisává strašně málo.
Zkrátka, toto zařízení má ZÁPORNOU energetickou bilanci, spotřebu paliva to ještě mírně zvyšuje.

Ještě se mi tam líbí toto:

Spotřeba vody je jen asi 0,5l na 1000km, tedy nejezdí se na vodu, jen se zlepšuje efektivita spalování.

Kolik toho vodíku v tom je? Když vezmu, že já na 100km spotřebuju asi 8,5l zkapalněnýho propanbutanu a oni tady chtějí šetřit až 50% paliva s půllitrem vody? Kolik toho vodíku v tom půllitru je?
A nikde jsem se tam nedočetl vcelku postatnou věc - jestli to má homologaci, tedy zda s tím projdu na STK. Tyto údaje by neměly chybět.

Kdepak, vodik neni efektivni reseni. Na jeho rafinaci je treba mnohem vic energie nez je z nej pak mozne dostat.

Dnes neni problem energii vyrobit, ale uskladnit a pouzivat bez pripojeni do site (auto).

Cekam jak na smilovani na li-air baterie. Prvni baterie, ktere mohou mit energetickou hustotu (kw/kg) stejnou jako fosilni paliva. Coz by uz bylo velice pouzitelne.
Samozrejme to skyta i otazky, ktere nejsou zanedbatelne.
Jaka bude cena? Tedy jestli to nebude jako u soucasnych "hybridnich" automobilu nebo automobilu s nekonvencnim druhem pohonu, tedy ze "uspora" je vykoupena takovou porizovaci cenou, ze za zivotnost toho auta se ti ten rozdil nevrati. Tedy jsou urcene jen pro bohate ekologicke nadsence.
Jak bude zivotnost? Stejna jako Li-pol, Li-ion? To si s prominutim strcte nekam.
A co Lithium? Myslim, ze jeho zasoby na zemi jsou pomerne dost tenke na globalni rozsireni takoveho rozsahu. Nehlede k tomu, ze by k bateriovym farmam (pri rozumne zivotnosti a hustote vykonu) take prikrocily bud primo velke energeticke giganty (vynikajici kryti spicek) nebo by byly prikazany zdrojum s velkymi spickami (slunecni/vetrne elektrarny), aby se stabilizovala sit a nemuseli se pro jeji stabilizaci vyuzivat drahe plynove/mazutove elektrarny (kvuli rychlemu nabehu)

Na řešení těchto a podobných problémů není nutno znalosti fyziky, chemie ani matematiky, ale pouze selský rozum.
V současné době, všichni výrobci bojují (když pro nic jiného než pro reklamu a s tím spojenou prodejnost) o snížení spotřeby a dávají nemalé peníze výzkumníkům, špičkám v oboru, aby něco vymysleli.
Zeptej se sám sebe, jestli jsou tak hloupí, že tyto převratné zlepšováky nepoužívají. Dej si pod karburátor vrtulku, která tlačí palivo do válců, na potrubí si přidělej magnety, namontuj si vyvíječ vodíku, Na kufr si přidělej spojler, na stěrače si dej přídavné přítlačné plošky a k benzínpumpě budeš jezdit jenom na obložené housky.
Pokud chcš obohacovat palivo vodíkem, netřeba elektřiny. Stačí kyselina sírová a zinek. Zn + H2SO4 ---> ZnSO4 + H2 :-D A máš výhodu, že když ti po cestě dojde kyselina, tak si ji vycucneš z baterie.:))
A nebo si natáhni šlaušek od odvětrávání baterie . Pb + H2SO4 → PbSO4 ↓ + H2↑

Taky furt tvrdím, že kdyby to fungovalo, tak by to dávno výrobci cpali do aut, když jsou unií a ekonomickou situací dělat úsporné motory s nízkými emisemi. Určitě nejdou na ruku naftovým šejkům, protože ta automobilka, která by měla poloviční spotřebu vůči ostatním, by měla obrovskou konkurenční výhodu.

Zákon zachování energie nic? Ono se to už na ZDŠ neučí?
Pak není divu, že zelená tupá paka protlačila biopaliva, která kvůli "úspoře" fosilních paliv naopak stála za zvýšenou spotřebou fosilních paliv!
A ty konspirační teorie jsou také "Bio"! Náhrady klasických paliv pro svá bojová letadla hledala a hledá americká armáda. Důvod je zcela jasný, včetně strategické výhody pro celé hospodářství.

Samodomo to určitě fungovat nebude. Voda se do paliva přidává u vysokovýkonných přeplňovaných motorů, kde je problém uchladit válce. Normálně to lze řešit velmi bohatou směsí, ale i ta má omezené možnosti a navíc se velmi zvyšuje spotřeba paliva. Navíc voda se neleje přímo do nádrže, ale míchá se před vstřikem, pouze v případě, že to je nutné. Voda logicky snižuje výkon motoru. Využití bych viděl u nějakých no-limit závodních speciálů. Vím, že s tímhle nedávno hodně špekuloval Mercedes u dieslových motorů s cílem snížit produkci NOx. Asi se na to vybodli, když naplno spustili systém AdBlue.