Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ohřev vody na chatě.

Dobrý den, začínám řešit jak ohřívat vodu na malé chatě používané do zámrzu.

Mám k dispozici jednofázové vedení,
chata při silných mrazech promrzá,
využití-jedno umyvadlo a příležitostná sprcha,
voda z vodovodního řadu.

Řešil jsem jestli průtokáč nebo boiler a vidím víc výhod na straně boileru. Budu muset v zimě vypouštět celé vedení a to u boileru bude asi lepší.

Jak to řešíte Vy a jaké máte dobré nebo špatné zkušenosti s ohřívači? Uvítám jakoukoliv připomínku.
Děkuji za inpiraci :-)

Z vlastní zkušenosti - na průtokáč do sprchy zapomeňte,nejste li otužilec. Max na umyvadlo a to byste musel vzít ten s největším výkonem, co vám jistič utáhne. Nedávno jsem řešil ohřev k dřezu a mám 6,5 kw průtokáč, vodu jsem musel znatelně přiškrtit, aby to stačil ohřát.

Řešila jsem podobnou otázku před třemi lety.
Na konec zvítězil elektrický průtokáč. Nejsem zastáncem ohřívat nělolik desítek litrů vodu v bojleru, kterou hned nevyužiju.
V kuchyni mám 6kW a v koupelně 11kW. V létě to bylo tak akorát. Ale v zimě, se to ukázalo jako málo, voda v trubkách je ledová a ani 11kW to neohřeje. Musela jsem znížit průtok. Sprchuju se pod čůrkem vody, tak aby byla alespoň teplá.
Dnes bych volila stejně, ale s větším výkonem.

Průtokáč 3,5 kW stačí v pohodě na nádobí a nebo ruce. Jsme na chatě :-). A z vlastní zkušenosti (u tchána) bojler Dražice TO 20 - neboli 20litrů stačí na osprchnutí (nééé cachtání) dvou lidí a za dvě hodiny je dohřáto.
Vypouštění je to to nejhorší co můžete udělat. Životnost bojleru zkrátíte na polovinu. Ty viňykajýcý bojlery z Ytálie budete měnit každý 3 roky. Tento dražický 7 let a to normálně vydrží 15 protože ho každou zimu poctivě vypouštěl. A taky při vypuštění vždycky někde trochu vody zůstane a .....
Tento konkrétní má výhodu ve velikosti - na podzim vypustím, odšroubuju, odvezu. Na jaře je to otázka 30 minut.
Zapomeňte na temperování celé chaty při temperování na 2-3 stupně mi přišla faktura na 5500 Kč.
Teď u kamarádky jsem PROVIZORNĚ omotal trubky a čerpadlo topným kabelem přes termostat, bojler zůstal zapnutý na sporo. Zatím za zimu asi 300 kWh (za Příbramí v Brdech). Na jaře se to sundá a až to bude zasekávat pod omítku, tak se k nim přidá topný kabel a udělá se to definitivně. Náklady asi 1100 za kabel a 300,- termostat.