Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ohřev vody na chatě.

Dobrý den, začínám řešit jak ohřívat vodu na malé chatě používané do zámrzu.

Mám k dispozici jednofázové vedení,
chata při silných mrazech promrzá,
využití-jedno umyvadlo a příležitostná sprcha,
voda z vodovodního řadu.

Řešil jsem jestli průtokáč nebo boiler a vidím víc výhod na straně boileru. Budu muset v zimě vypouštět celé vedení a to u boileru bude asi lepší.

Jak to řešíte Vy a jaké máte dobré nebo špatné zkušenosti s ohřívači? Uvítám jakoukoliv připomínku.
Děkuji za inpiraci :-)

Řešila jsem podobnou otázku před třemi lety.
Na konec zvítězil elektrický průtokáč. Nejsem zastáncem ohřívat nělolik desítek litrů vodu v bojleru, kterou hned nevyužiju.
V kuchyni mám 6kW a v koupelně 11kW. V létě to bylo tak akorát. Ale v zimě, se to ukázalo jako málo, voda v trubkách je ledová a ani 11kW to neohřeje. Musela jsem znížit průtok. Sprchuju se pod čůrkem vody, tak aby byla alespoň teplá.
Dnes bych volila stejně, ale s větším výkonem.

Průtokáč 3,5 kW stačí v pohodě na nádobí a nebo ruce. Jsme na chatě :-). A z vlastní zkušenosti (u tchána) bojler Dražice TO 20 - neboli 20litrů stačí na osprchnutí (nééé cachtání) dvou lidí a za dvě hodiny je dohřáto.
Vypouštění je to to nejhorší co můžete udělat. Životnost bojleru zkrátíte na polovinu. Ty viňykajýcý bojlery z Ytálie budete měnit každý 3 roky. Tento dražický 7 let a to normálně vydrží 15 protože ho každou zimu poctivě vypouštěl. A taky při vypuštění vždycky někde trochu vody zůstane a .....
Tento konkrétní má výhodu ve velikosti - na podzim vypustím, odšroubuju, odvezu. Na jaře je to otázka 30 minut.
Zapomeňte na temperování celé chaty při temperování na 2-3 stupně mi přišla faktura na 5500 Kč.
Teď u kamarádky jsem PROVIZORNĚ omotal trubky a čerpadlo topným kabelem přes termostat, bojler zůstal zapnutý na sporo. Zatím za zimu asi 300 kWh (za Příbramí v Brdech). Na jaře se to sundá a až to bude zasekávat pod omítku, tak se k nim přidá topný kabel a udělá se to definitivně. Náklady asi 1100 za kabel a 300,- termostat.