Ohřev vody na chatě.
Dobrý den, začínám řešit jak ohřívat vodu na malé chatě používané do zámrzu.
Mám k dispozici jednofázové vedení,
chata při silných mrazech promrzá,
využití-jedno umyvadlo a příležitostná sprcha,
voda z vodovodního řadu.
Řešil jsem jestli průtokáč nebo boiler a vidím víc výhod na straně boileru. Budu muset v zimě vypouštět celé vedení a to u boileru bude asi lepší.
Jak to řešíte Vy a jaké máte dobré nebo špatné zkušenosti s ohřívači? Uvítám jakoukoliv připomínku.
Děkuji za inpiraci
Z vlastní zkušenosti - na průtokáč do sprchy zapomeňte,nejste li otužilec. Max na umyvadlo a to byste musel vzít ten s největším výkonem, co vám jistič utáhne. Nedávno jsem řešil ohřev k dřezu a mám 6,5 kw průtokáč, vodu jsem musel znatelně přiškrtit, aby to stačil ohřát.
jestli je ta možnost tak bych rozhodně volil boiler protože do průtokáče se moc vody nevejde.
Do průtokáčů žádná, musel by mít zásobníkový
veliký souhlas.
Vypadá to na boiler, ty příkony pro průtokáče jsou slušné pecky pro el. vedení, jak jsem teď koukal, jsem na konci a už tak nám to někdy poblikává. Budu muset vykoumat kolik litrů by mi stačilo.
Vypouštět se dají asi všechny bez potíží že ?
Zimní vypouštění boileru ani průtokáči z hlediska životnosti IMHO rozhodně neprospěje. Osobně bych to řešil lázeňskými kamny pokud je možnost napojení na komín.
Připojení na komín v té části nemám a sprcha by nepadala do úvahy. Chci se zeptat v čem je problém vypouštění třeba u boileru, rezavění ?
Maximálně omačkání těsnění, bojler je vevnitř smaltovaný. 50 litrů stačí pro dva jen na sprchování a rychle za sebou, jak se voda promíchá, už má druhý studenou a musí počkat na dohřátí. A hlídat vypínání, jinak to sežere dost peněz.
Zalíbil se mi tento :
http://www.kasa.cz/volne-stojici-spotrebice/koupit /1143202/fagor/fagor-cb-50-n1-bily/?kampan=988#utm _source=zbozi.cz&utm_medium=srovnavac
50 litrů za dvě hodky by mělo stačit.
50 litrů je imho jak prd. Co takhle lázeňáky?
Podstatné je, jak je chata používaná. Jestli platí jedno umyvadlo a příležitostná sprcha, tak stačí průtokáč 5 KW. Když bojler, tak aspoň 120 l. Má zkušenost - mám oboje a o víkendu a horkách jedu na průtokáč ( bezzásobníková kostka) v koupelně a dá se i sprcha. Průtokáč zapínám jenom o dovolené, nebo když jset tam delší dobu. V kuchyni mám stabilně průtokáč 15l.
Na zimu pravidelně vše vypouštět a pokud to jde, tak průtokáč vymontovat. Jednou jsem to neudělal a keramické topné těleso prasklo, zůstalo tam trochu vody.
promiňte, ale v 5kw si umejete tak akorát ruce. Mýt bych se v tom celá tedy nechtěla.
Pochybuju, že by na chatě někdo měl 25A jistič, takže průtokáč nepřipadá v úvahu. Průtokáč 2KW je o ničem.
Dal bych tam 8Ol bojler, pro běžnou potřebu, osprchování dvou až tří lidí postačí,pokud se nebudou sprchovat moc dlouho.
Proč vypouštět na zimu bojler? Za jedno mu to opravdu nesvědčí a je to zbytečné. Pokud je kvůli mrazu nutno vypustit potrubí, tak ano, ale v bojleru bych vodu klidně nechal. Po vypuštění vody z potrubí voda v bojleru zůstane, protože ji nepustí zpětný ventil. (někdy netěsní, pro jistotu bych dal těsně pod bojler na přívod před pojišťovák uzavírací ventil, stejně je dobré ho tam mít). Na zimu bych nastavil teplotu jen na temperování, jen asi na 5st. Spotřeba proudu bude nepatrná.
Jen by to chtělo obalit nějakou izolací kousek potrubí pod bojlerem a pojišťovák.
Na chatě se člověk nemá mejt ale má smrdět!!
Právě průtokáče se bojím kvůli zamrzání, na chatu jedu někdy i v zimě, takže odmontování asi ne. Ta sprcha je příležitostná, asi ale těch 50 litrů je fakt málo. Našel jsem http://www.eproton.cz/Ohrivac-vody-Fagor-CB-75-N/8 1377.html na 75 a to už by stačit mohlo. ( přímo před chatou je čistá řeka byť bez průtokáče )
Rozvod vody pro vypouštění vyspáduju, vyfukujete ještě vedení po vypuštění třeba kompresorem ?
Edit : pokud tam nejsem, tak vypínám hlavní jistič, možná že zbytečně, ale......
Nebál bych se tedy bojler nechat i bez napájení. Vzhledem k jeho izolaci by zamrznul snad při mrazech jak u eskymáků a ještě za dlouho.
Řešil jsem to předloni.Mám na chatě 50l dražice (sprcha, umyvadlo a dřez)a vystačí mi pro dva dospělé a dvě děti.ohřev cca 60°C za 1h.Vodu vypouštim jen samospádem nic neprofukuji,kohouty nechám otevřený.Bojler bych rozhodně vypustil.Ten co miho instaloval mě na to upozornil (už takhle jeden měnil co ho mráz rozerval).
Nemohu se zbavit pocitu, že tu radí lidé, kteří s tím nemají zkušenosti a pouze teoretizují. Za léta chalupaření mám za sebou 2x prasklé čerpadlo mrazem ( jednou 4. října a pak bylo opět hezky, jednou nedokonale vypuštěné), Jednou prasklý průtokáč Zbytková voda v keramickém tělese , 2 x prasklá mísa WC byť zasolená, jednou zamrzlé potrubí. Dnes mám ventil ve studni aby potrubí chytlo vzduch a vyteklo, V bojleru vypouštěcí ventil a od řijna pokud tam nejsem, tak vypouštím. Neprofukuji.
Díkes, jen budu ještě otravovat, mísa WC zasolená praskla ? Já tam naperu balíček soli a zatím dobrý (2 sezona)
Jak říká Božena Němcová - šťastná to žena Hory , mráz -30 , špatná izolace - dveře ven (když jdu od hlíny, jdu přes koupelnu a v případě nenadálé události nemusím vybírat zatáčky.)
Pěkné
a ještě, co se týká zamrzání vody.
Všechny trubky a čerpadlo ( to je v nezateplené kůlně) mám omotané topným kabelem (jako miminko). Když v zimě odjíždím, vypnu čerpadlo a veškerou vodu z trubek vypustím do kýblu. Kohoutky nechám otevřené, aby zbytková voda měla kam zdrhnout. Ze začátku jsem to nedělala a mráz mi roztrhal plastovou sprchu. Z dírek, kterými normálně teče voda, vysely rampouchy a po rozmrznutí se ukázala prasklina i v rukojeti sprchy. Od té doby vytočím všechny koncové díly, sítka a sprchu. Je to práce na minutu, ale vyplatí se. Vodu mám pořád i v zimě. A to tam zatím jezdím jen o víkendu.
Řešila jsem podobnou otázku před třemi lety.
Na konec zvítězil elektrický průtokáč. Nejsem zastáncem ohřívat nělolik desítek litrů vodu v bojleru, kterou hned nevyužiju.
V kuchyni mám 6kW a v koupelně 11kW. V létě to bylo tak akorát. Ale v zimě, se to ukázalo jako málo, voda v trubkách je ledová a ani 11kW to neohřeje. Musela jsem znížit průtok. Sprchuju se pod čůrkem vody, tak aby byla alespoň teplá.
Dnes bych volila stejně, ale s větším výkonem.
Průtokáč 3,5 kW stačí v pohodě na nádobí a nebo ruce. Jsme na chatě . A z vlastní zkušenosti (u tchána) bojler Dražice TO 20 - neboli 20litrů stačí na osprchnutí (nééé cachtání) dvou lidí a za dvě hodiny je dohřáto.
Vypouštění je to to nejhorší co můžete udělat. Životnost bojleru zkrátíte na polovinu. Ty viňykajýcý bojlery z Ytálie budete měnit každý 3 roky. Tento dražický 7 let a to normálně vydrží 15 protože ho každou zimu poctivě vypouštěl. A taky při vypuštění vždycky někde trochu vody zůstane a .....
Tento konkrétní má výhodu ve velikosti - na podzim vypustím, odšroubuju, odvezu. Na jaře je to otázka 30 minut.
Zapomeňte na temperování celé chaty při temperování na 2-3 stupně mi přišla faktura na 5500 Kč.
Teď u kamarádky jsem PROVIZORNĚ omotal trubky a čerpadlo topným kabelem přes termostat, bojler zůstal zapnutý na sporo. Zatím za zimu asi 300 kWh (za Příbramí v Brdech). Na jaře se to sundá a až to bude zasekávat pod omítku, tak se k nim přidá topný kabel a udělá se to definitivně. Náklady asi 1100 za kabel a 300,- termostat.