Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Favorit nestartuje

Zdravím,mám problém se studeným startem u Fáčka-motor točí,ale nechce se mu naskočit,jako by nefungoval sytič.Po vymlácení baterie se mi ho povedlo natočit přes kabely,ale po delším startování chytne a drží volnoběh cca900 ot a už nechcípne.Při jízdě nejsou žádné problémy.Stalo se mi to teď v těhle mrazech,ale i v garáži,kde je něco pod nulou.Jinak teplý chytá bez nejmenších problémů.Předem díky za rady a názory::)

Při studeném motoru je klapka zavřená,ale motor nenaskočí.Občas jako by blafne,ale nenaskočí.Navíc mi málem foukla do ksichtu benzínová pára,která vylétla z karburátoru pod pěkným tlakem při startování-že by něco přicpaného?Když jsem to dopoledne po dlouhém přemlouvání v garáži natočil a tu klapku ručně přivřel,motor okamžitě chcípnul.Teď už nejde natočit vůbec::)

Ano, ty svíčky jsou druhé na řadě. A kontrola zap. kabelů, víčka a palce rozdělovače. Cívka asi ne, to by nestartovalo vůbec.
Zkoušel jsi při startu mírně přišlápnout pedál akcelerace? Taky mě napadá, že pokud bys neměl seřízenou vůli ventilů, v mrazu se nemusí dovírat a motor zoufale nestartuje, nebo jen velmi těžko. Bohatost směsi je na sytič velká vždy, to by startovalo dobře. Dokonce i s nefunkčním obohacovačem.

Tak,v elektrice to není,pumpa dává benol taky,přívěra zavírá.Teď jsem to měl dva dny v garáži,kde je trochu pod nulou a tak jsem to natočil,ale furt to není ono.A navíc mi při startování opět vylítnul ten benzínový opar z karburátoru málem do očí,jak jsem do toho čučel!Zítra to dám na mráz a ukážu to jednomu machrovi od nás-chce to vidět,tak jsem zvědav::)

Ne, nezlobily. Pokud je vůle ventilů malá, za tepla vše funguje. Projeví se to ale v mrazu, kdy se vůle zmenšuje. Může se zmenšit až na nulu, a v silných mrazech se dokonce může stát, že ventily přestanou dovírat úplně. Takový motor se skoro nedá nastartovat, protože ventily podfukují a není buď žádná, nebo jen malá komprese.

Obráceně? Jak obráceně?
Vůle ventilů je největší při provozní teplotě, u škodováckého OHV motoru je to cca 0,45mm. V mrazu se snižuje, pokud se nastaví při seřizovací teplotě 20stC vůle menší, nemusí v silných mrazech, tedy u "zmrzlého" motoru, ventily dovírat.

Nebo máš snad pocit, že se vůle s rostoucí teplotou motoru snižuje? To snad ne, to bys mě rozesmál ;-) To si totiž hodně kutilů fakt myslí :-)

Výborně, čili až si ke mě opět mladý přijdou udělat motor tak jim tam nastavím vůli co ty tady píšeš - odezva bude, že mě pošlou někam. Tak pro tvou informaci, proč se u fáčka nastavuje u STUDENÉHO motoru 0.2 mm? To z toho důvodu, aby ventil nezůstal viset, když se to ohřeje, protože se vůle zmenší a když se tam dá 0.45 mm tak to bude klepat a moc to nepojede. Naopak když se dá menší může dojít k podpálení ventilu. Jinak si myslím, že ve škole při fyzice, když se demonstrovala roztažitelnost kovů tak se to provádělo s kuličkou, která měla otvor a při studeném stavu prošla, při ohřátí neprošla!

Přiznej se! Ty jsi kutil viď? ;-)
Takže, aby ti to někdo konečně vysvětlil a přestal si se ztrapňovat, až zase budeš reagovat na příspěvek někoho, kdo se těmito a podobnými věcmi živí:

Základní vůle je v tomto případě u studeného motoru 0,2mm. Po nastartování se ale začnou ventily (a tím pádem i jejich dříky) a i tyčky rozvodu, teplem prodlužovat rychleji než blok - vůle KLESÁ na 0,1 - 0,05mm. Po ohřátí bloku se vůle začne opět ZVYŠOVAT, při 85stC je asi 0,45mm. Vyrobit OHV rozvod bez hydroštelů tak, aby byla vůle ventilů při všech teplotách motoru, včetně tohoto přechodového stavu stejná, prostě NEJDE!
Pokud nastavíš menší vůli, pár minut po startu studeného motoru se ti začnou podpalovat ventily, což se projevuje zvýšeným hlukem motoru a výfuku, volnoběžné otáčky začnou kolísat a sníží se, motor se někdy snaží chcípnout, za jízdy škube a nemá tah. Po zahřátí tento stav zmizí a motor se dál tváří, že je vše v pořádku. Do dalšího studeného startu...

Takže TOTO je důvod, proč se právě třeba u fáčka nastavuje za studena vůle 0,2mm.