Předmět Autor Datum
tím myslíš co? kolik má být vevnitř, nebo jak horké může být chlazení, nebo jak teplo má být v cimře…
paul 11.02.2012 09:11
paul
Výrobci udávají teplotu okolí nad 15C, protože jinak nemusí dojít k opětovnému sepnutí vnitřního ter…
mirektatra 11.02.2012 09:25
mirektatra
Zkus si pročíst podobná témata: http://kutilska.poradna.net/q/view/23294-umisteni- lednice? 2795-led…
L-Core 11.02.2012 09:28
L-Core
Zkus vygooglovat návod k tvému mrazáku. Doporučená provozní teplota bude asi +10 - 45°C, teplota u ž…
manas 11.02.2012 09:32
manas
To jako chceš tvrdit, že třeba el. vařič, coby domácí spotřebič, při teplotě pod nulou nebude fungov…
korýtko 09.11.2013 21:16
korýtko
Při teplotách pod povolenou mez mohou například křehnout izolace na vodičích a popraskat. Zejména u…
MartinxP 03.12.2014 11:33
MartinxP
To jsi jim poradil brzy! Koukni se na datum. poslední
Karel04 03.12.2014 12:02
Karel04
Čidlo termostatu není umístěno přímo na trubce výparníku ale trochu mimo, aby snímalo teplotu prosto…
Zerozero 12.02.2012 02:50
Zerozero
Cenná informace::)
korýtko 09.11.2013 20:52
korýtko
Tohle téma je evegreen. Výrobci dávají ruce pryč v situacích, kdy zařízení pracuje v prostředí pod…
TNT 13.02.2012 13:26
TNT
Výrobci se tak trochu sichrují. V článku z odkazu je dobré přečíst poslední odstavec, který říká v p…
Zerozero 14.02.2012 00:50
Zerozero
Není lepší v těchto mrazech vypnout mrazák a otevřít ho, aby tam mohla přirozená klendra? Je zajímav…
Filuta 14.02.2012 01:19
Filuta
Protože jsme rozmazlený. Do mrazáku strčíme jen ruku a jen na chvilku. Do toho "venkovního mrazáku"…
Zerozero 14.02.2012 01:40
Zerozero
Rodičům se shohou okolností na začátku mrazů porouchal Calex mrazák z 1987. Mohli si dovolit obsah 1…
TNT 14.02.2012 14:50
TNT

tím myslíš co? kolik má být vevnitř, nebo jak horké může být chlazení, nebo jak teplo má být v cimře???jak moc může hřát kompresor?

Výrobci udávají teplotu okolí nad 15C, protože jinak nemusí dojít k opětovnému sepnutí vnitřního termostatu vlivem špatné cirkulace chladiva po vypnutí kompresoru, resp. diference teplot ON/OFF se může znásobit. Kapalné chladivo se vlivem nízké okolní teploty neodpaří ve výparníku, ale je prostoru termostatu, kde se postupně odpařuje a ochlazuje čidlo termostatu přiložené k trubce, tím termostat nesepne, přes to, že v mrazáku už teplota stoupá.
Osobní zkušenost: chodí to i při 10C obstojně.

Zkus vygooglovat návod k tvému mrazáku. Doporučená provozní teplota bude asi +10 - 45°C, teplota u žádných domácích spotřebičů by neměla klesnout pod bod mrazu.

Při teplotách pod povolenou mez mohou například křehnout izolace na vodičích a popraskat. Zejména u vařičů se izolace řeší z hlediska vyšších teplot než těch pod nulou. Následky jsou zřejmé.

Čidlo termostatu není umístěno přímo na trubce výparníku ale trochu mimo, aby snímalo teplotu prostoru. Kdyby bylo umístěno přímo na trubce, mrazák by vypnul předčasně, trubka výparníku vymrzne za velmi krátkou dobu.
Normální funkce: Vlivem podtlaku vyvíjeného kompresorem se chladivo odpařuje ve výparníku kde tím vzniká chlad. Po natlačení plynného chladiva do srážníku zde kondenzuje a vydává teplo.
Po vypnutí kompresoru se stav ustálí tak, že se vyrovnají tlaky a zbytek plynného chladiva zkondenzuje ve výparníku. Zkondenzované chladivo ve srážníku ztrátou tlaku se z větší části odpaří a též zkondenzuje ve výparníku. V této přechodné fázi výparník dokonce trochu topí ale je to zanedbatelné.
V době kdy kompresor neběží je většina kapalného chladiva ve výparníku. Je tam proto, že je tam největší chlad a proto zkondenzuje tam. Po zapnutí kompresoru vznikne ve výparníku podtlak a chladivo se začne odpařovat atd.
Umístění v mrazu: Tepelné (v tomto případě "chladové" ztráty), jsou úměrné rozdílu teplot uvnitř a vně mrazáku. V tom případě je okolní mráz energetickým přínosem.
Vadí mráz chodu kompresoru? Nikoliv, každý elektromotor je schopen pracovat i v mrazu. Použitý olej je nízkotuhnoucí, mrazem příliš nezhoustne.
Vadí mráz chodu systému? Ne. Chladivo je schopno pracovat za mnohem nižších teplot. Navíc v oblasti srážníku je mnohem větší účinnost vlivem dobrého odvodu odpadního tepla.
Při extrémně nízkých okolních teplotách (-20st.) Termostat nesepne. To proto že zima z venku proniká dovnitř. Ideální stav. Nepotřebuje proud.:puff:
Toto však platí pro samostatný mrazák. U jednokompresorové jednotermostatové kombinace chladničky s mrazákem, je situace zcela jiná. V tomto případě musí být lednice v teple
U dvoukompresorové kombinace při umístění v mrazu hrozí zmrznutí obsahu ledničky.:beer:

Tohle téma je evegreen.

Výrobci dávají ruce pryč v situacích, kdy zařízení pracuje v prostředí pod 10C. Normy a záruky začínají od 10C nahoru. Díky příspěvkům ZeroZero víme proč tomu tak je a jak to funguje.

http://www.chadt.cz/abc/Klimaticka-trida.html?dal= 136

Je téměř jisté, že při okolní teplotě -10C mrazák nebude spínat a tak se vyrovná okolní teplotě, místo -18C tam bude -10C.

Výrobci se tak trochu sichrují. V článku z odkazu je dobré přečíst poslední odstavec, který říká v podstatě to co já v závěru (jednoterm. led.). Není však pravda to o ztuhnutí oleje. Ztuhne, ale je to nepodstatné. Olej cestuje s chladivem a tak se dostává i do výparníku, kde je nejnižší teplota a musí tomu být odolný -je nízkotuhnoucí.
""Je téměř jisté, že při okolní teplotě -10C mrazák nebude spínat a tak se vyrovná okolní teplotě, místo -18C tam bude -10C."" ??? Z jakého důvodu?? Čidlo termostatu je uvnitř mrazáku a nastaveno
asi na -18st.C Vnější teplota ho nezajímá, sleduje teplotu uvnitř a je li vyšší než nastavená sepne i kdyby mimo mrazák bylo jak v antarktidě. Kdyby tomu všemu nebylo jak jsem napsal, nebudou fungovat ani klimatizační jednotky, které mají venku aparaturu a pracují i za mrazu. (s menší účinností, ale to je o něčem jiném). Ale kdo nevěří ať tam běží, dál to vnucovat nebudu.:-)

Není lepší v těchto mrazech vypnout mrazák a otevřít ho, aby tam mohla přirozená klendra? Je zajímavé, že když je mrazák v bytě, tak plejtváme elektrikou, abychom uvnitř nadělali mráz, který je za zdí venku daleko větší a zadarmo :-).

Protože jsme rozmazlený. Do mrazáku strčíme jen ruku a jen na chvilku. Do toho "venkovního mrazáku" by jsme museli vylézt celí a když člověka o půlnoci přepadne náhlej hlad, tak by ho hned přešel.:-D

Rodičům se shohou okolností na začátku mrazů porouchal Calex mrazák z 1987. Mohli si dovolit obsah 100 l nechat venku na teplotně-neizolované půdě asi týden, než si přivezli nový. Stát se to jindy, bylo by to terno.... klepu na dřevo, se to může stát kdykoliv znovu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku