
Rosení oken a vlhkost v domě
Dobrý den všem,
prosím o pomoc.
Před třemi léty jsem dostavěla malinký domeček, ale při prvním ochlazení, které přišlo se mi začali velmi hodně rosit okna, a kolem oken byly mokré fleky - až plíseň, ale při mém zjištění se mi začali dělat mokré flíčky i na stropě, kde se začala i objevovat plíseň.Voda mi teče po parapetech na zem. Vchodové dveře mám též stále celé orosené a mokré zdivo kolem dokola.Okna mám plastová pěti komorová. Vlhkost v domě je i přes léto kdy je teplo. Vše jsem přikládala k tomu že dům je nový a tudíž vlhký ale jsou to pomalu tři roky od dokončení stavby a mám snad pocit že je vše horší. Stále větrám, ale je to k ničemu žádná změna.
Dům je zateplený 10cm polysternem a akrylová fasádní omítka.
Nevím, co je teda lepší.
Barák mám necelých 25 let. Siporexové (bílé) tvárnice, šířka zdiva 30cm. Zděno na maltu, často i 2cm. "Házené" omítky: zevnitř špryc-hrubá-fajnová, zvenku špryc-hrubá-brizolit. Žádné zateplení (polystyrén či vata). Okna dřevěná (kvalitní zakázková výroba, žádná "masovka"), zdvojená. Nad okny překlady z betonu (RZP), tedy tepelné mosty jak prase. Topení: ve sklepě předimenzovaný plynový kotel, v místnostech hliníkové radiátory. Nucený oběh.
Za mnoho let jsem nezažil, že by se něco rosilo, a nikdy, že by něco plesnivělo. Vlhkost vzduchu musíme zvyšovat (odpařováky na radiátorech). Topím tak na 21-22°, na noc kotel vypínám (nesepne), teď v mrazech bývá v baráku ráno (po 7-8 hodinách netopení) i kolem 15°, ovšem za hodinu mám zase 20-21.
Mám nedobrý pocit, že kdybych barák zateplil a vyměnil okna za plasťáky, akorát bych si zadělal na problémy, které teď nemám. A zateplení (vč. kompletního předělání střechy a podkrovek) a výměna oken by určitě stálo dost nad milión. Na to se můžu vy...kakat; nikdy se mi to nevrátí.
Barák je (oproti dnešním zvyklostem) docela velký. Ročně propálím tak 3000 kubíků plynu, není-li nějaký mimořádný a dlouhodobý mráz (letos to bude možná 3200).
V tomhle stádiu je potřeba odvlhčovač a topit tak, aby neprochladly tepelné mosty. A ještě - na čem je těch 10cm polystyrenu? Jak je udělané zateplení ostění okna?
Hezký večer všem,s přítelem už rok rekonstruujeme starší dům z roku 1834,vše jsme omlátili a začali od začátku,ale máme takový problém,s ložnicí..kdysi dávno,tam byl chlívek,ale ten byl před 50 roky předělán na pokoj,kde bydleli jeho babička a děda.Omlátili jsme to a zapucovali,přítelům tatínek udělal sanační omítku,ale na dřívější poměry jí udělal do půlky,ke stropu je normální,jenže kámen úrazu je ten,že my jsme to nabarvili a ta zed je mokrá,z druhé strany je dřevník,tam jsme tu zed omlátilia dali tam nové cihly,jenže ta zed je z více vrstev(jedna řada cihel a druhá,jednu špatnou jsme dali pryč,ptže se na ní objevilo takové bílé,vypadalo to jako plísen zbourat jí také nemůžeme ptže je nosná :(,jenže ta mokrá zed pořád je mokrá i když topíme,už si nevíme rady co s tím máme dělat,začíná na některých místech,jak je to mokré opadávat ta barva ,prosím poradte mi někdo,kdo s tím má zkušenosti nebo by věděl,co s tím děkuji
Tak v první řadě nemůžete sanační omítku natřít kde čim. Pak jí zalepíte a ztratí všechny parametry sanační omítky. Nejsem zedník, ale oškrábal bych to a čekal. Možná bych to i omlátil a nahodil znova.
Z textu jsem napůl nemoudrej takže bych doporučil pozvat odborníka k místnímu šetření. Ona i nosná stěna se dá zbourat a možná je to nejen vhodnější, ale i lacinější řešení než zdlouhavé martýrium ve stylu "a co kdybysme zkusili ještě tohle.."
P.S.: Otázku stačí položit jen jednou. Ostatní jsem vymazal. (sHpy00n)
To bílé, co není plíseň je výkvět solí. Buď zbytky po chlívku, nebo zasolení ze vzlínající vody. I když to bude sanační omítkou, bude to dělat problémy. Nedělejte kompromisy, jak tu píše kolega, odborně se dá podbourat i nosná zeď a postavit na pořádném základu a izolaci nová. Jinak to budete lepit celý život.