Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chladící kapalina do auta?

Zdravím...mám auto jenom chvíli, tak možná je to blbý dotaz, ale radši se zeptám, než abych něco pokazil. Takže...mám v náržce na chladící kapalinu v autě už tak tak, že už bych měl pomalu dolít, ale nevím, co přesně je tam teď nalito, každopádně je do -30 (to mi můj známý otestoval). Tak se chci zeptat, jestli do toho co tam je můžu přilít Fridex, i když nevím, jestli tam teď nemám něco jiného? Nebo to co tam je musím vypustit a nalít všechno nové?

Díky

Co já vím, tak snad všechny chladící kapaliny jsou na glykolové bázi. Proto by měly být vzájemně mísitelné.
Pokud je to motor, který má blok, nebo hlavu z litiny, použij klasický fridex stabil (bezbarvý, mírně nažloutlý), nebo obdobný, který má antikorozní přísady.
Pokud je motor celohliníkový dej tam Fridex pro hliníkové motory, (modré barvy).

nejsem sice James Bond ale doporučuji klidně protřepat ale NEMÍCHAT
Je škoda nevědět co máš v motoru, ale pokud se poradíš v servisu můžou ti říci o jaký typ jde, sice ne přesně ale skupiny jak už tu psali glykolové,lihové.. musí to rozlišovat i kvůli měřáku, ale mísitelnost si potom vyzkoušej na vzorku mimo potrubí.
Pokud máš kapalinu novou pak se poptej ale jinak vyměň za novou a napiš si co to tam budeš mít.

Možná že se mýlím, ale opravdu existují lihové chladicí kapaliny? Pouze uvažuji. Líh je lehčí než voda, malá absorpce tepla a tím horší odvod tepla, než voda. Bod varu 78st.C Při zahřátí na 100st. (u motoru možné), by došlo k silnému varu a odpaření lihu. Tedy o použití lihu mám dost pochybnosti. Snad někdy v historii?

Do toho stalince --no možná, v Rusku tehdy ještě glykoly možná neznali:-), ale stejně o tom pochybuju.
V létě, při ohřátí třeba na 100st. A při uzavřeném systému, aby nedošlo k vyvaření lihu, by tam musel být tlak, že bych od toho prchal alespoň sto metrů daleko.::) Ale fakt nevím, možné je leccos, a jen jsem se s tím nesetkal, tak uvažuju nad tím bodem varu.:beer:

no o otázce lihu do chladiče se dá diskutovat, na stěrače dejme tomu ostatně i iron se dával v ředěném stavu 1:3 do ostřikovačů, Každý uzavřený systém musí mít přetlakový ventil v našem případě to jsou nalévací víčka a tamtudy při přehřátí uteče kapalina ostatně škodovky 105 až dále s tím byly pověstné a pochybuji, že Stalinec chladil lihem páč ty dostávaly pěkný záhuly mohu posoudit velice dobře, protože je znám jejich charakteristiku i jejich následovníky DT 54 a tam se dávala voda, která se v zimě vypouštěla. Při orbách na poli když tahaly 5ti radličáky na hluboký orbě tak se pěkně z chladičů hulilo a musely se dolévat a vešlo se tam dost

Vybavilo se mi, že kdysi se to někde řešilo. Hlavní složka nemrznoucích kapalin je prý stejná, ale způsobuje korozi. Tak se přidávají různé antikorozní příměsi a to je výrobní tajemství firem. Takže protože jeden výrobce neví co je v nemrznoucí směsi jiného výrobce a nemůže vědět co to udělá, když se nemrznoucí kapaliny od různých výrobců smíchají, tak se mícháni různých nemrznucích kapalin zakazuje.
Ale pokud to máte do -30°C a nechybí toho moc, tak bych to dolil destilkou.