Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Plynový kotel vaří

Zdravim.
Prosim o radu. Nechali jsme udělat roční servis a od té doby se vaří voda ve výměníku. Revize byla reklamována,ale stejně závada nebyla odstraněna. Prý to samo. Dal jsem na radu dalšího technika a výměník vyčistil,pry tam bude asi kamenec. Něco málo tam bylo,ale problém nevyřešen.
Sepne topení a voda na TUV se ve výměníku začne vařit a bouchá to.Jakmile pustím TUV a začne protékat výměníkem,tak se kotel uklidní. Neměl by tam být nějaký okruh v kotli,aby voda nestála ve výměníku a nevařila se??? Jedná se o Protherm RYS 23 BOVE a je těsně po záruce. Děkuji za odpovědi.

Obstarat servis a to docela fofrem. Jaké to samo. Samo možná, ale od toho je to servis, aby to spravil. V kotli se nesmí voda vařit, je tam spousta havarijních termostatů co má kotel odstavit. Užitkovou vodu to nemá taky ohřívat, když se neodebírá. Nedělá se tam být jiný okruh (kam by se to teplo asi ztrácelo) ale nesmí se to přehřívat. Bude patrně nějaká závada v elektronice, vadné termostaty by to mělo poznat a odstavit kotel do poruchy. Volat jiný servis, jestli stávající to nehodlá spravit.

Protože tento kotel používá takzvaný bitermický výměník, je teplá voda ohřívána stále. Když se neodebírá, předané teplo hořákem by jí za chviličku začlo skutečně vařit. Vaření se zabraňuje tím, že jsou (zjednodušeně) ve výměníku trubky TUV propletené z trubkami topení. Chladná zpátečka topení tedy ochlazuje celý výměník tím i teplou vodu. Když se spustí odběr vody, zavře se cirkulace do topení a plný výkon hořáku jde do teplé vody. Po uzavření kohoutu v koupelně se zase obnoví přívod z radiátorů a výměník se tím ochlazuje na snesitelnou teplotu. Je to zastaralý systém, dnes už málo používaný - používá se sekundární výměník. Proto jsou tyto kotle nespolehlivé. Jak máš nastavenou teplotu vody v topení? Není moc vysoká? Nejsou všechny radiátory zavřené (třeba termoventily)? Hřeje topení? - jestli to není někde přiškrcené. Zkus to na pár hodin pustit na "letní režim", to je vypnutý oheň a zapálí se jen při odběru vody.

Ja som mal len raz kotol Prother a NIKDY VIAC ! Za ten kotol som dal neskutočné peniaze za opravy. Pri poslednej poruche som odstavil plyn, zavrel všetky kohúty a kotol VYHODIL ! To bola najrozumnejšia vec akú som mohol spraviť. Odporúčam spraviť to isté a kúpiť značkový Nemecký kotol. Nikdy nekupujte Protherm, obrovská poruchovosť a drahé opravy. Prother nieje značka, dá sa to prirovnať ku kvalite Dacia, alebo Olcit za socializmu.

Pro identifikaci závady by bylo dobré,kdybys tady uvedl teploty "stoupačky a vracečky" na topení. Jo, a odvzdušni si topení při vypnutém oběhovém čerpadle, mělo by to přestat "šplouchat" a zvýší se průtok na straně vytápění /viz předchozí příspěvky/.

S tím výměníkem souhlasím. Viz nahoře můj popis jak to funguje (jestli jsi to čet'). Prostě se to nestačí ochlazovat otopnou vodou. Výměník bude stát ranec, to už je fakt lepší si koupit nový kotel. Tento křáp nebude nikdy spolehlivý. Ještě prověř, jestli je to všude dobře průchozí. Panují neobvyklá tepla, můžeš mít zavřené veškeré termoventily, pak to také neuchladí. Sice by se ten kotel měl vypnout, když nemá odbyt tepla a uvnitř je takzvaný "bypass" jako obrnění proti zavření všech radiátorů. Je to prostě blbej systém...

Ono Protherm to má presne tak vymyslené, aby podliezol mierne 20-30 % cenu kvalitných kotlov a potom po 2-3 rokoch začínajú vážne problémy. Niekedy mi to pripadá ako keby to Protherm robil naschvál. Ja som sa preto raz ulakomil na Protherm, lebo stál polovicu Nemeckého kotla, no v konečnom dôsledku som s opravami zaplatil asi aj viac. Ináč čo ja poznám ľudí každý má už len Nemecké kotle, zväčša Junkers, jeden kotol Protherm beží až na jednu malú závadu 8 sezónu, ináč to každý vyhodil. Prajem veľa šťastia.